Hakkında Neredeyse Hiçbir Şey Bilinmeyen 12 Sıra Dışı Hastalık – biliyomuydun.com

Hakkında Neredeyse Hiçbir Şey Bilinmeyen 12 Sıra Dışı Hastalık

Sağlık 19 Mart, 20:13'de eklendi

Hakkında Neredeyse Hiçbir Şey Bilinmeyen 12 Sıra Dışı Hastalık

Bir sabah uyandığınızda tamamıyla başka bir sesiniz olduğunu hayal edin. Bunlar bir bilim kurgu kitabından hayali ürünler değil, bütünüyle gerçek!

Bunlar o kadar ilginç tıbbi durumlar ki, daha önce hiç duymamış olabilirsiniz.

Sizler için 12 ilginç hastalığı bir araya getirdik. 21. Yüzyılda olmamıza rağmen nedenleri hala bilinmiyor.

Fibrodysplasia

Bu nadir ve ciddi genetik hastalık, kasların, tendonların ve bağların kademeli olarak kemikleşmesi ile oluşur.

Fotoğrafta bu hastalığa sahip bir insanın iskeletini görüyorsunuz. Hastalık önemli deformasyonlara, hareket kabiliyetinde azalmaya ve erken ölüme neden oluyor.

Şu ana kadar, tedavi edebilmek için bir ilaç ya da yöntem geliştirilemedi ancak, Fibrodysplasia’ya neden olan gen teşhis edilebildi.

Tedavi için ilaç geliştirme konusunda çalışmalar sürüyor. Bu ilacın kemikleşme sürecini durdurması planlanıyor.

Ehlers – Danlos Sendromu

Bu hastalık, kollajen sentezini bozar: kan damarlarını kırılganlaştırır, eklemlerin aşırı esnekleştirir, dislokasyonlar, burkulmalar, doku deformasyonları ve diğer tehlikeli sonuçlara neden olur. Bu hastalığa sahip olanların cildi elastikleşir ve hasara ve yaralara karşı çok hassaslaşır.

Bu sendromun orta ve şiddetli varyasyonları vardır ve hastalığın kan damarlarını etkilemediği durumlarda, hayati önem taşımaz.

Güncel bir tedavisi yoktur, ancak hasta doğru fizik tedavi aldığında, Ehlers-Danlos sendromunun olumsuz etkilerini azaltmak mümkündür.

Uyku Hastalığı

“Uyku hastalığı” olarak da bilinir, fakat tsetz sineğinin neden olduğu uyku hastalığından farklıdır.

Doktorlar bir virüs nedeniyle oluştuğuna inanıyorlar, ama hangi virüsün neden henüz belirlenmemiştir.

Hastalık yüksek ateş, boğaz ağrısı, baş ağrısı, halsizlik, titreme ve her yerde uykuya dalma ile karakterize edilir.

Tedavisi yoktur, bu yüzden hasta ya kendiliğinden kurtulur ya da hastalık kronikleşebilir ve onlarca yıl sürebilir.

Salgın ilk olarak 1915-1917’de keşfedilmiştir. Bazı araştırmacılar Adolf Hitler’in kişiliğinin ve kararlarının encephalitis lethargica hastalığından etkilendiğini düşünüyor.

“Cold Urticaria”

Soğuk ürtiker, vücudun isilik ile soğuğa reaksiyon göstermesi sonucu oluşan kalıtsal veya sonradan edinilen bir hastalıktır.

Histamin seviyelerindeki anormallikle meydana gelir, ancak histamin seviyelerindeki artışa neden olan mekanizma belirsizdir.

Semptomatik tedavi (tek tedavi var): Doktorlar hastaları soğuk almamaları, anti-histamin ilaçları almaları ve soğuktan korunmak için dışarı çıkmadan önce yüze ve ellere özel kremler sürmelerini önermektedir.

Kseroderma

Bu genetik hastalık, vampir sendromu olarak da bilinir, çünkü bu hastalığa sahip olan bir kişi, güneş ışığı altında ciddi sorunlarla yüzleşebilir.

Ultraviyole ışığa maruz kalan derideki bölgeler iltihaplanır. Ve bu iltihap, bir deri hastalığına yol açabilir. Aynı zamanda gözlerde tehlike altındadır.

Ksenostermi olan bir kişinin gündüz vakti dışarı çıkması gerekiyorsa, tüm önlemleri alması gerekir. Örneğin, fotoğrafta gördüğünüz David Middleton, okula özel bir kıyafet giyerek ve krem sürerek gitmek zorunda.

