Gençleşme Baskısı – biliyomuydun.com

Gençleşme Baskısı

Kadın 21 Ocak, 16:22'de eklendi

Bir kadın dergisi açtığımızda genelde; ‘’nasıl güzel yaşlanırım’’,’’annem gibi yaşlanacak mıyım’’, ‘’Jenifer Aniston neden yaşlanmayı reddediyor’’ gibi konularla karşılaşıyoruz. Televizyonu açıyoruz, ‘’yaşlanmanızı tetikleyen unsurlar neler’’,’’ nasıl beş yıl gençleştim’’, ‘’genç görünmemin sırları neler’’ gibi başlıklarla karşılaşıyoruz. Genç kalmak için, güzel yaşlanmak için, yaşımızı göstermemek, gençleşmek bize çok pahalı kremler, ilaçlarla empoze ediliyor.

Günümüzde medyanın etkisiyle de, yaşlılık ve yaşlanma insanlar arasındaki ayrımcılığı ve dışlanmayı tetikliyor. Doğal süreç olan yaşlanmayı kabul eden kişiler, olağanın dışında olanlar olarak görülüyor. Bu gençleşme fenomenin başlıca nedeni toplumun insanların üstündeki gençleşme baskısıdır. Toplumu bu hale getiren popüler kültürdür denilemez, yüzyıllardır insanların genç kalma arzusu var. Çünkü gençlik güzelliğin bir parçası olarak görüldü hep. Fakat popüler kültür, medya insanın içindeki bu arzuyu kullanarak bunu ekonomik kara dönüştürdü. İnsanlar özellikle kadınlar, ilk kırışıklıkta, ilk beyaz saçta anlamsız bir acı çekiyor.

Kadınlar patriarkal kültürün fantezilerini temsil eden modellerdir, ‘’kusur’’ları cerrahi müdahalelerle veya Photoshop ile gideriliyor. Patriarkini devamlılığı için güzelliği simgeleyen kadınların onların anlayışına göre kusursuz olmak zorunda. Medyada, reklamlarda, afişlerde, sinemalarda istisnalar dışında genç kadınları görüyoruz. Bunun sonucu ve anlamı belli bir yaşı geçmiş kadınların artık eskimiş ve işe yaramaz olarak görülmesidir. Beyaz saçı olan, cildi karışmaya başlamış olan kadın toplum içinde kayboluyor ve medyada bir temsileyeti yok ya da geri plandadır. Bu kadının varlığı kabul edilmez, yok olmuştur.
Genç kadın ve standart feminenlik/kadınlık baskısı kozmetik ve farmasötik şirketlere büyük ekonomik kazançlar sağlıyor. Medya içinde gördüğümüz gençleşme ilaçları veya kozmetiklerin en göze batan stratejisi kadını aşağılamaktır. Kadın medyası ( kadın dergileri vs) da tüm bunlara cerrahi tavsiyeler vererek, çeşitli makalelerle, anti-aging, anti-wrinkle bakım önerileriyle destek veriyor. . Örneğin, kırışıklığı olan kadının aynaya bakıp ürkmesi ve reklamı yapılan kremi kullandıktan sonra cildinin pürüssüzleşmesiyle mutlu ve güzel hissetmesi bir klasiktir. Ya da saçları yeni boyanmış kadının etrafındaki insanları büyülemesi. Göze batmayan şekilde temsil edilen yaşlanma karşıtı fikirler topluma sızıyor ve gençlik zehrinin yayılması yaşlılığın reddine sebep oluyor.

Gençleşme baskısı ve yaş ayrımcılığı (agisme), tüm canlıları etkileyen doğal bir sürece karşı geliyor ve onu kınıyor: yaşlanma. Kadınlar ataerkinin sebep olduğu ayrımcılık ve dışlanmayı tetikleyen bu iki toksik eğilime uymaya zorlanıyor.

Kaynak: http://egalitenow.blogspot.com.tr/2018/01/genclesme-basks.html

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.