Yaz aylarında hepimizin yaşadığı sorunları nasıl gideririz? – biliyomuydun.com

Yaz aylarında hepimizin yaşadığı sorunları nasıl gideririz?

Sağlık 5 Eylül, 10:38'de eklendi

 

Yaz mevsiminin çok sevilmesinin yanında birçok problemi de beraberinde getiriyor. Yaz aylarında ortaya çıkan 8 yaygın sorunu ve bunlarla başa çıkmanın yollarını sizler için derledik.

Sağlık Haberleri olarak yaz aylarından gerçekten keyif almanızı istiyoruz. İşte bu yüzden size yazın getirebileceği 8 hoş olmayan anlardan nasıl kaçınmanız gerektiğini anlatmak istiyoruz. İşte yaz mevsiminden keyif almanızı sağlayacak öneriler… Yaz aylarında hepimizin yaşadığı sorunları nasıl gideririz?

1. Terleme ve kokma Terleme ve ayaklarınızın ve koltuk altlarınızın hoş olmayan kokusu yaz konforunuzu tamamen mahvedebilir. Bunu önlemek için iyi bir fikir pamuk veya deri gibi doğal malzemelerden yapılmış çorap ve kıyafet giymektir. Kıyafetlerinizi günlük olarak değiştirin ve sıcak günlerde düzenli olarak duş alın. Terlemeyi durdurmak için başka bir yararlı yöntem de kahvenizi yeşil çay ile değiştirmektir. Ve size en uygun olan deodorantı veya terleme önleyiciyi seçmek için biraz zaman ayırın.

2. Jilet yanması Vücudunuzu kış aylarında özellikle bikini bölgeniz ve koltuk altlarınız gibi hassas bölgelerde tıraş ederseniz tıraş sonrası kızarıklık oluşabilir. Kızarıklığı, şişliği ve kaşıntıyı azaltmak için birkaç damla lavanta yağı alın, tıraş sonrası losyonunuzla karıştırın ve hasarlı bölgeye uygulayın. Alternatif olarak, birkaç çileği püre haline getirin ve kremayla karıştırın. Etkilenen bölgeye kısa bir süre uygulayın ve ılık su ile yıkayın.

3. Uyluk cilt tahrişi Şortları ya da mini etekleri seviyorsanız, sıcak günlerde yürürseniz, uyluklarınızda tahriş olmuş bir deri ile sonlanabilir. Ondan kurtulmak için cildinizi düzenli olarak nemlendirin. Doğal vitaminler C ve E, calendula veya salatalık özü içeren kremler kullanın. Günlük duş alın ve daha sonra tüm sabunu dikkatlice yıkayın. Tahrişi hafifletmek için ılık su ile duş alın. Tahriş olmuş bölgelere buz uygulamayın çünkü donmalara neden olabilir.

4. Sivrisinek Sivrisinek ve diğer böcekler sizi ısırmak, bir kadeh şarabın içine dalmak ve onların uğultusu ile sizi kızdırmaktan hoşlanır. Onları evinizden uzak tutmak için birkaç yöntem kullanabilirsiniz. Kapıları ve pencereleri kaplamak için silikon kalafat veya ekran yamaları kullanın. Çay ağacı yağı veya limon okaliptüs yağı içeren doğal yağ bazlı bir itici satın alın. Citronella ve tarçın yağının sivrisinekleri uzak tuttuğu bilinmektedir. Yani akşamları terasınızın yakınında birkaç damla yakın. Bir yüzme havuzunuz varsa, sivrisineklerin suda üremesini önlemek için düzenli olarak temizleyin.

5. Toz Yaz aylarında açık pencerelerden gelen toz, alerjiler ve astım nedenlerinden biri olabilir. Evinizi temiz ve vücudunuz sağlıklı tutmak için haftada en az bir kez vakumlu temizlik yapın, haftada bir tüm yatak takımlarını değiştirin ve yıkayın ve yataklarınız için toz geçirmez kılıf kullanın. Temizleme işlemini kolaylaştırmak için dağınıklığı kontrol altına alın. Evcil hayvanlarınızı özenle temizleyin ve zeminleri düzenli olarak paspaslayın. Eğer alerjisi olan bir çocuğunuz varsa, çocuğunuzun oynamasına izin vermeden önce 48 saat boyunca dondurucuya tüylü oyuncakları bırakın. Bu toz böcekçiklerini öldürecektir.

6. Gıda zehirlenmesi İshal, bulantı ve kusma, gıda zehirlenmesinin sık görülen belirtileridir. Yaz aylarında yanlış şeyleri yemek daha kolay olur. İnsanlar bir araya gelerek ızgara yaparlar ve genellikle dışarı çıkarlar, yedikleri yiyecekler ise ısı tarafından kolayca bozulur. Gıda zehirlenmeleriniz hafif ise, sadece bol su içmeniz ve dinlenmeniz gerekir.Birkaç günden fazla kalırsa veya dışkınızda kan görürseniz, bir doktora başvurun. Zehirlenme hafifse, domates suyu, karpuz ve zeytin gibi ürünler hastalığınızı hafifletmeye yardımcı olabilir. Bu ürünler, vücudunuzdaki toksinleri serbest bırakmaya yardımcı olacak antioksidanlar açısından zengindir. Zehirlenmeyi önlemek için, meyve ve sebzeleri düzgün bir şekilde temizleyin, hazır veya önceden pişirilmiş değil, taze yiyecekler yiyin ve yediğiniz her şeyin görünümünü ve kokusunu kontrol edin.

7. Kuru cilt Sıcak kuru hava tarafından kışkırtılan kuru cilt, kaşınmaya, çatlaklara, erken kırışıklıklara ve renk değişikliklerine neden olabilir. Kimyasallarla veya yüksek sıcaklıklarla çalışmak kurutma etkisini kötüleştirebilir. Bunu önlemek için, düzenli kullandığınız sabun yerine nemlendirici duş jeli ile duş alın. Nemlendirici kremleri uygulayın ve yaşınıza göre seçin. Cildinizi düzenli olarak temizleyin ve salisilik asitle bir losyon kullanın. Güneş koruyucu uygulamayı, güneş gözlüğü takmayı ve sigarayı bırakmayı unutmayınız, Bunlar cildinizde normal kan dolaşımını durdurur bu nedenle bunlardan uzak durun. Ayrıca eviniz için bir nemlendirici araç temin edin ve doğal elyafta elbiseler giyin.

8. Güneş Yanıkları Güneş yanığı genellikle güneşli bir günün ardından korunmasız ciltte görülür. Onlardan kaçınmak için vücudunuzu bir kıyafetle ve başınızı bir şapka ile örtün. Yüzerek vakit geçirdiğinizde ve yeterince su içmişseniz güneş koruyucuyu 2 saatte bir veya daha sık kullanın. Yanmışsanız, kafur, aloe veya mentol ile krem uygulayın ve soğuk kompres kullanın. Yanmış alan çok büyük veya ağrılı ise, doktorunuza başvurun.

Kaynak:saglıkhaberlericom

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.