Sonsuza kadar yaşamak ister miydiniz? Ancak çok küçük bir detay var… – biliyomuydun.com

Sonsuza kadar yaşamak ister miydiniz? Ancak çok küçük bir detay var…

Yaşam 16 Mart, 21:46'de eklendi

Sonsuza kadar yaşamak ister miydiniz? Ancak çok küçük bir detay var…

Nectome adlı girişim, beyninizi bir bilgisayara aktararak sonsuza dek yaşama ihtimali vadediyor. Ancak önemli bir detay var; önce sizi öldürmeleri gerek.

Eğer sonsuza dek bilinçli bir bilgisayar simülasyonu olarak yaşama hayaliniz varsa, Nectome adlı girişim şirketinin sizin için bir teklifi var.

Bir girişime size ötenazi yapması ve ileride bir gün beyninizin dijital bir kopyasını hayata döndürmesi ihtimali için para ödemek mi? Evet, Sam Altman gibi teknoloji devleri bunu yapıyor.

MIT Technology Review‘un haberine göre, Y Combinator şirketinin Başkanı Sam Altman, tek amacı ‘beyninizi arşivlemek’ olan Nectome adlı şirketin bekleme listesine katılmak için 10 bin Dolar iade edilebilir depozito yatıran 25 kişiden biri.

Ancak tek bir tane, son derece de önemli bir detay var;

Önce sizi öldürmeleri gerekiyor. Nectome, beyninizi özel bir formülle mumyalayarak beyindeki sinirsel bağlantıları ileride sonsuza kadar yaşamanıza imkan sağlayabilecek bir koda dönüştürme sözü veriyor.

MIT Technology Review ile görüşen Nectome Kurucu Ortağı Robert McIntyre sürecin “yüzde 100 ölümcül” olduğunu belirtti.

Şirketin bilgisayarda imkan dahilinde bir simülasyon oluşturabilmesi için yaşayan bir beyni mumyalaması gerekiyor.

Yaşayanmüşteri bir bilgisayara bağlanıp daha sonra Nectome’un özel mumyalama kimyasallarıyla doldurulacak. Tabii bu süreç ölümle sonuçlanacak.

80 bin Dolar ödül kazandı

McIntyre “Kullanıcı tecrübesi, hekim destekli intihar ile aynı olacak. Ürün-pazar uyumunu, bu sürecin işe yarayacağına inanan insanlar oluşturuyor.” diyor.

Söz konusu ‘küçük bir ölüm’ ve sonsuza dek yaşama ihtimali olunca bir şeyin ‘işe yarayacağına’ inanmak önemlidir tabii.

Nectome’un hizmeti henüz piyasaya sürülmeye hazır değil. Yakın zamanda bir domuzun beynini yukarı bahsedildiği şekilde korumayı başararak 80 bin Dolar ödül kazanangirişim halen araştırma evresinde.

Dondurulmuş bir beynin yeniden tamamen işleyebilir hale getirilmesi ya da işleyen bir koda dönüştürülmesi mümkün olur mu bunu teknolojide yaşanacak önemli gelişmeler gösterecek.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.