Starbucks kahveye kanser uyarısı! – biliyomuydun.com

Starbucks kahveye kanser uyarısı!

Sağlık 1 Nisan, 13:19'de eklendi

Starbucks kahveye kanser uyarısı!

Bu haber bugün bütün Amerikan ve İngiliz gazetelerine bomba gibi düştü. Size kaynakta (yazı sonunda) The Washington Post (1) New York Times (2) The Guardian (3) haberlerinin linklerini veriyoruz.

Biz BBC Türkçe’den paylaşıyoruz. (4)

Her gün severek içtiğimiz kahvenin kaç derecede kavrulduğunu ben (Okan) daha önce Kurukahveci Mehmet Efendi’ye yazılı olarak sormuştum ancak cevap vermediler.

Umarım ve dilerim bu haberden sonra cevap alabiliriz. Keşke bizde de insan sağlığına önem veren ve bizler adına gıda sanayiini uyaran mahkemeler olsa.

-Sağlıklı Yaşıyoruz®?

“Starbucks, California’da kahve ürünlerine ‘kanser uyarısı’ koyacak ABD’nin Los Angeles kentinde bir mahkeme, kahve zinciri Starbucks ile üç kahve şirketinin daha, ürünlerine kanser uyarısı koyması gerektiğine hükmetti.

Kararla ilgili konuşan Yüksek Mahkeme hakimi Elihu Berle, bu firmaların, kahvenin kavrulması aşamasında oluşan kimyasal bileşiklerin insan sağlığına tehdit oluşturmadığını kanıtlayamadıklarını söyledi.

Starbucks ve diğer firmaların 10 Nisan tarihine kadar temyize başvurma şansı bulunuyor. Mahkemenin kararı California eyaleti sınırları içinde geçerli olacak. Mahkemede savunma veren firma yetkilileri, kararla ilgili henüz yorum yapmadı.

‘Kahvede yüksek miktarda akrilamid bulunuyor’

Dava California merkezli, Toksik Maddeler Eğitim ve Araştırma Konseyi’nin girişimi ile açıldı. Konsey, Starbucks ve diğer şirketlerin, tüketicileri, kullandıkları kahvede yüksek miktarda akrilamid bulunduğu yönünde uyarmaları gerektiğini savunuyor.

Gıdalara yüksek ısı uygulanması sonucu ortaya çıkan Akrilamid, toksik ve kanserojenik bir bileşiktir.” (4)

Kaynaklar:
(1) https://www.washingtonpost.com/…/bf518c1e-33b3-11e8-b6bd-00…
(2) https://www.nytimes.com/…/29reuters-california-lawsuit-coff…
(3) https://www.theguardian.com/…/california-coffee-cancer-warn…
(4) http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-43592533

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.