Son Dakika! Tahran’daki Tarihi Zirvede Putin, Erdoğan’ın Teklifiyle Bütün Taraflara Silah Bırakma Çağrısı Yaptı – biliyomuydun.com

Son Dakika! Tahran’daki Tarihi Zirvede Putin, Erdoğan’ın Teklifiyle Bütün Taraflara Silah Bırakma Çağrısı Yaptı

Genel 7 Eylül, 16:15'de eklendi

Son dakika! İran’ın başkenti Tahran’daki tarihi Suriye zirvesinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Başkan Erdoğan’ın çağrısıyla tüm taraflara ateşkes çağrısında bulundu.

Tüm dünyanın gözünü çevirdiği Tahran’daki tarihi zirvede bildirideki üçüncü maddeye itiraz eden Başkan Recep Tayyip Erdoğan, istediğini aldı.

Basın toplantısında üçüncü maddeye itiraz eden Erdoğan, “Bildiride ateşkes ifadesi olmalı” şeklinde konuştu. Erdoğan’ın bu itirazını dikkate alan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “Türkiye Cumhurbaşkanı’nın cesur teklifiyle tüm taraflara silah bırakma çağrısı yaptık” ifadesini kullandı.

İşte Putin’in konuyla ilgili yaptığı açıklama;

“Suriye’de çözüm için somut adımları ele aldık. Rusya, Türkiye ve İran terörizmle mücadelede çabalarına devam edecek. Bu hedeflere ulaşmak için Astana formatının imkanlarını kullanacağız. Bu format çok yapıcı ve verimli bir format olarak gözüküyor. Uzman düzeyinde toplantılar yapacağız.

“ERDOĞAN’IN CESUR TEKLİFİYLE SİLAH BIRAKMA ÇAĞRISI YAPTIK”

Rusya Hava Kuvvetleri’nin desteğiyle Suriye’nin güneyi ve batısı terörizmden temizlendi. Biz İdlib’de durumun istikrara kavuşması için adımları görüştük. Özellikle Türkiye Cumhurbaşkanı’nın cesur teklifiyle tüm taraflara silah bırakma çağrısı yaptık. Ama teröristleri korumak ve sivillere zarar vermek kabul edilemez. Bizim elimizde net ve açık kayıt var. Muhalif gruplar provokasyon yapma niyetindeler. Terörle mücadeleye silahlı muhalifler de katılmaya başlıyor. Bu yaklaşım siyasi çözüm sürecine de büyük katkı veriyor.

“RUSYA, SURİYE’NİN YENİDEN İNŞA EDİLMESİ İÇİN ÇABA GÖSTERİYOR”

Soçi’de yapılan Ulusal Diyalog Kongresi’nin sonuçlarının hayata geçirilmesini görüştük. Anayasa komitesi Suriye’nin önümüzdeki yıllarda siyasi yapılanmasını belirleyecek. Rusya Federasyonu, Suriye’nin yeniden inşa edilmesi için çaba gösteriyor. Suriye’nin yeniden inşa edilmesi için uluslararası program oluşturmamız lazım. Türk ve İranlı mevkidaşlarıma yapıcı tutumları için teşekkür ediyorum.”

 

Kaynak:haberlercom

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.