Depremin Anısına: Çin Deprem Müzesi – biliyomuydun.com

Depremin Anısına: Çin Deprem Müzesi

Dünya 21 Ocak, 09:30'de eklendi

Hayatın akışı normal şekilde devam ederken, saatlerin 14:28’i gösterdiği anda herkesi önce şaşkınlığa, sonra korkuya sürükleyen şiddetli sarsıntılar hissedilmeye başladı. Bu, sıradan birer yer sarsıntıdan öte, devasa bir depremin; Çin Deprem Müzesi’nin var olma sebebi, 12 Mayıs 2008 Siçuan depreminin ayak sesleriydi.

Yüreklere gömülen acıların ardından ortaya konan eser: Çin Deprem Müzesi

7,8 şiddetindeki deprem, Çin başta olmak üzere; Hong Kong, Bangladeş, Moğolistan, Tayvan, Hindistan, Japonya ve hatta Rusya’da bile hissedildi. 70 bin kişinin ölümüne, 375 bin kişinin yaralanmasına ve 5 milyon kişinin evsiz kalmasına neden olan depremin yaşattığı acı bununla da kalmadı. Tüm bunlara ek olarak akıbetleri henüz belli olmayan, ancak geçen süre içinde yaşamlarından umut kesilen 18 bin kayıp insan da, depremin geride bıraktıklarından.

250 bin kişinin hayatını kaybettiği 1976 yılındaki depremden sonra meydana gelen ve çok sayıda kayba sebebiyet veren en büyük deprem olarak anılan Siçuan depremi, bu acı olayın unutulmasını engelleyen Çin Deprem Müzesi’nin yapılmasını sağladı.

Yaşanan depremin beşinci yıl dönümünde açılan Çin Deprem Müzesi, Şangay’da bulunan Tongji Üniversitesi’nden mimar Cai Yongjie tarafından tasarlandı. Uzaktan bakıldığında, doğal nedenlerle oluşmuş sanılabilecek müzenin her bir noktası ince ince dizayn edilmiş.

Sıra dışı tasarımıyla unutulmayacak bir ortam

Uzaktan bakıldığında sıradan gibi görünen, fakat mekana yaklaşıldığında, görünümün kendini sıra dışılığa ve mütevazılığa bıraktığı Çin Deprem Müzesi; yeraltı yapıları, ağaçları, özenle düzenlenen zemini ile hayranlık uyandırıyor. Geniş alanların ve sonradan eklenen yapıların birbirleriyle uyum içinde olduğu müzeye, birden fazla yerden giriş yapılabiliyor.

Müzeye girildiğinde ziyaretçiler depremin rahatsız edici hissini üstünde hissedebiliyor. Bu hissiyatla acıların taze kalmasına vesile olan müze, ziyaretçilerin ruhsal dinginlik yaşamalarına da olanak veriyor. Özellikle gün batımı esnasında daha da etkileyici hale gelen Çin Deprem Müzesi, duvarların son derece dramatik görünmesini mümkün kılan aydınlatmalarıyla, günün ilerleyen saatlerinde de gezilip görülmek istenen yerlerden biri oluyor.

Günün birinde Çin’e yolunuz düşerse, tarihin yazdığı en büyük depremlerden biri nedeniyle yapılan ve yine o depremi hatırlatan müzeyi ziyaret etmeyi unutmayın.

Kaynak: https://www.milliyetemlak.com/dergi/cin-deprem-muzesi/

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.