Tıpkı eskiden mektupla, dumanla, güvercinle, telgrafla, telefonla, SMS’le iletişim kurulan dönemde olduğu gibi şimdi de Whatsapp vazgeçilmez bir iletişim aracı.

Neyse, konumuza dönelim. Whatsapp, hepimizin her gün saatlerce kullandığı, mesafe tanımaksızın iletişim kurduğu bir hizmetin adı. Hâliyle, ondaki en ufak bir değişiklik bile bizi fazlasıyla ilgilendiriyor.

Ne mutlu ki çıktığı günden bu yana sadece hayatımızı kolaylaştıran adımlar attı.

Ta ki, bugüne kadar… Whatsapp da, Instagram gibi, “Durum”ların arasına reklam almaya başlayacak.

Facebook’a satıldıktan sonra Whatsapp’ı yaratıp geliştiren önemli isimlerin bir bir istifa etmesinin haklı sebepleri varmış anlaşılan.

Evet, artık Whatsapp’ta da reklam göreceğiz. Tabii bunun sonu da olmaz herhalde. Önce hikayelerde, sonra mesajlar bölümünde kişilerin ve grupların arasında, sonra da konuşmalarda reklam görebiliriz.

Peki bundan neden korkmalıyız?

Biliyoruz ki Whatsapp, konuşmalarımızı uçtan uca şifreleme yöntemiyle koruyor. Ayrıca, konuşma içeriğimiz de kimseyle paylaşılmıyor çünkü Whatsapp’ta reklam yok.

Aa! Bir sanıye. Ama Whatsapp da artık reklam alacak. İşte sıkıntı burada başlıyor. Artık yazdığımız mesajların içeriği de, bize daha kişisel bir reklam hizmeti sunabilmek için taranacaktır mutlaka.

Tabii ki kimsenin bizim yıkık hayatlarımızdaki ayrıntıların peşinden koştuğunu sanmıyorum.

Ama hayatımızın pazarlanabilir kısmıyla epey ilgili oldukları/olacakları kesin.

Hele, Whatsapp’ın sahibinin, Facebook gibi verilerimizi ona buna dağıtan bir şirket olduğunu düşününce, olacakları kestirmek zor.