Çin 2018 Yılında Aya İniş Gerçekleştirecek – biliyomuydun.com

Çin 2018 Yılında Aya İniş Gerçekleştirecek

Teknoloji 26 Ocak, 17:51'de eklendi

Çin tarafından 2018 yılından Chang 4 ismi verilen bir misyona hazırlık yapılıyor. Eğer misyon başarılı olursa ilk defa ayın en uzak noktasına iniş yapılacak. Çin uzay ajansı tarafından ayda bitki ve böcek yetiştirmeyi denemek için ve gelecekte ayda koloni kurmanın ilk adımlarının atılabilmesi adına bir misyon başlatılacak.

Misyon Çin’in şimdiye kadar gerçekleştirdiği girişimler arasında en karmaşık ve en zor görevlerden birisi olarak değerlendiriliyor. Ay’ın uzak bir bölgesine iniş gerçekleştirecek olan Çin’in Chang 4 misyonu çerçevesinde 4 Mart tarihinde roket fırlatması planlanıyor.

Chang 4 ayın uzak bir bölgesine iniş yapacak ve eğer misyon başarılı olursa, Çin ayın en uzak bölgesine kontrollü bir uzay aracını indirmeyi başarmış ilk ülke olacak. Çin Uzay Ajansı, ayın güney kutbunda bulunan Aitken havzası üzerine iniş yapmayı planlıyor. Gönderilen roket ay yüzeyini keşfedecek ve uydu üzerinde bitki yetiştiriciliğinin fizibilitesini yaparak bu misyon için bir alan bahçe kiti taşıyacak.

Konuya dair çıkan haberlerde Çin’in giriştiği zorlu misyon hakkında yorumlar yapılıyor. Çin’in uzay misyonlarıyla ilgili yazılar yazan Brian Harvey Guardian ile yaptığı röportajda, “Çin teknolojik bakımdan üstlendiği bu zorlu görevle çıtayı yükseltiyor” açıklamasında bulundu.
Çin uzay ajansının geliştirdiği diğer bir görev ise ayın yüzeyinden numuneler alarak ileri analizler yapabilmek için onları dünyaya getirecek bir görevi kapsıyor. Çin’in göndereceği roketin başarısı tüm dünya tarafından ilgiyle takip edilecek.

Kaynak: http://beyinsizler.net/cin-2018-yilinda-aya-inis-gerceklestirecek/

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.