Özgür Ruhlu İnek, Çiflikten Kaçıp Bizon Sürüsüne Katıldı – biliyomuydun.com

Özgür Ruhlu İnek, Çiflikten Kaçıp Bizon Sürüsüne Katıldı

Yaşam 25 Ocak, 15:14'de eklendi

Polonya’da çiftlikten kaçan inek, tarihi Bialowieza Ormanı’nda yaşayan bir bizon sürüsüne katıldı.

Polony’da bulunan bir çiftlikten firar eden inek, bizon sürüsüne katıldı. 2017 sonbaharında sürüye katılan ineğin kışı sürüyle birlikte geçirerek hayatta kalmayı başardığı ortaya çıktı.

SÜRÜNÜN İÇİNDE TESADÜFEN FARK EDİLDİ

“Özgürlüğüne düşkün” inek Kasım ayında 50 üyeli bir sürü içinde ornitolog Adam Zbyryt tarafından fark edilmişti.

Polonyalı TV kanalı TVN24’e konuşan Zbyryt, “Bialowieza Ormanı yakınlarında bizon görmek sıra dışı bir olay değil. Fakat aralarındaki bir hayvan benim dikkatimi çekti: Rengi bizonlardan çok farklıydı” dedi.

BİZONLAR TEHDİT ETMİYOR

Önce bunun bir mutasyon olduğunu düşündüğünü, sonrasında ise dürbünle baktığında hayvanın bir bizon değil Fransız Limuzin türü inek olduğunu fark ettiğini söyleyen Zbyryt, bu hafta tekrardan görülen ineğin sağlıklı olduğunu ve bizonlar tarafından tehdit edilmediğini söyledi.

BİZONLAR İNEĞİ KURTLARDAN KORUMUŞ

Aynı kanala konuşan biyolog Rafal Kowalczyk, “İnek bizonlarla çok da entegre değil, bizonlar tek bir organizma gibi hareket ediyor ama inek dışarda kalıyor” dedi. Dr. Kowalczyk, yine de bizon sürüsünün savunmasının muhtemelen ineği kış boyunca kurt saldırılarından koruyan şey olduğunu söyledi.

ÇİFTLEŞMEMELERİ GEREK

Dr. Kowalczyk’e göre inek tehdit altında olmasa da ineğin kendisi sürüye bir tehdit oluşturabilir.

Bu sıra dışı dostluk ineğin bizonlarla çiftleşmesine yol açarsa sayıları yalnızca 520 olan tehlike altındaki Bialowieza Bizonlarının genleri değişebilir.

Kowalczyk, “İnek için de bir tehlike var, zira bizon buzağıları inek buzağılarından büyüktür ve inek doğum sırasında ölebilir” diyor. Bu nedenle, sürüye katılan inek henüz üremek için genç olsa da, bahardan önce tekrardan çiftliğine döndürülmesi gerekiyor.

Kaynak: https://www.haberler.com/ozgur-ruhlu-inek-ciflikten-kacip-bizon-surusune-10493490-haberi/

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.