Yabancı Aksan Sendromu

Bu sendromun neden ortaya çıktığı bilinmiyor, ancak kafa travması, felç veya beyin tümörü nedeniyle ortaya çıkabileceği düşünülmektedir.

Bu sendroma sahip olan kişi hala anadilini konuşabiliyor, ancak telaffuzları o kadar değişiyor ki, diğer insanlar bu kişinin yabancı aksanla konuştuğunu düşünüyor.

Hastalığın kişinin kendi sağlığı için tehlikeli değildir, ancak insanlar kendi memleketlerinde yabancı sanıldıkları, yanlış anlaşıldıkları ve kendi insanları tarafından alay konusu oldukları için hayatlarının zorlaştığını söylüyor

Kıllılık

Hipertrikoz, vücudun normal olmayan yerlerindeki aşırı kıl büyümesidir, örneğin yüz. Çoğu zaman erkeklerde görülür ancak nadiren de olsa kadınlarda da görülebilir.

Doğuştan oluşan hipertrikoz iyileştirilemez, ancak günümüzde bu aşırı kıllardan kurtulmanın birçok yolu vardır.

Meksikalı aktör Jesus Aceves bu hastalığa sahip ancak o kadar da kötü olmadığını düşünüyor ve dolu dolu bir hayat yaşıyor.

Argyria

Bu hastalık, vücutta biriken gümüş tortudan kaynaklanır. Sonuç olarak, kişinin cildi gümüşümsü veya mavimsi bir renge sahip olur.

Argyria, insanların gümüş içeren birçok ürün kullandığı durumlarda görülür ve özellikle bu metalle çalışan kişiler arasında yaygındır.

Bu hastalığa sahip en tanınmış kişi, “Papa Smurf” takma adını taşıyan Paul Karason adında bir Amerikalıydı.

Çünkü çizgi film karakterine çok benziyordu. Hastalığını tedavi etmeye çalışırken uzun zaman boyunca kolloidal gümüş kullandığı için teni maviye döndü.

Patlayan Kafa Sendromu

“Önce gittikçe yükselen bir gürültü, sonra bir patlama sesi ve parlak bir flaş ışığı, sanki biri yüzüme flaş tutuyormuş gibi”

Bu hastalığa sahip bir kişinin sendromu anlatma şekli. Aynı zamanda, bu sendrom çok da nadir görülen bir durum değil.

Eğer uykusuzluk ve stres sorunları yaşıyorsanız, bu sendromu yaşama riskiniz de vardır.

Bilim adamları bu sendromun, beynin sesden sorumlu bölümlerindeki nöral aktiviteden kaynaklanabileceğini düşünmektedir. Bu da “patlama” ve ya elektrik çarpması gibi hissedilir.

Trimethylaminuria

Metabolik bozukluk olan hastalık, hastaların bozulmuş balık gibi kokmasına neden oluyor. Bu da birçok psikolojik problemlere ve iletişim zorluklarına neden oluyor.

Kesin tedavisi olmayan hastalığın etkileri azaltılabiliyor. Kötü kokan balık sendromu olarak da bilinen hastalık, vücutta trimethylamine(TMA) oluşmasına izin vermek yerine, onu parçalıyor.

Stendhal Sendromu

“Kutsal Haç Kilisesi’nden çıkarken, kalbim çok hızlı atmaya başladı, hayat benden süzülüyormuş gibi hissettim ve düşme korkusuyla yürüdüm …”, bu Fransız yazar Stendhal’ın Floransa gezisinden sonra hissettikleri.

Stenhal sendromu baş dönmesi, baygınlık, şaşırma ve hatta halüsinasyona sebep olabilen bir psikosomatik rahatsızlıktır.

Bu sendrom özellikle kişinin sanat eserlerinin bolluğu veya ihtişamı ve güzelliği karşısında kendinden geçme halinde görülür.

Asya’lı turistler çok farklı bir kültüre sahip oldukları için genellikle Stenhal sendromuna maruz kalmaz.

Aynı şey, diğer kültürlere göre etrafları bir sürü sanat eseriyle çevrili olduğu için İtalyanlar için de geçerlidir.

Urbach – Wiethe Hastalığı

Bu hastalığa sahip kişiler, beyinlerinde amygdala olmadığı için korku hissetmezler. S.M olarak bilinen hasta üzerinde yapılan deneyler bu kişilerin yılanlardan, zehirli örümceklerden, korku filmlerinden, silahlı soygunlardan ve diğer tehlike içeren durumlardan korkmadığı sonucunu ortaya koydu.

Onlarda korku uyandırabilecek tek durum sağlıklı bir insanı paniğe sürükleyebilecek, aşırı oranda karbon dioksit alımı denilebilir.

Kaynak: unimetre.com
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.