Türk Sahil Güvenliği, Yunanistan Savunma Bakanı’nı Kardak’a Yaklaştırmadı – biliyomuydun.com

Türk Sahil Güvenliği, Yunanistan Savunma Bakanı’nı Kardak’a Yaklaştırmadı

Politika 28 Ocak, 13:46'de eklendi

Kardak Adası’na çelenk atmak üzere hücumbot ile gelen Yunan Bakanı, Türk Sahil Güvenlik ekiplerince Kardak’a yaklaştırılmadı. Konuyla ilgili açıklama yapan İçişleri Bakanı Soylu: Gereği yerine getirildi.

Ege’de çelenk atmak üzere hücumbot ile Kardak bölgesine gelen Yunan Savunma Bakanı Panos Kammenos, Kardak kayalıklarına yaklaştırılmadı. Türk Sahil Güvenlik ekiplerinin ikazı üzerine Yunan heyeti bir gerginlik olmadan Türk karasularını terk etti.

İÇİŞLERİ’NDEN AÇIKLAMA GELDİ

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Kardak bölgesine çelenk atmak üzere yunan hücumbot ile gelen Yunanistan Savunma Bakanı Kardak’a yaklaştırılmadı. Herhangi bir gerginlik olmadan yapılan ikaz üzerine Yunanistan Heyeti Türk karasularını terk etti.

SOYLU: SAHİL GÜVENLİK KOMUTANLIĞIMIZ GEREĞİNİ YERİNE GETİRDİ

Yunanistan Savunma Bakanının Kardak’a yaklaştırılmaması ile ilgili konuşan İçişleri Bakanı Soylu, “Sahil Güvenlik Komutanlığımız gereğini yerine getirmiştir.” dedi.

İLK KRİZ 1996 YILINDA YAŞANMIŞTI

Tartışmalı adacıklarla ilgili ilk kriz 1996 yılında yaşanmış, krizin ardından Kardak kayalıkları Türkiye-Yunanistan ilişkilerindeki hassas konulardan biri haline gelmişti.

Kardak Krizi Ocak 1996’da Yunanistan ile Türkiye arasında Figen Akat isimli Türk bandıralı bir geminin Kardak Kayalıkları’nda karaya oturmasının ardından Türk ve Yunan kurtarma ekipleri arasında çıkan anlaşmazlık sonucu yaşanmıştı.

BAŞBAKAN KARDAK UYARISINDA BULUNMUŞTU

Kardak krizinin yıl dönümünde Yunanistan’a uyarılarda bulunan Başbakan Yıldırım, “Biz terörle mücadele ile meşgulken komşularımızın bulanık suda balık avlama hevesine kapılması hiç yakışık almaz. Bunu da hoş karşılamayız. Buna benzer bir faaliyet eğer olursa Türkiye olarak bizim her zaman tedbirimiz vardır. Hiç kimse endişe etmesin.” demişti.

Kaynak: https://www.haberler.com/yunanistan-savunma-bakani-kardak-a-10503685-haberi/

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.