Hayalinde Yarattığı Sevgiliden Mektuplar Alan Şair: Cahit Sıtkı Tarancı – biliyomuydun.com

Hayalinde Yarattığı Sevgiliden Mektuplar Alan Şair: Cahit Sıtkı Tarancı

Yaşam 28 Şubat, 16:09'de eklendi

Hayalinde Yarattığı Sevgiliden Mektuplar Alan Şair: Cahit Sıtkı Tarancı

Cahit Sıtkı Tarancı, hüzün gibi bir kırgınlığı taşıdığı yüreğinden şiirler yazmış yıllarca. Yazdıkça yaşamış, yaşadıkça yazmış.

Arşınladığı dünyanın kederini satırlarına nakışlayıp durmuş. Bıkmamış, yalnızca şiirine sarılmış. Hayatın getirdiklerine de götürdüklerine de teşekkür etmiş.

Lakin bir sevgilisinin olmaması içten içe onu üzen en büyük dert olarak oturup kalmış.

Tarancı, Galatasaray Lisesi’nde öğrenci olduğu yıllarda yaklaşık olarak yarım yıl boyunca kendi kendine mektuplar yazıp postalamış.

Önce hayalinde bir sevgili yaratan şair, daha sonra o sevgilinin ağzından mektuplar yazmaya başlamış.

Şehirdeki yalnızlığı, kadınlar tarafından beğenilmediğini düşünmesi, kendi yüzünü yakışıksız bulması ve bunun gibi pek çok sebep, Tarancı’nın bu hareketini etkilemiştir diyebiliriz.

Yazar, bu konuyla ilgili anısını arkadaşı Şemsettin Kutlu’ya detaylıca anlatmış. O hikâyenin yazılı olduğu mektuptan Cahit Sıtkı’nın hayalinde neden bir sevgili yarattığı bilgisini anlamak mümkün.

1. Cahit Sıtkı Tarancı, Diyarbakır’dan İstanbul’a okumak için gelir. Galatasaray Lisesi’nde öğrencidir.

İçinde bulunduğu yalnızlık halinin verdiği ilhamla kendine hayali bir sevgili yaratır ve onun ağzından kendi kendine mektuplar yazar.

Related image “Galatasaray Lisesi’nde idim. Arkadaşlarımın çoğu varlıklı, iyi giyinen, gösterişli çocuklardı. Ben giysem, onlar gibi kendime yakıştıramaz, pısırıklıktan kurtulamazdım.

Çoğunun ceplerinde güzel, fettan kızlardan gelmiş mektuplar, resimler bulunur; övüne övüne bunları birbirlerine okuyup gösterirlerdi.

Onların bu başarılarını gördükçe içim içimi yerdi. Geceleri yatakhanede pısır pısır, bu çeşitten kahramanlıklar anlatıldıkça benim gözüme uyku girmezdi…

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.