“AKP’nin İstanbul’daki mevcut belediye başkanlarının yarısından fazlası gidici” – biliyomuydun.com

“AKP’nin İstanbul’daki mevcut belediye başkanlarının yarısından fazlası gidici”

Politika 16 Kasım, 16:38'de eklendi

“AKP’nin İstanbul’daki mevcut belediye başkanlarının yarısından fazlası gidici”

“Sadece üç dönemlikler değil, çok sayıda belediye başkanının değişmesi bekleniyor. Bu ölçüyle İstanbul’daki mevcut belediye başkanlarına bakıldığında yarısından fazlası gidici demek…

Sabah yaarı Mahmut Övür, “AK Parti’de adaylığın kritik ölçüsü” başlıklı yazısında AKP‘de 3 dönem kuralına takılanlar dışında da pek çok mevcut belediye başkanının değişeceğini yazdı.

İstanbul’da Büyükşehir ve 24 ilçe belediyeye sahip AKP’de ise mevcut başkanların yarısından fazlasının değişeceğini savunan Övür, adaylık kriteri ile ilgili olarka da şunları yazdı:

İki gündür Ankara kulislerini izliyorum. Ankara’da parti genel merkezleri dolup taşıyor. O merkezlere ulaşamayanlar ise bazı kafelerde, restoranlarda aday borsasındaki yükseliş ve inişleri takip ediyor.

Durum hâlâ netleşmiş değil. AK Parti genel merkezi, il il, ilçe ilçe analizleri sürdürüyor. Birkaç koldan yürütülen analizlerde öncelikle mevcut belediye başkanlarının karnesi çıkarılıyor.

Şöyle bir ölçüden söz ediliyor: Partinin oyu kadar veya biraz geçen bir başkan başarılıdır.

Ama parti oyunun altında kalan, yaptığı çok başarılı işler olsa da bunu halka anlatamayan başkanlar başarısızdır ve yeniden aday olamayacak.

Yani sadece üç dönemlikler değil, çok sayıda belediye başkanının değişmesi bekleniyor. Bu ölçüyle İstanbul’daki mevcut belediye başkanlarınabakıldığında yarısından fazlası gidici demek…

AK Parti’nin elinde olmayan belediyeler için ise farklı analizler yapılıyor. Orada da halkın sevdiği, karşılığı olan siyasi aktörlere, sivil toplum liderlerine veya başarılı iş insanlarına bakılıyor.

Adayprofili açısından sürprizleri çok olan bir seçime doğru gidiyoruz.

 

Kaynak: toplumsal.com.tr

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.