Dermatologların Cildine Asla Sürmeyeceği 7 Ürün – biliyomuydun.com

Dermatologların Cildine Asla Sürmeyeceği 7 Ürün

Sağlık 15 Nisan, 16:04'de eklendi

Dermatologların Cildine Asla Sürmeyeceği 7 Ürün

Kozmetik ve cilt bakım ürünleri kullanımı son yıllarda Youtube ve bloglardaki tavsiyeler sayesinde hızla arttı. Bunun olumlu ve olumsuz birçok sonucu vardı elbette. Öncelikle ürünleri bilinçsizce kullananların sayısı arttı. Bu da birçok cilt problemini doğurdu.

Yaşadığımız problemleri çözmek için başvurduğumuz ilk kişi elbette bir dermatolog olmalı. Onlar bu konunun uzmanı ve bizim farkında olmadığımız şeyleri görebilirler.

Genellikle sağlıklı ve parlak bir cilde sahip olurlar. Peki onlar hangi ürünleri kullanmaktan kaçınıyorlar? Aşağıda 4 dermatoloğun hangi ürünleri neden kullanmadıklarını listeledik…

1. Sprey güneş kremi

Losyon veya kremi cildine uygulamaktan nefret edenler için muhtemelen sprey ürünler büyük bir kurtarıcıdır ancak dünya genelinde sprey güneş koruyucuların kullanılmaması öneriliyor.

Schweiger Dermatoloji Grubu’ndan Dr. Rachel Nazarian, sprey ürünlerin oldukça ince yapıda olduklarını ve güneş koruması için yeterince kalın bir tabaka sağlayamadıklarını söylüyor.

“Ürünün yarısı havaya karışıyor, cildinize çok az bir kısmı işliyor. Ayrıca yine havaya karışan sprey ürünü soluyorsunuz.” diyor Nazarian.

”Çok çaresiz kaldıysanız, mecbursanız kullanın ama unutmayın, hiçbir dermatolog sprey güneş kremi kullanmaz.” diye ekliyor.

2. Bronzlaştırıcı güneş yağı

Uluslararası kurul sertifikalı dermatolog Dr. Kenneth Mark, güneşte yanmayı sevenler için kötü haberi veriyor.

Kimsenin böyle bir şeyi cildine yapmaması gerektiğini, içinde 4 SPF bulunan güneş yağlarının asla yeterli olmayacağını söylüyor. Ayrıca güneş yağları gözenekleri tıkıyor!

3. Tonik

Temizle, tonikle, nemlendir. Bu üç adım cilt bakım rutini gelince hemen akla ilk gelenler oluyor. Ancak 3 dermatolog da tonik kullanmadığını söylüyor.

Çünkü tonikler kurumayan ve uçmayan bir alkol içeriyor.

Eğer akneli bir cilt varsa ya da yağlı bir ciltse iyi gelebilen toniği tercih etmeyen dermatologlar, tonik yerine bol vitamin ve mineral içeren gül suyunu kullanıyorlar. Çoğu dermatolog, toniğin pek bir işe yaramadığını düşünüyor.

4. Parabenler

Paraben, ürünlerde bakteri üretimini önlemek için kullanılan bir madde. Birçok nemlendirici, yaşlanma geciktirici kremler, şampuan, tonik, deodorant ve günlük olarak kullandığımız birçok üründe bulunuyor.

Dermatologlar ise yıllardır kötü bir üne kavuşan paraben içeren ürünleri kullanmamayı tercih ediyorlar.

Henüz yeterince kanıt olmasa da meme kanseri hastalardan alınan örneklerde parabene rastlandığı biliniyor.

Bu ufak risk dermatologları bu ürünlerden uzak tutmaya yetiyor. Ama ne yazık ki piyasadaki birçok üründe paraben bulunuyor.

5. Otel sabunları

Harika kokan otel sabunlarının cildi kuruttuğunu ve iyi gelmediğini söylüyor dermatologlar ve asla kullanmıyorlar.

Sebebi ise kokulu ürünlerin cildi tahriş etmesi.

6. Cildi soyan peelingler

Deriyi soyan ürünler kesinlikle önerilmiyor. Özellikle sert keselerin ve yüz fırçalarının asla kullanılmaması gerektiğini düşünüyorlar. Ayrıca yine cildi soyan peelingler yerine ölü deriyi çıkaran yumuşak peelingler tercih edilmeli.

7. Kimyasal güneş koruyucuları

Kimyasal yani cildimizi güneşten korurken sonraki zamanlarda vücudumuza hapsolarak zarar veren maddelerle yapılmış güneş kremlerini dermatologlar mecbur kalmadıkça kullanmıyor.

Bunun yerine fiziksel koruyucular yani şemsiyeler, şapkalar ve giysileri tercih ediyorlar.

Eğer illa güneşe maruz kalacaklarsa sadece çinko oksit ve titanyum dioksit gibi maddeler içeren doğal kremleri kullanıyorlar.

Kaynak: https://listelist.com/dermatologlarin-cildine-surmedigi-urunler/

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.