Askerlerin üzerine çığ düştü! Şehit sayısı yükseliyor, çok sayıda yaralı var – biliyomuydun.com

Askerlerin üzerine çığ düştü! Şehit sayısı yükseliyor, çok sayıda yaralı var

Yaşam 21 Ocak, 16:41'de eklendi
Bitlis Hizan Kolludere bölgesinde devam eden operasyondan kötü haber.

BİTLİS, (DHA)- Bitlis‘in Hizan İlçesi kırsalında operasyonda olan askerlerin üzerine çığ düştü.

Bitlis Valiliği’nin yaptığı son açıklamada “Çığ düşmesi sonrasında, Batman Jandarma Komando Tabur Komutanlığı emrinde görevli 5 personel şehit olmuş, 12 personel ise hayati tehlikesi olmayacak şekilde yaralanmıştır” denildi.

GÜN İÇİNDE YAŞANAN GELİŞMELER

Bitlis kırsalının PKK’lı teröristlerden temizlemek ve onların kullandığı sığınak ve barınakların imha edilmesi için başlatılan operasyonlar devam ederken, bugün öğlen saatlerine doğru Hizan ilçesinin Kolludere Mevkine çığ düştü. Çığın bölgede operasyon yapan bir grup askerin bulunduğu bölgeye düştüğü belirtildi.

Meydana gelen çığ olayında ilk belgilere göre 2 askerin şehit olduğu, 7 askerin yaralandığı, 3 askerin de kayıp olduğu belirtildi. Yaralı askerlerin helikopterle bölgeden alınmaya başlandığı, kayıp askerleri arama çalışmalarının sürdüğü belirtildi.

BİTLİS VALİLİĞİ’NİN İLK AEÇIKLAMASINDA 2 ŞEHİDİN VE 6 YARALI ASKERİN İSMİ AÇIKLANDI

Bitlis Valiliği, çığ düşmesi sonucu 2 askerin şehit olduğunu, 6 askerin yaralandığını, bölgedeki arama- tarama faaliyetlerinin devam ettiğini açıkladı. Valilikten yapılan açıklama şöyle:

“Bitlis İli Hizan İlçesi İncirli köyü Giriziyaret tepe bölgesinde ‘Şehit Jandarma Uzman Çavuş Erdal Kavallı’ operasyonu kapsamında 21 Ocak 2018 Pazar günü saat 12.20 sıralarında Batman Jandarma Komando Tabur Komutanlığı unsurlarınca icra edilen arama- tarama faaliyeti esnasında operasyonda görevli personel üzerine çığ düşmüştür.

Çığ düşmesi sonrasında, Batman Jandarma Komando Tabur Komutanlığı emrinde görevli Jandarma Sağlıkçı Astsubay Çavuş Hilmi Öz ve Jandarma Uzman Çavuş Durmuş Tek şehit olmuşlardır.

Jandarma Uzman Çavuş Ümit Köse, Jandarma Uzman Çavuş Eyyüb Alev, Jandarma Uzman Çavuş Kadir Yaman, Jandarma Uzman Çavuş Mehmet Ali Dilek, Jandarma Uzman Çavuş Bülent Kılınç, Jandarma Uzman Onbaşı Mehmet Koyuncu olmak üzere 6 personel hayati tehlikesi olmayacak şekilde yaralanmıştır. Yaralı personel helikopter ile Bitlis ve Hizan Devlet Hastanesine sevk edilerek tedavi altına alınmıştır. Bölgeye helikopter faaliyetiyle AFAD ekibi gönderilmiş olup, arama ve kurtarma faaliyetleri devam etmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Bu arada Siirt’te bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, çığ olayının meydana geldiği Hizan’a gitmek üzere programını değiştirdi. Bakan Soylu’nun hastanede tedavi gören askerleri ziyaret edeceği belirtildi.

VALİLİKTEN 2. AÇIKLAMA: 5 ŞEHİT 12 YARALI

Çığ düşmesi sonrasında, Batman Jandarma Komando Tabur Komutanlığı emrinde görevli 5 personel şehit olmuş, 12 personel ise hayati tehlikesi olmayacak şekilde yaralanmıştır.

HİZAN’DA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Hizan’ın Kolludere köyü kırsalında operasyona giden askerlerin üzerine çığ düşerken, Bitlis Valiliği, Kolludere köyünün de içinde bulunduğu Hizan’ın 7 köy ve bunlara bağlı 9 mahlle ile Tatvan’ın 7 köy 4 mahallede ikinci bir emre kadar soğağa çıkma yasağı ilan edildi. Yasağın gece 00.01’den geçerli olacağı belirtilerek şöyle denildi:

“Bitlis ili Hizan ilçesi sınırları içerisinde bulunan; Otluca Köyü, Yurtiçi Köyü, Yığınkaya Köyü, Çıkçık Köyü, İncirli Köyü, Dağören Köyü, Kolludere Köyü, Güçlü Mahallesi, Karıdaş Mahallesi, Erdoğan Mahallesi, Kayadeler Mahallesi, Çakırkaya Mahallesi, Bakımlı Mahallesi, İkiztaş Mahallesi, Kaymaklı Mahallesi, Gezer Mahallesi ile Tatvan ilçesi sınırları içerisinde bulunan Sarıdal Köyü, Yumrukaya Köyü, Suboyu Köyü, Kısıklı Köyü, Kepenek Köyü, Dönertaş Köyü, Boblesür Köyü, Yorgalar Mahallesi Uçankuş Mahallesi, Çörekli Mahallesi ve Dirlik Mahallesi bölgelerinde bölücü terör örgütü mensuplarının yakalanmaları, halkımızın can ve mal güvenliğinin sağlanması için 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi gereğince 21 Ocak 2018 Pazar günü saat: 00:01’den itibaren (ilgili köy ve mezralarda hayatının normal akışının devam etmesi, öğrenim görmekte olan öğrencilerin eğitim ve öğretim hakkının kısıtlanmaması amacıyla, 16.00-07.00 saatleri arasında geçerli olmak üzere) ikinci bir emre kadar Sokağa Çıkma Yasağı ilan edilmiştir.”

Kaynak: https://www.gercekgundem.com/askerlerin-uzerine-cig-dustu-sehit-yarali-ve-kayip-askerler-var-314444h.htm

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.