Zihinsel Engelli Kızı Taciz Eden 63 Yaşındaki Sapık İçin 9,5 Yıl İstendi – biliyomuydun.com

Zihinsel Engelli Kızı Taciz Eden 63 Yaşındaki Sapık İçin 9,5 Yıl İstendi

Kadın 26 Ocak, 14:33'de eklendi

Manisa’da yüzde 50 zihinsel engelli genç kıza birçok kez cinsel tacizde bulunduğu ileri sürülen tüpçü Hidayet Kaya’nın yargılanmasına başlandı. Savcı 9,5 yıla kadar hapis cezası istedi.

Manisa’nın Yunusemre ilçesinde, yüzde 50 zihinsel engelli B.A. (21) adlı kıza birçok kez cinsel tacizde bulunduğu ileri sürülen tüpçü Hidayet Kaya’nın (63) Manisa 4. Asiye Ceza Mahkemesi’nde, 9,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına başlandı.

PEDAGOG EŞLİĞİNDE İFADESİ ALINDI

Duruşmada Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla pedagog eşliğinde ifade veren B.A., Kaya’nın nerelerine dokunduğunu gösterip, zaman zaman kendisine yöneltilen sorulara başını eğip, kaldırarak ‘evet’ ya da ‘hayır’ diye yanıt verdi. Kaya ise suçlamaları kabul etmeyip, kendisine iftira atıldığını öne sürdü.

KOMŞU ESNAF GÖRMÜŞ

Muradiye Mahallesi’ndeki kadın fırın işletmecisi Z.İ., geçen 7 Aralık’ta, iddiaya göre iş yerinin yakınındaki tüp satışı yapılan bir dükkanda, yüzde 50 zihinsel engelli B.A.’yı pantolonu dizlerine kadar indirilmiş olarak, yanında iş yerinin sahibi Hidayet Kaya ile birlikte gördü.

HEMEN ALO 183’Ü ARAMIŞ

Z.İ., gördüğü manzara karşısında şoke olup, bir şey demeden oradan ayrılıp, yaşadıklarını büfe işleten arkadaşı H.Ş.’ye anlattı. Z.İ., bir hafta sonrada Alo 183 Sosyal Destek Hattı’nı arayıp, ihbarda bulundu. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Manisa İl Müdürlüğü, ihbar üzerine Hidayet Kaya hakkında jandarmaya şikayetçi oldu.

9,5 YIL HAPSİ İSTENİYOR

Şikayet üzerine jandarma 16 Aralık’ta Kayı’yı gözaltına aldı. B.A.’nın pedagog eşliğinde verdiği ifadeden, Kaya’nın cinsel tacizine birden fazla kez maruz kaldığı belirlendi. Adliyeye sevk edilen Kaya, ‘zincirleme olarak basit cinsel saldırı’ suçundan tutuklandı. Hakkında, 9,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Manisa 4. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki davanın ilk duruşması yapıldı. Duruşmaya tutuklu sanık Hidayet Kaya, avukatı İlkay Eren, B.A.’nın babası E.A. ve avukatları Yaşar Sarsu ile tanıklar Z.İ. ve H.Ş. katıldı. Mağdur B.A. ise Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi ile ifade verdi.

DURUŞMADA KAN DONDURAN İFADELER

B.A. duruşmada, insan anotomisini gösteren resim vasıtasıyla yaşadıklarını pedagog eşliğinde anlattı. Pedagogun gösterdiği resim üzerinde B.A., Kaya’nın nerelerine dokunduğunu gösterdi. Zaman zaman ise B.A., pedagogun gösterdiği noktalara başını eğerek veya kaldırırak ‘evet’ veya ‘hayır’ anlamında tepkiler verdi. B.A. ifadesinde, “İşyerine gittiğimde bana kötü davranıyordu. Öpüyor, dokunuyordu. Benden kendisine dokunmamı ve sarılmamı istiyordu” dedi.

Görgü tanığı Z.İ. de ifadesinde, zihinsel engelli B.A.’yı sanık Kaya’nın işyerinde yarı çıplak olarak gördüğünü ileri sürüp, “Olay günü işyerimden çöp dökmeye çıkmıştım. B.A.’nın sanığın dükkanına girdiğini gördüm. Çöpü döktükten sonra içime bir şüphe düştü. Gidip, baktığımda B.A., iki bölümü bulunan dükkanın arka kısmında, pantolonu yarıya kadar inik haldeydi. İşyeri sahibi yanındaydı. Ama bir şey yapmıyordu. Hemen oradan ayrıldım” dedi.

“İFTİRA” DEDİ

Tutuklu sanık Hidayet kaya ise hakkındaki iddiaları kabul etmeyip, kendisine iftira atıldığını öne sürdü.

İfadelerin alınmasının ardından hakim, sağlık durumu nedeniyle, zihinsel engelli B.A.’nın beyanlarına itibar edilip edilmeyeceği hususunda Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’nden rapor alınmasına ve sanığın tutukluluğunun devamına karar verip, duruşmayı erteledi.

Kaynak: https://www.haberler.com/zihinsel-engelli-kiza-cinsel-istismarla-suclanan-10497043-haberi/

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.