Binlerce Kıbrıslı “Barış” talebiyle Lefkoşa sokaklarında yürüdü

Kıbrıs’ta yayımlanan Afrika gazetesinin Tayyip Erdoğan tarafından hedef gösterilmesi ve saldırıya uğraması sonrası binlerce Kıbrıslı barış ve demokrasi talebiyle Lefkoşe sokaklarında yürüdü

Kıbrıs’ta yayınlanan Afrika gazetesinin Afrin operasyonu ile ilgili “Türkiye’den bir işgal harekatı daha” manşeti sonrasında saldırıya uğraması Lefkoşa’da protesto edildi. Tayyip Erdoğan’ın, Afrika gazetesini hedef göstermesi ardından bir grup gazete binasına saldırmıştı.

Sendikal Platform’un çağrısıyla Lefkoşa Dereboyu’nda toplanan kalabalık kitle önce Cumhurbaşkanlığına ardından da Cumhuriyet Meclisi’ne yürüdü. Barış ve Demokrasi Yürüyüşü adıyla düzenlenen eylemde, “Barışa, Demokrasiye, Toplumsal Varlığımıza Sahip Çıkacağız” pankartı açıldı. Kitle “Faşizme karşı omuz omuza”, “Bu memleket bizim, biz yöneteceğiz” ve “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganları attı.

Barış kültürünü savunma çağrısı

Eylem alanında Sendikal Platform adına yapılan konuşmalarda, barış, sevgi ve hoşgörü ortamının yerini linç ve saldırı kültürüne bırakmasına izin verilmeyeceği vurgusu yapıldı. Saldırılara karşı mücadele ve birlik mesajı verilen konuşmalarda, düşünce özgürlüğüne her koşulda sahip çıkılmasının önemi vurgulandı.

Hava muhalefeti sebebiyle planlanandan erken bitirilen eylem sonrası, dağılma güzergahı üzerinde bulunan ve saldırılarda yer alan Milliyetçi Demokrasi Partisi binası önünde sloganlar da atıldı.

Saldırganlar Erdoğan’ın emriyle harekete geçti

Tayyip Erdoğan, Afrika gazetesinin manşeti hakkında “Kuzey Kıbrıs’ta bir gazete ahlaksızca bir başlık atmış… ‘Türk ordusunu Kıbrıs’tan sonra yeni bir işgal yaptığını’ söylüyor. Bu ne ahlaksızlıktır bu ne edepsizliktir. Ben Kuzey Kıbrıslı kardeşlerime böyle bir durum sergilemek suretiyle Kuzey Kıbrıs’ta onlara cevap vermeleri lazım” dedi.

Polisin müdahalede yetersiz kaldığı olayda, saldırganlar bayrak direklerine tırmanarak gazetenin tabelasını söktü. Saldırganlar daha sonra gazetenin ofisine girerek gazetede maddi hasara yol açtı. Gazetenin yayın yönetmeni Şener Levent, Bianet’ten Ekin Karaca’ya yaptığı açıklamada “Kuzey Kıbrıs’ta Madımak ruh halini yaşadıklarını” söyledi.

Kaynak: Evrensel