Duygusal İstismarın Dikkat Etmeniz Gereken 5 Sonucu – biliyomuydun.com

Duygusal İstismarın Dikkat Etmeniz Gereken 5 Sonucu

Yaşam 27 Şubat, 22:37'de eklendi

Duygusal İstismarın Dikkat Etmeniz Gereken 5 Sonucu

Psikolojik istismar, başta fark edebileceğimizin ötesine geçen duygusal engellere ve travmalara neden olabilir. Bunlar, gelecekte sağlıklı ilişkiler kurmamıza bile engel olabilir – bu nedenle mümkün olan en kısa sürede onlara dikkat etmemiz önemlidir.

 

Duygusal istismar, mağdurun duygusal istikrarını etkileyen bir şiddet türüdür. Kişiye, kendini korkmuş, suçlu ve hatta tamamen değersiz hissettirir.

Genellikle, saldırgan, manipülatif bir kişidir. Diğer kişinin hayatını neredeyse tamamen kontrol altına almak için o kişinin hissettiği sevgi ya da şefkatten yararlanır.

Böyle yoğun bir etkiye sahip olmasına rağmen, aynı zamanda tespit edilmesi en zor türlerden biri de budur. Bunun nedeni, çoğu zaman acı çekenlerin çoğunun o zaman bile farkında olmamasıdır.

Dahası, kendilerini genellikle istismar eden kişinin kabul edilemez davranışlarını haklı çıkarır ya da açıklarken bulurlar. Bunun nedeni, kendilerini istismar eden kişiler için hissettikleri duygusal bağımlılıktır(partnerleri, aileleri ya da arkadaşları olsun).

Bununla birlikte, bu konuda özellikle endişe verici bir şey vardır. Doğru yardımla üstesinden gelinebilse de, duygusal istismar, mağdura duygusal yük bırakarak son bulabilir. Bu, kişinin karakterinde ya da davranışında, er ya da geç bir şekilde ya da çoğunlukla beklenmedik şekillerde kendini belli edecektir.

Bu nedenle, bu sonuçların ne olabileceğini bilmek bizim için önemlidir. Artı, onlarla mücadele etmek için ne yapacağınızı öğrenmek önemlidir. Bu şekilde, duygusal tacizden kurtulmuş biri olarak, iyi bir yaşamın önünde başka bir engel haline gelmezler.

Burada, bazen yanlışlıkla gözden kaçan 5 genel belirtiye derinlemesine bakacağız.

1. Başkalarından Onay İstemek

başkalarından onay istemek

Başkalarından onay almak için sürekli olarak bir istek duymak, psikolojik istismarın klasik uzun vadeli yansımalarından biridir.

Genellikle kendini şu gibi davranışlarla beklenmedik şekillerde gösterir:

 • Her zaman aşırı bir biçimde başkalarını mutlu etmeye çalışmak
 • Kişiliğini başka bir kişinin var olma biçimine göre değiştirmek
 • Aşırı nazik olmak
 • Başkalarının ihtiyaçlarını karşılamak için kendi çıkarlarını bir tarafa koymak

Kendilerine en yakın olanlarla birlikte toplumsal çevrede kabul edilmek zorunda hissetme ihtiyacı, “yetersizlik” duygusundan kaynaklanmaktadır. Tipik olarak, istismar eden kişi bu fikri, bu kötü ilişki boyunca kişinin kafasına yerleştirmiştir.

Bununla birlikte, bireyler olarak gerçek değerimizin, sadece başkaları için yaptığımız şeylere dayanmadığını unutmamalıyız. Aslında, uzun vadede bu tür davranış kalıpları aslında bir zayıflık haline gelebilir.

Bu Konuda Yapılması Gerekenler

 • İlk ve en önemli adım bu gibi davranış biçimlerinin, olumlu olmadığını tam olarak anlamaktır, özellikle de acınızı arttırdıkları takdirde.
 • Bu davranış biçimine düştüğünüzü fark ettiğiniz zaman, bunu sadece dünyadan gizlemek istediğinizi hissetmek normaldir. Ancak, verilmesi gereken cevap bu değildir.
 • Bunun yerine kendiniz için öz saygınızı ve rahatlama hissinizi kurtarmak için kendiniz zaman ayırmanız, ilerlemenin en iyi yoludur.

2. Kızgınlık

Psikolojik saldırganlıktan sonra, kızgınlık hissetmek yaygın bir şeydir. Bu hem kendine hem de hasara neden olan kişiye yönelik olabilir.

Bu zaman içinde birikir. Artı, kendisini suçluluk duygusu, sinirlilik ve hayal kırıklığı halinde belli eder.

Bazı aşırı durumlarda, mağdur, kan basıncında bile değişiklikler yaşar ve bu bir depresyona dönüşebilir.

