Facebook Sayfanızdan Derhal Silmeniz Gereken 12 Kişisel Bilgi – biliyomuydun.com

Facebook Sayfanızdan Derhal Silmeniz Gereken 12 Kişisel Bilgi

Yaşam 15 Nisan, 16:17'de eklendi

Facebook Sayfanızdan Derhal Silmeniz Gereken 12 Kişisel Bilgi

Son on (belki daha fazla) yılda sosyal medya, arkadaşlarımız, ailemizle iletişim kurma biçimimizi neredeyse tamamen değiştirdi.

Bu mecraların başında hiç şüphesiz Facebook geliyor. 2004 yılında tümüyle hayata geçirilen sosyal paylaşım sitesi, dünyanın dört bir yanındaki milyarlarca kullanıcının farklı insanlarla durum, fotoğraf ve etkinlik paylaşımını kapsıyor.

Dünyanın her yerinden 87 milyon Facebook kullanıcısının kişisel verilerinin toplandığı Cambridge Analytica skandalı

gösterdi ki günlük hayatımızda büyük rol oynayan site internetteki genel gizliliğimiz için büyük risk oluşturuyor.

Olay sonucunda ikiye ayrılan kullanıcıların yarısı hesaplarını tamamen silmeyi seçerken diğer kısım devam etmeyi tercih etti.

Muhtemelen Facebook sayfanızda ev adresi ya da gittiğiniz okul gibi bazı bilgileriniz bulunuyor.

Hesabınızdan kurtulma gereğini hissetmiyor ancak gizliliğinizi mümkün olduğunca korumak istiyorsanız, aşağıdaki 12 şeyi silmek isteyebilirsiniz.

1. Arkadaşlar

Oxford psikoloji profesörü Robin Dunbar’a göre; insanların sağlıklı şekilde kurabildiği ilişki sayısı 150.

Dunbar, 3,375 Facebook kullanıcısının faaliyetlerini izledikten sonra Facebook arkadaşlarından 4.1’inin güvenilir ve güvenilir olarak kabul edildiğini, kalanların ‘duygusal kriz’ sırasında sempati gösterilerek arkadaşlık kabulünden kaynaklandığını ortaya koydu.

Yani size hizmet etmeyen ‘arkadaşlar’ı silmek, sosyal medyada zamanınızı daha sağlıklı ve değerli kılacaktır.

2. Doğum tarihiniz

Usta dolandırıcıların doğum gününüze erişimi varsa, kişisel bilgilerinize ve banka hesabınıza erişebilmeleri çok daha kolay olacaktır.

3. Telefon numaranız

Telefon numaranızı Facebook profilinize eklediyseniz, sizi kesintisiz arayacak bir takipçi kazanma riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

4. Çocuk fotoğrafları

Oxford İnternet Enstitüsü’nün oyunculuk direktörü Victoria Nash, çocukların fotoğraflarını çeşitli sosyal medya sayfalarına sıçramasına izin verip vermedikleri konusunda çok açık bir soru sordu:

‘Çocuğunuz ileride kendileriyle ilgili hangi bilgileri internette görmek isteyebilir?’

Bu eskiden dikkate alınmayan bir konuyken sosyal medyanın etki alanının genişlemesiyle artık konuşulması gerekenler arasına giriyor.

5. Çocuğunuzun hangi okula gittiği

Çocuklara İşkenceyi Önleme Derneği NSPCC tarafından hazırlanan bir rapora göre, rekor üzerindeki cinsel suçların sayısı her geçen yıl artıyor.

Raporun bir bölümünde şöyle yazıyor: ‘İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda polisi, 2013 / 2014’te İngiltere’de çocuklara karşı 36.429 cinsel suç kaydetmiştir…’ Son 10 yıl, çocuklara karşı en fazla sayıda cinsel saldırı kaydedilen yıl olmuştur.

Dolayısıyla çocukların gittikleri okulu, kursu, spor salonunu vs. Facebook’a bildirmemekte fayda var.

6. Konum bilgisi

2015 yılında TechCrunch tarafından 500 milyondan fazla kişinin Facebook’u sadece kendi cep telefonlarından kullandığı bildirildi. Bu, aynı sayının potansiyel olarak konumlarını web’e yayınlayabileceği anlamına gelir ve bu nedenle, tehdit oluşturanlar dahil herkes, bulunduğunuz yeri bulabilir.

7. Yöneticiniz veya CEO’nuz

Facebook profilinizin ne kadar özel olduğuna bağlı olarak, CEO veya iş yerindeki yöneticiniz, akışınızda yazdığınız her şeyi görebilir. İşten şikayet ettiğiniz durumlara potansiyel olarak erişebilir olmaları pek hoş olmayacaktır.

8. Evinizin konumu

Konumunuzu evde etiketlerseniz, temelde adresinizi vermiş sayılıyorsunuz.

9. Ne zaman ve nereye tatile gittiğiniz

Tatil sırasında sahip oldukları eşyaların çalınma riski olan gezginler, tatil planlarını sosyal medya sayfalarında yayınlamışlarsa sigorta talebinde bulunmama riskini kabul etmişler demektir.

10. İlişki durumunuz

Yeni bir ilişkiye girmek her zaman mutlu bir fırsattır, ancak ilişki durumunun güncellenmemesi tavsiye edilir.

Nihayetinde ilişki sürmeyebilir ve ‘ilişkisi var’dan ‘ilişkisi yok’a dönmek dişe yenen bir yumruk etkisi bırakabilir.

11. Kredi kartı bilgileriniz

Bu madde yeterince açık ama asla kredi kartı bilgilerinizi Facebook’ta paylaşmamalısınız.

12. Uçak bileti ya da pasaport fotoğraflarınız

Pasaport içindeki bilet fotoğrafını çekip Instagram’da paylaşmak artık tatile çıkışın ilk adımı gibi oldu. Bunu yapmadan duramayacak haldeyseniz tabii bir diyeceğimiz yok.

Ama en azından biniş kartınızdaki barkod, havayolu şirketine verdiğiniz kişisel bilgileri gizleyerek yapmanızı tavsiye edebiliriz.

İşte, Facebook kullanmaya devam etmek aynı zamanda profilinizi güvenli, mutlu ve sağlıklı tutmak istiyorsanız en azından bu gereksiz bilgi parçalarından kurtulmayı düşünebilirsiniz.

Kaynak: https://listelist.com/facebook-sayfanizdan-silinmesi-gereken/

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.