Çocuklarınıza karne hediyesi olarak internet bağlantılı oyuncaklar alırken dikkat edin! – biliyomuydun.com

Çocuklarınıza karne hediyesi olarak internet bağlantılı oyuncaklar alırken dikkat edin!

Yaşam 13 Ocak, 10:46'de eklendi

Çocuklarınıza karne hediyesi olarak internet bağlantılı oyuncaklar alırken dikkat edin!

İşini son dakikaya bırakan aileler, çocukları için karne hediyesi seçerken onun ilgisini çekecek şeylerin üzerinde çok fazla düşünmeden internet üzerinde ya da vitrinlerde gördüğü ilk ürünü satın alma eğiliminde bulunuyor. Binlerce seçenek arasından seçtiğiniz bu oyuncaklar arasında casuslar dolaşıyor olabilir!

Nesnelerin interneti ile yeniden internetle dönüşen dünyamızda evdeki çöp kutusundan, tuvaletteki diş fırçasına kadar internete bağlanamayan ürün neredeyse kalmadı.

Üreticiler her gün yeni bir ürün ile karşımıza çıkıyor ve sundukları bu hayat kolaylaştıran teknolojilerle bizi cezbediyorlar.

Çocuklarımızın oynadığı oyuncaklar da artık internet bağlantılı hale geldi. Konuştuğunuzu tekrar ederek komik seslere dönüştüren mobil uygulamalar yerini gerçek peluş oyuncaklara kadar bıraktı. Artık sadece Barbie bebek yetmiyor, konuşan Barbie bebekler daha cazip geliyor.

Bu teknoloji oldukça güzel ama bir tehlikeyi göz ardı ediyor olabilirsiniz. Çünkü evinize kadar giren bu oyuncaklar casus bir dinleme cihazı olabilir.

Çünkü dünyadaki bazı üreticilerin, kendi gelirlerini sadece bu satılan oyuncaklardan değil, bu oyuncaklar vasıtasıyla çocukların kullanım alışkanlıklarından öğrendikleri datalardan elde ettikleri konuşuluyor.

Güvenlik firması Rapid7’nin araştırma direktörü Tod Beardsley, hackerların cihazların web kamerası ya da wi-fi figürü olup olmadığına bakmadıklarını ve çoğunun eski Linux ve Android sistemlerini hedef aldıklarını belirtiyorlar. Yani ucuza mal edilen bu oyuncakların sisteminde olduğu gibi.

Araştırmalar elbette bütün şirketlerin bu şekilde bilgi topladığını veya hackerların eline geçebilecek güvenlik açıklarıyla dolu oyuncaklar ürettiğini söylemiyor ama önlem almakta tabiki fayda var.

Bu durumda yapılabilecek en iyi şey güvenilir üreticilerden orijinal ürünler almak ve sahte ürünleri evde barındırmamak.

Gerçeğine tıpa tıp benzeyen korsan oyuncakların topladıkları bu datayı ne yaptığını asla bilemeyiz. Çocuğunuzu bu oyunun bir parçası yapmamak adına onun internet güvenliğini sağlamak sizin elinizde.

O nedenle karne hediyesi seçerken baktığınız alternatiflerde en ucuzunu almayı denerken korsanların eline düşebilirsiniz.

Bunu yaşamamak için korsan ürünlere asla itibar etmeyin. Çünkü ona konuşan oyuncaklardan daha da iyi hediyeler verebilirsiniz. Aşağıdaki linke tıklayarak çocuklarınıza yaşına uygun olarak verebileceğiniz en faydalı hediyelere buradan göz atabilirsiniz.

Çocuğunuza, tablet, bilgisayar gibi elektronik karne hediyeleri almak kötü bir fikir değil. Elbette, 2018 yılında teknolojinin doğrudan zararlı olduğunu söylemek çılgınlık olur.

Teknolojinin hayatımızı kolaylaştırma amacını düşünürsek; zararın teknolojide değil, bilinçsiz kullanımda olduğunu hatırlatmak gerekir. Özellikle altını çizmek istediğimiz konu şu:

Bu tür cihazların internetsiz çok fazla anlam ifade etmediğiydi. O halde, gerekli güvenlik ve filtreleme yazılımlarından yardım alarak, cihaz üzerinde güvenli bir ortam oluşturmayı ihmal etmemeliyiz.

Karne hediyesi tercihiniz her ne olursa olsun (oyuncak, elektronik eşya vs.) seçim yaparken lütfen güvenilir üreticileri tercih edin.

kaynak: https://www.mentalup.net/blog/en-guzel-karne-hediyeleri-ne-olabilir

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.