Kangal’da arsenikli suyun önüne geçilemedi – biliyomuydun.com

Kangal’da arsenikli suyun önüne geçilemedi

Yaşam 22 Ocak, 08:48'de eklendi

Kangal Pınargözü Köyü’nde yıllardır arsenikli su içirilen köylüler tepkili. Köyde kalan bir avuç insan yaşam ve temiz su hakkında ısrarcı.

Sivas’ın Kangal ilçesinin Çetinkaya Beldesi’nin Pınargözü Köyü’nde Demir Export firmasının siyanürle altın işlemesi köylüleri zehirlemeye devam ediyor.

Köylüler yıllardır mücadele ediyor. Mahkeme kararları ve sağlık raporlarına rağmen köye arsenikli su verilmeye devam ediliyor.

Demir Export firmasının maden işletirken yaptığı sondaj çalışmaları sonrasında köyün suyu kurudu. Tepkiler üzerine firmanın köye bağladığı suda ise limitlerin üzerinde arsenik çıktı.

Pınargözü Köyü Derneği, Kangal Dernekler Federasyonu ve Bakırtepe Çevre Platformu bu durum üzerine köylülerle birlikte her platformda itirazlarını dillendirdi.

Köylüler bir dönem arsenikli su verilmediğini ancak daha sonra yapılan ölçümlerde sudaki arsenikin limitlerin üstünde olduğunu kaydediyorlar.

Köylerinin yaşanmaz duruma geldiğini belirten Kangallı bir yurttaş, “Köyde hayat kalmadı. Gençler çekip gitti. Bu durumdan yılanların bir kısmı bırakıp gitti. Zaten amaç bu. Bizim köyümüzün muhalif olmasının bununla ilgili olduğunu düşünüyoruz. Köyün boşalması, dağıtılması birilerini mutlu ediyor. Ancak biz bir avuç kişi kalsak da yaşam hakkımız, temiz su hakkımız için burada mücadelemizi sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: https://www.birgun.net/haber-detay/kangal-da-arsenikli-suyun-onune-gecilemedi-200959.html

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.