Dişlerinizi beyazlatacak 9 gıda hilesi – biliyomuydun.com

Dişlerinizi beyazlatacak 9 gıda hilesi

Sağlık 23 Ocak, 03:31'de eklendi

Sağlıklı ve beyaz dişlere sahip olmak her insanın rüyası. Kimi zaman bunun için kliniklere ve kozmetik müdahalelere bir servet bile harcıyoruz. Oysa beslenme alışkanlıklarımızı değiştirip birkaç basit hileyle dişlerimizi evimizin rahatlığında beyazlatabilmek mümkün. Bakın bu hileler neler.

Çikolata yerine hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi de diş temizliği dendiğinde hemen akla gelmeyen gıdalardan. İçerdiği laurik (defne) asidi çürük, ağız kokusu ve diş eti hastalıklarına neden olan bakterilerle savaşıyor. “Oil pulling” adı verilen yöntemle hindistan cevizi yağını ağzımızda 15-20 dakika boyunca gezdirip tükürmek yeterli.

Cips yerine kereviz sapı

Kereviz sapı hem taze ve çıtır çıtır hem de dişleriniz için çok faydalı. Sulu kereviz saplarını çiğnemek ağzınızdaki bakterileri yok edeceği gibi aynı zamanda plakları ve dişlerinizin arasında kalan yemek artıklarını da temizliyor.

Şeker yerine çilek

Bu küçük kırmızı meyve en güçlü diş temizliyicilerden biri olarak tanınıyor. Hem çok etkili bir astrenjan hem de tam bir C vitamini deposu. kabartma tozuyla karıştırıp dişinize sürerek kullanabilirsiniz.

Siyah çay yerine yeşil çay

Yeşil çay içerdiği polifenol ile plak oluşumunu engelliyor ve ağzınızda bakteri oluşmasını engelliyor. Dişinizde siyah çay gibi leke oluşturmaması da cabası.

İlaç yerine zedeçal

Çok canlı ve koyu bir renge sahip olan zerdeçal dişinze sürdüğünüzde sadece beyazlık sağlamakla kalmıyor aynı zamanda ilaçların geçici çözüm bulduğu diş ağrısı, diş eti iltihabı ve periodontit gibi sıkıntılara da çare oluyor.

Limon yerine salatalık

Limonun dişleri beyazlattığına dair yaygın bir inanış var. Ancak limon içerdiği asit yüzünden diş minelerine zarar veriyor. Limon yerine kullanacağınız salatalık aynı etkiyi yaparken aynı zamanda içerdiği liflerle diş etlerine masaj yapıyor.

Sakız yerine peynir

Peynir sadece harika bir kalsiyum kaynağı değil aynı zamanda ağzınızın Ph oranını ayarlayıp içinin ve dişlerinizin temiz kalmasını sağlıyor.

Asitli içecek yerine tofu

Tofunun içerdiği yüksek kalsiyum ve protein oranlarından başka bir faydası da salya artırıcı etkisi olması. Bu da diş temizliğine yardımcı olan bir etmen.

Soğan

Soğan diyince hepiniz şaşıracaksınız eminiz. Ancak soğan çok etkili bir diş temizleyi ve beyazlatıcı. Soğan nefesinizi kokutsa da sahip olduğu sülfür içeriği plak oluşumunu engelliyor ve dişlerinizi temizlemeye yardımcı oluyor. Soğan ayrıca diş etlerinize sürerseniz diş ağrısını azaltmaya da yardımcı oluyor.

Kaynak: http://www.posta.com.tr/yatarken-sutyen-takmak-zararli-midir-fotograflihaberi-1367419

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.