Yenilgide Pes Etmeyip Dünya Çapında Başarılı Olan 12 İnsan – biliyomuydun.com

Yenilgide Pes Etmeyip Dünya Çapında Başarılı Olan 12 İnsan

Dünya 28 Mart, 15:45'de eklendi

Yenilgide Pes Etmeyip Dünya Çapında Başarılı Olan 12 İnsan

Hemen hemen hepimizin bildiği ya da aşina olduğu bu isimler iş hayatına başladıklarında tökezlemişler. Ancak pes etmeden ve yılmadan azimle sonunda başarıya – hem de ne başarıya – kavuşmuşlar. İşte o kişiler…

1- Ludwig van Beethoven

Ludwig van Beethoven’a öğretmenleri keman çalamıyor demişlerdi. Duyma yeteneğini giderek kaybeden Beethoven, duyamadığı halde günümüzde en sevilen bestelerini o zamanlar bestelemiştir.

2- Elvis Presley

Dünya çapında “Rock’n Roll’un Kralı” ya da kısaca “Kral” olarak tanınan Elvis Presley’e müzik kariyerine başlamadan önce kesinlikle şarkı söyleyemediğini ve sesinin çok kötü olduğunu söylemişler.

İlk albümü yok denecek kadar az sattı ve beğenilmedi. Hatta kendisine “İyisi mi sen tır şoförlüğüne geri dön.” dendi.

3- Michael Jordan

Chicago Bulls’un ve NBA’in efsanesi Michael Jordan lise basketbol takımında sık sık yedek kulübesinde oturmuş.

Fakat artık o bir efsane. Jordan “Kariyerim boyunca 9.000’den fazla atış kaçırdım. 300’den fazla maç kaybettim. 26 kez son saniye atışı kaçırarak takımımın yenilmesine neden oldum.

Başaramadım, başaramadım ve yine başaramadım. İşte başarımın sırrı budur.” demiş.

4- JK Rowling

Harry Potter serisinin yazarı JK Rowling seriye başlamadan önce boşanmış bir anneydi ve sefalet içinde bir hayat sürüyordu. Ününe kavuştuğu zamanlar ise tam 31 yaşındaydı.

5- Charlie Chaplin

Charlie Chaplin ünlü olmadan önce birçok yapımcı ve yönetmenin dikkatini çekememiş hatta yaptığı hareketlerin anlamsız olduğu söylenerek stüdyolar tarafından reddedilmişti.

6- Steven Spielberg

Dünyaca ünlü senarist Steven Spielberg sinema okuluna başvuru yaptığında, yetersiz bulunarak başvurusu 2 kez reddedildi.

Yılmadan çalışan Spielberg, Er Ryan’ı Kurtarmak ve Jurassic Park gibi ünlü filmlerle günümüzde hafızalara yer edinmiştir.

7- Vincent Van Gogh

Dünyaca ünlü ressam Van Gogh hayattayken sadece 1 tablo satabilmiş.

8- Thomas Edison

Ampulü icat eden Thomas Edison, icat etmeden önce rivayete göre 1.000 ila 10.000 kez başarısız olmuş.

Ancak sonunda ampulü icat etmiş. Edison “Başarısız değildim. Ampulü icat edememek için 10.000 yöntem buldum” demiş.

9- Stephen King 

Esaretin Bedeli, Yeşil Yol, Hayvan Mezarlığı, Medyum ve daha birçok ünlü kitabın yazarı Stephen King yazarlık kariyerine çok kötü başlamış.

İlk romanı yayınevleri tarafından tam 30 kez reddedilmiş. King romanının orijinalini çöpe atmış ancak eşi Carrie romanına devam etmesini söylemiş.

Bu da King’in hayatında bir dönüm noktası olmuş. Bugünlerde Stephen King’in 350 milyondan fazla kitap sattığı biliniyor.

10- Jim Carrey

Kanadalı ünlü komedyen Jim Carrey fakir bir aileden geliyor. İşsiz müzisyen bir baba ve ev hanımı bir annenin çocuğu olan Carrey, ailesine bakabilmek için zamanında okulu bırakıp işlerde çalışmıştır.

Ancak bir gün ünlü bir yapımcı tarafından keşfedilen Jim Carrey, günümüzde hemen hemen her ülkede tanınan başarılı bir komedyen.

11- Albert Einstein

Hepinizin bildiği üzere Einstein 3-4 yaşına kadar konuşamadı. Okula gittiği dönemde ise öğretmenlerine çok ilginç ve tuhaf sorular soruyordu.

Herkes onun aptal bir çocuk olduğunu düşünüyordu. Ancak Einstein geride günümüzde bile tam olarak herkesin açıklayamadığı “İzafiyet teorisi”ni bırakmıştır.

12- Bill Gates

Dünyanın en zenginlerinden, Microsoft ve kişisel bilgisayarın yaratıcısı Bill Gates ününe kavuşmadan önce arkadaşıyla birlikte “Traf-O-Data” adlı şirket ve aynı şirketin aynı adlı trafik sayım ve kontrol sistemi için ürettikleri programı/ürünü şirketlere tanıtırken ürünleri çalışmadı bile ve hatta ürünü satamadılar. Ve bu ürün daha sonra Microsoft’u kurarken onlara büyük bir ilham kaynağı oldu.

Kaynak http://www.aylakkarga.com/yenilgide-pes-etmeyip-sonunda-dunya-capinda-basarili-olan-12-insan/

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.