Bir Erkek, Doğum Kontrol Hapı Kullanırsa Ne Olur? – biliyomuydun.com

Bir Erkek, Doğum Kontrol Hapı Kullanırsa Ne Olur?

Sağlık 15 Mart, 18:19'de eklendi

Bir Erkek, Doğum Kontrol Hapı Kullanırsa Ne Olur?

Soru size çok garip gelebilir fakat mutlaka bu sorunun cevabını merak edenler de vardır. Acaba bir erkek, doğum kontrol hapı kullanırsa ne olur?

Ya da bir başka soru, bir erkek niçin doğum kontrol hapı kullanır?

Bu soruları cevaplamadan önce bir uyarı yapalım: herhangi bir ilaç kullanmadan önce mutlaka doktora görünün.

Doktorlar size, belirtilere ya da duruma göre en uygun tedavi tavsiyesinde bulunacaklardır.

Doğum kontrol hapları iki hormon içerirler, östrojen ve progestin (progesteron’un etkilerini gösteren sentetik progestojen hormon).

Bu iki hormonu da kadın vücudu doğal bir biçimde üretir. Bu hormonlar doğum kontrol hapı formunda alındığında, kadınların adet dönemlerini düzenler ve yumurtanın rahme yerleşmesini engeller.

Bu hormonlar erkek vücudunda da düşük miktarlarda bulunurlar. Östrojen sperm gelişiminde, gebelik hormonu(progestin) da testesteron üretiminde kullanılır.

Eğer bir erkek, yalnızca bir ya da iki doğum kontrol hapı kullanırsa, birşey olmayacaktır. Az miktarda hap içerisinde, erkek vücudunun dengesini bozacak kadar çok miktarda hormon yoktur.

Fakat, eğer bir erkek düzenli olarak uzun bir süreç içerisinde doğum kontrol hapı kullanırsa; göğüsleri büyümeye, testisleri küçülmeye başlar.

Ayrıca cinsel dürtüleri ve sakal miktarı da azalır. Yüksek miktarda östrojen ayrıca prostat büyümesi ve prostat kanseri riskini de arttırır.

Başka bir açıdan bakıldığında, doğum kontrol hapı kullanan erkeklerin kalp krizi riski azalabilir fakat diğer etkileri göz önüne alındığında, bu etki doğum kontrol haplarının erkekler tarafından kullanılmasını cazip hale getirecek kadar kuvvetli değildir.

Kaynak: http://www.aylakkarga.com/bir-erkek-dogum-kontrol-hapi-kullanirsa-ne-olur/

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.