Bu Konuda Yapılması Gerekenler

 • Ruhunuzun kızgınlık karşısında iyileştirilmesinin yollarından biri, affetmektir.
 • Bu bir gecede elde edilebilecek bir şey değildir. Bununla birlikte, yaşadığınızı fark ettiğiniz olumsuz duyguları beslemeyi durdurmak için çaba sarf ederseniz, bunu başarmak mümkündür.

3. Anksiyete ve Depresyon

anksiyete ve depresyon

Anksiyete ve depresyon, kendilerini fiziksel ya da duygusal istismara maruz bırakan insanları sıkça etkileyen psikolojik rahatsızlıklardır.

Öz saygı ve sürekli olarak yaşadıkları suç duygularının tahrip edilmesi hissi,onları kendi yıkımına götüren olumsuz bir duygu kıvrımını yaratmaktadır.

Kontrol altında tutulmazsa, bu gibi duygular sonuç olarak ölmek istediğinizi bile hissettirir. Bu nedenle umutsuzluk hissi ve uyku sorunları da bu durumdaki insanlar için oldukça yaygındır.

Bu Konuda Yapılması Gerekenler

 • Tanımladığımız duyguları yaşadıysanız ya da yaşayan birini tanıyorsanız, profesyonel psikolojik yardım almak zorunludur.
 • Ayrıca, profesyonellerin sizi yönlendirmesi için biraz rahatlama sağlayabilecek ilaçlar da vardır.

4. Başkaları İle İlişkilerde Sorunlar

Duygusal istismarın çok büyük bir sonucu, geride bırakabileceği korkudur. Hayatta kalanlar, yeni ilişkiler kurmada büyük sıkıntı yaşayabilir. Çoğu zaman, daha önce girdikleri gibi bir duruma düşmekten korktukları için.

Duygusal istismarın, mağdur kişilerin duygularına olan yıkıcı etkisi, günlük işlerlik yeteneklerini ve başkalarıyla iletişime geçme kabiliyetlerini azaltabilir.

Dahası, öz saygı ve güvende hissetme ilgili problemler, gerçek duygusal istismarın sona ermesinin ardından, kendisini gösterdiği için, hayatta kalanlar genellikle gelecekte toksik ilişkilere girme riskini daha fazla taşırlar.

Bu Konuda Yapılması Gerekenler

 • En iyi ilişkiler, her iki kişinin de kendisini kabul etmesine ve aynı şekilde diğer kişiyi oldukları gibi kabul etmesine dayanan, zaman içinde kurulan ilişkilerdir.
 • Öz saygılar üzerinde çalışmak ve ilişkiler kurmadan önce diğer insanların nasıl tanımlanacağını öğrenmek, duygu istismarı sonrasında sağlıklı bir şeyler yapmak isteyen herkes için ilk adımlardır.

5. Uyuşukluk hissi

uyuşukluk

Öz saygısına saldırılan acı verici durumlardan geçmek, sıklıkla tıkanıklığa yol açarak duygularınızı hissetmenizi ve ifade etmenizi engeller.

Bu gibi durumlarda, kurtulan kişi tam olarak “kötü” hissetmeyebilir. Bununla birlikte, mutlu olmak için iyi sebepleri olsa bile, mutluluk duygularını yaşamaz.

Sanki saldırganlığın üstesinden gelinmiş olsa da, hayatta kalan kişinin kötüye kullanımdan önce kendiliğinden ortaya çıkan duyguları yaşatmasını engelleyen bir iç engel vardır.

Bu Konuda Yapılması Gerekenler

 • Bu uyuşukluk hissi kesinlikle aşılabilir bir şeydir. Her şey, zaman ve istek meselesidir.
 • Aslında ilk önce uyuşma hissi çok yardımcı olabilir. Daha iyi, daha tarafsız kararlar vermenize yardımcı olabilir. Başlangıçta zor olabilir. Bununla birlikte, zaman içerisinde yaraların iyileştiğini ve eskiden alıştığınız gibi daha fazla şey hissettiğinizi göreceksiniz.
 • Bu arada çevrenizdekiler son derece önemlidir. Hissettiğiniz olumsuz duygulardan kurtarmaya yardım eden insanlarla kendinizi tamamen kuşattığınızdan emin olun.

Psikolojik istismarın sonuçları bir gecede ortadan kalkmaz.İyileşmek, düzelmek ve ilerlemek, destek, anlayış ve irade gerektiren bir süreçtir.

İlk başta her şey kötü görünebilir ve acı çektiğiniz travmadan kaynaklanan yaraların hiçbir zaman iyileşmeyeceğinden korkabilirsiniz. Bununla birlikte, sevgi ve zamanla, acı çektiğiniz şeyin üstesinden gelebileceğinizi ve hak ettiğiniz hayatı yaşayabileceğinizi biliyor olmalısınız.

Kaynak: https://sagligabiradim.com/duygusal-istismarin-dikkat-etmeniz-gereken-5-sonucu/

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.