İnsanlığın Kökünü Kazıyarak Dünyayı Kurtarmak İsteyen Ürkütücü Oluşum: VHEMT – biliyomuydun.com

İnsanlığın Kökünü Kazıyarak Dünyayı Kurtarmak İsteyen Ürkütücü Oluşum: VHEMT

Dünya 12 Ocak, 16:37'de eklendi

‘Bu dünyaya neler ettik neler, artık bizim bu dünyada yerimiz yok!’ diyenler toplanın, bu eleştiriyi bir proje halinde tanıtan VHEMT(İnsanoğlunun Nesli Tükensin Hareketi) ile tanışın. Şaşıracağız.

VHEMT, Voluntary Human Extinction Movement yani Türkçe çevirisiyle İnsanoğlunun Nesli Tükensin Hareketi 1991’de

Temelde insanlara ürememe çağrısı yapan bu hareket insanlığın üremesinin doğaya verdiği zararın artık son raddeye dayandığını, bu noktadan sonra çözümün insanlığın azalarak bitmesiyle geleceğini savunuyor.

Hareketin kurucusu olan Les U. Knight bu harekete sadece isim verdiğini söylüyor. Çünkü hepimiz bu hareketin birer lideriyiz ona göre.

Hareketin manifestosunun yer aldığı web sitesinde bu hareketin asla bir organizasyon olarak tanımlanmaması gerektiği belirtiliyor. Hareket onlara göre Dünya üzerinde yaşayan ve bu yaşama önem veren insanlar tarafından başlatıldı.

Dünyadaki dehşetin sebebinin insanlık olduğu ortada ve hareketin gönünllüleri ortaya ciddi bir tez atıyor: Milyonlarca hayvan ve bitki türünün insanlık yüzünden yok olmasındansa tek bir türün, insanlığın gönüllü olarak yok olması her zaman yeğdir.

İnsanlık çoğalmaktan vazgeçtiğinde insanlık ortaya çıkmadan önce evrenin işleyişi her nasıl ilerliyorsa yine eski haline öyle ya da böyle gelecek. Bu işleyiş onu farklı bir felakete götürürse, hareketin savunucularına göre bu doğanın kendi tercihi olacak, insanın bencilliği değil.

Hareket hayli ciddi olduğunu altını çiziyor. Ciddiyetlerinin yanındaki mizahi duruşu yok saymıyorlar fakat bu hareketi gerçekleştirirken acıları en aza indirdiklerini düşündükleri için biraz ‘eğlenceye’ de hayır demiyorlar. Tek istedikleri kimsenin ürememesi, bunu mutlulukla yapmanın zararı olmaz, değil mi?

Başarılı olacakları konusunda gerçekçi olduklarını ve gerçeğin onların başarısıyla süsleneceğini savlıyorlar.
Bu fikirlerinde bir mecaz ya da iğneleme olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz.
İnsanlık yok olduğunda her şey daha iyiye gitmeyebilir, hareketin önemsediği şey bu değil.

Hareketi tetikleyen olgular aslında hepimizin kafasını kurcalayan, rahatsız eden olgular.

İnanç sistemlerinde dahi insanlığın sonunun bir gün geleceği varsayımına dayanarak bastığımız toprağın üzerinde hiçbir insanın kalmadığı o günün geleceğine dair öyle ya da böyle bir kabul sahibiyiz. Onlar bu süreci bilinçli bir şekilde yönetmek istiyorlar ve iki seçenek sunuyorlar destekçilerine, yani hepimize.

“Elbette inanıyoruz ki, insanlar tarafından yaratılacak olan ağır bir felaket ile oluşacak ölümleri önleyememe ihtimalimiz; aramıza, dünyaya bir kişi daha getirmemek için oldukça iyi bir nedendir.”

İnsanlığı değil, insanlığın güce sahip azınlığının yaptıklarına tepkililer. Bu yüzden de çözümlerini barışçıl yollarla, konuşarak halletme çabasındalar. Hiçbir toplu katliamın destekçisi değiller, bu tip hareket ve fikirlerin de karşısındalar. Eylemleri olan konuşmayı bilinç, özgürlük ve cömertlik aşılamak için kullanmayı benimsiyorlar. Onları dinlerken “İnsanlık ölmemiş!” diyoruz ama onlar insanlığın ölmesini istiyor…

Aralarına katılmak isteyen, yaşadıkları doğayı insanlık olmadan kurtarmak için yapması gereken şey çocuk sahibi olmamak. Kolay bir karar olduğunu düşünmüyorlar fakat kişisel fedakarlık olmadan da değişimin gelmeyeceğinde ısrarlılar. Peki, siz bu hareket hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kaynak: https://onedio.com/haber/insanligin-kokunu-kaziyarak-dunyayi-kurtarmak-isteyen-urkutucu-olusum-vhemt-804011

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.