15 Temmuz’da Ankara’yı vuran pilot: Polis ve MİT’in de işin içinde olduğunu söylediler

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Ankara’da alçak uçuş yapan darbecilerin hazırlık toplantılarına katılan pilot Taha Çelik, “1.75 boylarında, iri yapılı, sık saçlı, asker tıraşlı bir şahıs, tüm kuvvet komutanlıkları, emniyet genel müdürlüğü ve MİT’in bu işin içinde olduğunu söyledi” diye konuştu.

Hürriyet’in haberine göre 15 Temmuz gecesi genelkurmay başkanlığı üzerinde alçak uçuş yapan, jandarma genel komutanlığı ve TRT binalarını bombalayan Kara Havacılık Taarruz Helikopter Bölük Komutanı Pilot Yüzbaşı Taha Fatih Çelik, etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanmak istediğini belirterek itirafçı oldu.

Çelik, darbe girişiminden 45 gün sonra teslim olmuştu.

10 Temmuz’da dışarıda olduğu sırada Kara Havacılık Komutanlığı tabur komutanı olarak görev yapan firari yarbay Özcan Karacan’ın kendisine eve vardığında kapının önünde beklemesini söylediğini aktaran Çelik şunları anlattı:

“Cuma günü çok önemli bir faaliyetin icra edileceğini, bu faaliyette benim de uçacağımı söyledi. Başıyla Ankara şehir merkezini işaret ederek yanımdan ayrıldı. 11 ve 12 Temmuz’da Barış (hususi sorumlu) kod adlı kişiyle görüşmek için evine gittim. Barış isimli şahsın ağzını aradım, müteakiben Özcan Karacan ile olan diyaloğu anlattım ancak bana hiçbir bilgi vermedi.

13 Temmuz’da saat 21.00 sıralarında Özcan Karacan’ın emriyle Yarbay İlkay Ateş, Yarbay Erdal Başlar ile birlikte Yenimahalle’de bulunan bir siteye gittik. Odaya Özcan Yarbayın tanıdığını düşündüğüm bir şahıs girdi. Ramazan veya Hasan kod isimli olarak hatırladığım ve subay olduğunu düşündüğüm bu şahıs, 1.75 boylarında, iri yapılı, sık saçlı, asker tıraşlı, mavi kot pantolonluydu.

Bu şahıs, 15 Temmuz Cuma günü Genelkurmay Başkanı’nın emriyle gece saat 03.00’te çok önemli bir faaliyetin icra edileceğini, bu faaliyetle ilgili olarak komutanların vereceği emir ve talimatlara uymamız gerektiğini söyledi.”

Kaynak: http://www.diken.com.tr