Kışın Sağlıklı Kalmanın Sırrı: Siyah Sarımsak – biliyomuydun.com

Kışın Sağlıklı Kalmanın Sırrı: Siyah Sarımsak

Sağlık 24 Ocak, 22:52'de eklendi

Soğuk algınlığı, grip gibi iş ve sosyal yaşam verimliliğini azaltan enfeksiyonlara yakalanma riski, kış aylarında artış gösteriyor. Bu yüzden kış aylarında kendimize daha çok dikkat etmemiz ve özellikle de bağışıklık sistemimizi koruyacak önlemler almamız gerekiyor. Kaliteli uyku, düzenli egzersiz, antioksidan ağırlıklı beslenme ve bol bol su içme gibi yöntemler; bağışıklık sistemini güçlendirmede etkili çözümlerin başında geliyor. Son zamanlarda tüm bu sağlıklı alışkanlıklara ek olarak adını sıklıkla duyduğumuz doğal bir gıda takviyesi var: Siyah sarımsak. Peki, nedir siyah sarımsak?

A’dan Z’ye siyah sarımsak hakkında bilinmesi gerekenleri sizin için derledik.

Siyah sarımsak nasıl oluşur?
Sarımsak bitkisi taneleri, dış kabukları soyulduktan sonra ezmek, kırmak, bıçakla doğramak gibi herhangi bir fiziksel zarara maruz kaldığında bir savunma mekanizması olarak Allisin üretir. Allisin aynı zamanda sarımsağın yoğun kokusunun da nedenidir. Siyah sarımsak ise bildiğimiz sarımsağın 60-90°C aralığında, 60 güne kadar bekletilerek fermente edilmesiyle elde edilir. Sarımsakta bulunan Allisin, bu fermantasyon esnasında sadece siyah sarımsakta bulunan S-Allilsistein maddesine dönüşür. Suda eriyen ve “yıllanmış sarımsak özütü” olarak da adlandırılan bu madde,
sarımsağın tüm faydalarını arttırdığı bir özdür.

Sarımsak nasıl siyaha dönüşür?
Siyah sarımsağın oluşumu fermantasyon ile sağlanır, bu süreçte herhangi bir kimyasal madde kullanılmaz. Fermantasyon, kefir, yoğurt, maya, turşu gibi birçok faydalı besinin oluşmasında insanoğlunun yüzyıllardır kullandığı doğal bir yöntemdir. Siyah sarımsağın rengi, kokusu ve tadı siyah sarımsağın oluşumu sürecindeki fermantasyonla değişir. Bu sürece katkı maddeleri ya da kimyasal eklentilerle müdahale edilmez.

Siyah sarımsak ile normal sarımsak arasındaki fark nedir?
Siyah sarımsak ile normal sarımsak arasındaki en büyük fark siyah sarımsağın daha güçlü besin öğelerine sahip ve kokusuz olmasıdır. Normal sarımsağa göre daha güçlü antioksidan özellik gösteren siyah sarımsağın düzenli kullanımı günlük enerjiyi, bağışıklık sistemini ve vücuttan toksik madde atılımını destekler.

Doğal enerji kaynağı olan siyah sarımsağın faydaları nelerdir?
Siyah sarımsak, hem yoğun iş yaşamı hem de şehir hayatının doğurduğu zorluklar nedeniyle ortaya çıkan doğal enerji kaynağı ihtiyacımızı karşılar. Birçok besin grubu ya da vitamin takviyeleri enerjimizi bir anda yükseltip kısa bir süre sonra çok daha halsiz hissetmemize neden olurken, siyah sarımsak bu duruma sebep olmayacak bir denge sağlar.

Güçlü, doğal, enerji verici ve canlandırıcı bir besin olan siyah sarımsak, sadece ekstra enerjiye ihtiyaç duyulan yoğun günlerde değil her gün düzenli olarak gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Japon bilim adamları tarafından yapılan testler, siyah sarımsağın içeriğindeki amino asitler nedeniyle düzenli egzersizden kaynaklanan yorgunluğu azaltmaya ve hatta fiziksel gücü artırmaya yardımcı olduğunu da göstermektedir. Bu nedenle siyah sarımsak, düzenli spor yapanların ya da sporcuların doğal enerji kaynağı olarak kullanabileceği bir besindir.

Siyah sarımsak bildiğimiz sarımsağın doğallığını hiç kaybetmeden 60 güne varan sürede fermente edilmesiyle oluşur. Siyah sarımsak ekstresinden üretilen kokusuz MDC Black Garlic, günlük enerji ihtiyacını karşılamaya ve hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/icerik/mdc-black-garlic/

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.