Hükümetin ‘acı madde’ kattığı etil alkol de evde üretilmeye başladı – biliyomuydun.com

Hükümetin ‘acı madde’ kattığı etil alkol de evde üretilmeye başladı

Genel 11 Ocak, 15:30'de eklendi

Evde içki üretimine karşı çıkarıldığı düşünülen ‘etil alkole acı madde’ düzenlemesinden sonra, vatandaşlar şimdi de etil alkolü evde yapmaya başladı.

Facebook’ta 30 bin üyesi bulunan ‘Evde Rakı Yapımı-Hobiciler İçin Aslan Sütü’ isimli grubun kurucusu Bülent Çağlar, hükümetin aldığı bu kararın imbik satışlarını daha da arttırdığını belirtti.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, evsel kullanım amaçlı piyasaya sunulan etil alkole ‘dünyanın bilinen en acı maddesi’ olarak tanımlanan ‘denatonyum benzoat’ katılmasına yönelik bir düzenleme getirmişti.

Tatsız ve kokusuz bu madde ağız yoluyla vücuda alınması istenmeyen maddeler için ‘tiksindirici’ ya da ‘hayvan kovucu’ olarak kullanılıyor.

Maddenin özelliğinden dolayı bu düzenlemenin ‘evde içki üretimine karşı’ çıkarıldığına dair kamuoyunda yaygın bir kanaat oluşmuştu.

Sözcü’den Can Mumay’a konuşan Çağlar düzenlemeyle birlikte imbik satışlarının patladığını belirtti.

İmbik olmadan damıtım yapılamayacağını belirten Çağlar, evde rakı yapmaya devam etmek isteyenlerin önünde imbik almaktan başka çare olmadığını ifade etti.

Bu kararın merdiven altı üreticileri iştahlandıracağını da belirten Çağlar, “Bu karar merdiven altı üreticileri iştahlandıracaktır. Çünkü etil alkole talep var. Evdeki etil alkol stokları bittiğinde ben ciddi bir sağlık tehdidi görüyorum” dedi.

Dava açılmıştı

Dün bu düzenlemeye karşı yönetmeliğin iptal edilmesi ve yürütmenin durdurulması için dava açılmıştı. Davayı açan avukat Mehmet Ümit Erdem, hazırladığı dava dilekçesinde alkol ile mücadelenin eğitimle yapılabileceğine dikkat çekerek, “İçki içmek bir tercihtir ve bu tercihe karışmaya hiçbir demokratik devletin yetkisi yoktur” demişti.

30 Aralık 2017’de Resmi Gazete’de yayınlanan uygulamaya göre etil alkoller, sadece etil alkol üretim tesisinde veya uygun damıtma alkollü içki üretim tesisinde 70 santilitre (cl) veya 1 litrelik cam şişelerde mutlak alkol miktarı üzerinden 100 litresine 1,2 gram ‘denatonyum benzoat’ katılarak ambalajlanacak veya ambalajlı ithal edilecek. Bu şekilde üretilecek veya ithal edilecek etil alkol ‘Gıda amaçlı kullanılması uygun değildir’ etiketiyle satılacak.

Kaynak: http://www.diken.com.tr/hukumetin-aci-madde-kattigi-etil-alkol-de-evde-uretilmeye-basladi/

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.