BDDK’dan Kredi Kartı Sahiplerine “Sahtecilik” Uyarısı – biliyomuydun.com

BDDK’dan Kredi Kartı Sahiplerine “Sahtecilik” Uyarısı

Ekonomi 6 Eylül, 16:21'de eklendi

 

BDDK, son dönemlerde sosyal medya üzerinden bankaların logosunu kullanarak sahte banka hesaplarına yönlendirilen ve kredi kartı bilgileri çalınan müşterilerin çoğaldığını duyurarak vatandaşları uyardı.
BDDK’nin internet sitesinden yaptığı açıklamada, son dönemde bazı sosyal medya platformlarında (twitter, instagram, facebook vb) özellikle banka müşterilerini hedef alan sahte banka site bağlantılarını içeren reklamların arttığının görüldüğü vurgulandı.

GERÇEK BANKA LOGOLARI KULLANAN SAHTE HESAPLAR ÇOĞALDI

Açıklamada, söz konusu reklamların, banka logosu ve görselleri kullanılarak hazırlanan gerçek banka reklamı izlenimi uyandıran bağlantılara erişim sağladığı belirtildi.

Banka müşterisi sosyal medya kullanıcılarına banka tarafından düzenlenmiş gibi görünen hediye çekilişi kampanyasına katılım, kredi kartı puan kampanyasına katılım veya kolay kredi kullanımı gibi cezbedici ama gerçek olmayan vaatlerin sunulduğuna dikkat çekilen açıklamada şunlar kaydedildi:

REKLAMA TIKLAYAN MÜŞTERİNİN TÜM BİLGİLERİ ÇALINIYOR

“İlgili reklamlar tıklandığında sahte sitelere yönlendirilen kullanıcılardan isim, cep telefonu, hesap numarası, kullanıcı parolası, kredi kartı numarası, banka kullanıcı kodu ve şifresi gibi kişisel bilgilerin girilmesi talep edilmektedir. Sonrasında bu bilgiler kullanıcıların hesaplarından para çekmeye yönelik dolandırıcılık eylemlerinde kullanılmaktadır.

Herhangi bir mağduriyet yaşanmaması adına, yukarıda belirtilen hususların duyurulmasında ve bu çerçevede banka müşterilerinin sosyal medya platformlarında yer alan söz konusu reklamlara tıklayarak ulaştıkları sitelere kişisel bilgilerini girmemesinin hatırlatılmasında fayda mülahaza edilmektedir.”

 

Kaynak:haberlercom

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.