Kullanım Alanlarının Oldukça Dışına Çıkmış 9 Ürün – biliyomuydun.com

Kullanım Alanlarının Oldukça Dışına Çıkmış 9 Ürün

Teknoloji 5 Nisan, 13:04'de eklendi

Kullanım Alanlarının Oldukça Dışına Çıkmış 9 Ürün

Her şey bir amaç için ortaya çıkıyor evet ama bazen de o amaç için kullanılmayabiliyor. Bu oldukça normal.

Ancak yaraları iyileştiren bir jelin zamanla içeceğe dönüşmesi kulağa oldukça tuhaf geliyor. İşte ortaya çıkarılma sebeplerinin çok çok dışında kullanılan ürünler…

1. Siyah Elbise:

1920’li yıllara kadar siyah elbiseler yalnızca yas sembolü olarak cenaze törenlerinde giyilirdi. Sonra Coco Chanel 1926 yılında sevgilisini anmak için kendisine mini siyah bir elbise dikti. Chanel’in Fordu olarak adlandırılan bu elbise bütün dünya çapında popüler oldu.

2. Renkli çocuk oyuncağı slinky:

Slinky başlangıçta bir çocuk oyuncağı değildi. Bir deniz mühendisi gemiler için dengeleyici bir cihaz bulmaya çalışmış ve bu dalgaların sebep olduğu dengesizlik için farklı boy ve ebatlarda yay kullanıp bunları aklına yatan şekillerde birleştirmiş.

Haftalarca bunların işe yaraması için uğraşmış fakat başarılı olamamış. Üzerine çalıştığı bu işte bu yayların kıvrılarak inen güzel hareketine hayran kalan mühendis bunu eşine göstermiş ve eşi bunun güzel bir oyuncak olduğunu söylemiş.

3. Coco Cola:

Amerikalı bir eczacının Amerikan iç savaşında yaralanan hastaların yaraları için yaptığı bu karışımı yıllardır içecek olarak tüketiyoruz.

4. Yastık:

Mezopotamya’da varlıklı insanların kafalarını böceklerden korumak için kullanılıyordu. Çin’de ise asillerin şeytanlardan korunmak için kullandıkları yastıkların yumuşakları değil sertleri makbuldü.

5. Oyun Hamuru:

Başlangıçta şöminelerin kirlettiği duvar kağıtlarını temizlemek için kullanılan oyun hamurları kolay temizlenen duvar kağıtlarının çıkmasıyla önemini yitirmiştir.

Bir kreş öğretmeni olan oyun hamuru mucidi kenara atılan icadını oynamaları için çocuklara verdi. Ve çocuklar çok sevdiler.

Daha sonra kimyasal temizleyici madde içeriğinden çıkarılarak üretilmeye başlandı.

6. Topuklu Ayakkabılar:

Ortaçağda statüsü yüksek kişilerin ayinlerde kendini gösterebilmeleri için üretilmişti. Daha sonradan popüler hale gelip sadece kadınlar kullanmaya başladı.

7. Vazelin:

19. yüzyılda petrol işçileri petrol arıtma pompalarında biriken bu malzemeyle baş etmeye çalışıyorlardı.

İngiliz bir kimyagerse bu malzemeden biraz alıp üzerine araştırma yaptı ve bunun aslında yararlı bir şey olduğunu gördü. Sonrasını hepimiz biliyoruz zaten

8. Çay Poşetleri:

1904’te çay ve kahve ticareti yapan bir firma, çayları ilgi çekici bir hale getirmek için çayları iplerle sallandırdığı poşetlere koymaya karar verdi.

Müşteriler bunu ilgi çekici buldu. Çünkü çay poşetlerini bardağa koyup demlemek daha kolay geldi.

9. Listerine:

Joseph Lawrence, cerrahi aletleri temizlemek için 1879’da bu antiseptiği icat etti. Bununla birlikte, insanlar ürünün potansiyelini keşfettiler ve her yerde kullanmaya başladılar: yaraları tedavi etme, diş tedavileri, kepek ve mantar iyileştirme ve hatta deodorant olarak bile kullanıldı.

Kaynak: vikilist.com
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.