Gss Borç Sorgulama – biliyomuydun.com

Gss Borç Sorgulama

Ekonomi 8 Mayıs, 16:28'de eklendi

Genel Sağlık Sigortası sorgulaması e- devlet uygulaması üzerinden yapılabilmektedir. e-devlet uygulamasında en çok sorgulanan kelimelerden bir tanesidir. Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan kişilerin kendileri tarafından yatırılan bir sosyal güvence bedelidir. Sosyal güvencesi olmayan kişilerin, gelir testi yaptırarak, ailede bulunan kişi başına düşen gelirin askeri ücretin 1/3 oranı altında olanlar bu hizmetten faydalanabilirler.

Gss Nedir?

Genel sağlık sigortası, ülkemizde yaşayan tüm insanların kendi istekleri doğrultusunda sağlık sigortasına alınmasıdır. 18 yaşından büyük her insan bu sigorta kapsamında görünür ve tüm sağlık hizmetlerini (hastane, eczane, yoğun bakım) bu sigorta kapsamı da yapmaktadırlar. 18 yaşında küçük olanlar tüm sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanabilir. 18 yaşından büyük olanlar ise, her hangi bir sigorta kapsamında değil ve çalışmıyorlarsa, belirlenen ücret karşılığında Genel Sağlık Sigortası hizmetlerinden faydalanabilirler. Çalışmayan kişiler sigorta primlerini ödemedikleri durumlarda hastanelerde sadece acil servislerinden hizmet alabilirler.

Borç Öğrenme

Tüm insanlar, çalışan veya çalışmayanlar, sigorta prim borcu olup olmadıkların öğrenmek için, e-devlet uygulaması üzerinden sorgulama yapmaları gereklidir. Ptt’den alınan e-devlet şifreniz ve T.C kimlik numaranız ile e-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra, e-hizmetler bölümü seçilir ve burada alfabetik sıradan S harfi seçilerek, Sosyal Güvenlik Kurumu bölümüne giriş yapılır. açılan sayfanın alt bölümünde Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama bölümünden, adınıza oluşturulmuş tüm borç sorgulamalarını yapabilir, ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ödemelerinizi isteseniz taksitlendirebilir, isterseniz bir bölümünü internet üzerinde ödeme yapabilirsiniz.

Gss Borç Sildirme

Gss borcu olanlardan, 18 yaşından küçük olanlar, halen okumakta olan öğrenciler, dul ve yetim olanlar, %40 özürlü grubunda olanlar gss borç sorgulama yaparak sildirebilirler. Borç sildirmek için müracaat etmek gerekir. Sgk kurumuna yapılın müracaatlar ortalama olarak bir ay içerisinde sonuçlanır ve taraflara bildirilir. Borç silme itirazınız kabul olmama durumunda, mevcut borcunuzu taksitlendirebilirsiniz. Borçların silinebilmesi için gelir testinin zamanında yapılmış olması önemlidir. Bir evde yaşayan kişi sayısına göre gelir oranı 1/3 asgari ücret oranı altında ise bu primler devlet tarafından ödenmektedir.

Borç Ödeme

Gelir testi sonucu çıkartılan borçlar, 6824 Sk. İle yapılan düzenleme ile farklı oranlarda borçlanma yapılması sistemi yerine, tek prim oranı sistemi getirilmiştir. Herhangi bir gelir testi yaptırılmadan, gss kapsamına giren tüm vatandaşlara aynı prim uygulaması yapılmaya başlanılmıştır. Çıkartılan kanuna göre, yeniden hesaplanan Gss prim borçları, Vakıfbank, Ziraatbankası ve Ptt şubelerinden, T.C kimlik numarası ile yatırılabilir. Prim borcunun ne kadar olduğu, Sgk üzerinden, Gss 6824 Prim Tahsilatı bölümünden öğrenilebilir. Bu borçlar için son ödeme tarihi olarak 30 nisan 2018 tarihi son ödeme günü olarak belirlenmiştir. Bu borç ödendikten sonra, sağlık güvenceniz açık olur ve her türlü sağlık hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden Borç Ödeme

Genel sağlık sigortası borçlarınızı, kendi adınıza e-devlet uygulamasına girerek sorgulama yapabilirsiniz. Yapılan sorgulamalarda, açılan pencerenin, sorgu türü bölümü de, Diğer Tahsilatlar, sorgu tipi bölümüne, Gss 6824 Prim Tahsilatı seçeneği seçilir, alt tarafta T.C numarasınız görünecek ve borç sorgula butonu ile borcunuzu öğrenebilirsiniz.

Açılan borç görüntüleme penceresinde, borç miktarınız görünecek ve yanında yer alan ödeme yap butonu ile kullanmış olduğunuz kredi kartınız üzerinden borcunuzun istediğiniz kadarını ödeyebilirsiniz. Zamanında ödenmeyen borçlar birikecek ve ödemekte sizleri zorlayacaktır. Bu durumlarda mağdur olmamak için aylık olarak düzenli sorgulama yapılmalı ve borç ödemeleri gerçekleştirilmelidir. Hastaneye gitmeden önce sorgu yapılmalı ve son ödemesi geçmiş borcunuz varsa ödemesinin gerçekleştirilmesini yapmalısınız.

https://www.ssk.biz.tr/gss-borc-sorgulama/

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.