Kadın orgazmının anahtarı ‘Altın Üçlü’ – biliyomuydun.com

Kadın orgazmının anahtarı ‘Altın Üçlü’

Sağlık 7 Eylül, 16:48'de eklendi

Kadın orgazmı genellikle ulaşılamaz olarak tanımlansa da araştırmacılar orgazma ulaşma şansını artırmanın yollarını keşfetmiş olabilirler.

ABD’li araştırmacılardan oluşan bir ekibin yaptığı araştırmaya göre genital uyarılma, tutkulu bir öpüşme ve oral seksten oluşan “altın üçlü” kadınlarda partnerle orgazma ulaşma şansını artırıyor. ABD’li araştırmacılar, online bir araştırma çerçevesinde 18-65 yaş arasında ve bir ilişkisi olan 52.000 kişinin katıldığı bir anket yaptı ve verilerini inceledi. Bu araştırmadan çıkan sonuçlar Cinsel Davranış Arşivleri dergisinde ve NBC Haber sitesi’nde de yayınlandı.

Bu sonuçlar sadece cinsiyetler arasındaki farklara değil, farklı cinsel yönelimdeki bireyler arasındaki orgazm uçurumlarına da ışık tutmuş oldu. Araştırmanın başında olan Chapman Üniversitesi’nden David Frederick ise bu konu hakkında şöyle konuştu: “2000 gay, lezbiyen ve biseksüel kadın ve erkeği de içeren toplamda 50.000 kişilik bir araştırma sayesinde çok nadir bir fırsat ele geçirmiş olduk”.

Heteroseksüel erkeklerin yüzde 95’i cinsel ilişki sırasında orgazm olurken bu oran heteroseksüel kadınlarda yüzde 65’e düşüyor. Buna karşın gay erkeklerin yüzde 89’u, lezbiyen kadınların yüzde 86’sı, biseksüel erkeklerin yüzde 88’i ve biseksüel kadınların da yüzde 66’sı orgazm oluyor. Frederick sözlerine şunu ekliyor: “Heteroeksüel kadınlar ve erkekler arasındaki orgazm uçurumu bu araştırmadan önce de biliniyordu. Fakat lezbiyen ve heteroseksüel kadınlar arasındaki uçurum daha az tahmin edilebiliyor ve daha küçük gruplara dayanıyordu. Bu son araştırma ise tam olarak çoklu orgazm uçurumlarını gün yüzüne çıkarıyor.”

Araştırmacılara göre farklı cinsel yönelimleri olan kadınlar arasında daha geniş ayrımlar görünüyor, ayrıca kadınların orgazmın vajinal seksle alakalı olmadığını erkeklerden daha çok anladığı da bir gerçek. Araştırmanın yardımcı yazarlarından ve Kadınlarda Orgazm Olgusu kitabı yazarı, Indiana Üniversitesi biyoloji profesörü Elisabeth Llyod ise bu konu hakkında “Erkeklerin neredeyse yüzde 30’u kadınların orgazma ulaşması için en iyi yolun cinsel ilişki olduğunu söylüyor fakat aslında bu biraz trajik çünkü bundan daha yanlış bir düşünce yok!” diyor.

Araştırmaya göre heteroseksüel kadınların yüzde 35’i vajinal seks sırasında bazen veya her zaman orgazm olduğunu belirtirken yüzde 44’ü hiç olmadığını söylüyor. Bunun yanı sıra heteroseksüel kadınların yüzde 80’ni ve lezbiyenlerin yüzde 91’i de genital uyarılma, tutkulu bir öpüşme ve oral seks kombinasyonuyla –vajinal seks olmadan- orgazm olduğunu belirtiyor. Arka planda müzik olup olmaması, pozisyon değiştirmek veya “Seni seviyorum” demek bir erkeğin orgazma ulaşıp ulaşmamasını çok az etkilerken kadınlar bunlar olduğunda yüzde 20 daha fazla olasılıkla orgazm oluyor.

 

kaynak:habertürk

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.