Kemikleri kırılsa fark etmiyorlar! Acı hissetmeyen ailenin sırrı çözüldü – biliyomuydun.com

Kemikleri kırılsa fark etmiyorlar! Acı hissetmeyen ailenin sırrı çözüldü

Sağlık 27 Aralık, 13:34'de eklendi

Kemikleri kırılsa fark etmiyorlar! Acı hissetmeyen ailenin sırrı çözüldü

Hepimiz, sahip olmak istediğimiz olağanüstü güçlerin hayalini kurmuşuzdur. Uçabilmek, çook uzakları görebilmek, istediğimiz yere hızlıca gidebilmek, çok güçlü olmak ve acı duymamak…

İtalya’da yaşayan bir ailenin ise üç kuşaktan beri hiçbir üyesi acı hissetmiyor.

Bir dövüşçüyseniz acıyı yok sayabilmek çok işinize yarayabilir ancak değilseniz bu, gündelik hayatınızda size ölümcül problemler yaratabilir.

Marsili ailesi ilginç bir şekilde nesillerden beri hiç ama hiç acı duymuyor. Nadiren de olsa acı hissettiklerinde ise bu çok kısa bir zaman sürüyor.

Öyle ki 52 yaşında Letzia Marsili kayak yaparken düşüp omuzlarını kırmış ve bunu ancak ertesi gün şişlikleri ve morlukları görünce fark edebilmiş. Kırık omuzla kayak yapmaya devam etmiş! 

Bilim insanları sebebini buldu

Marsili ailesinin ilginç özelliği için araştırma yapmaya koyulan bilim insanları acı hissini ortadan kaldıran genetik bir mutasyonun farkına vardılar. 

University College London’dan moleküler biyoloji uzmanı James Cox, The Independent’a yaptığı açıklamada, “Buna sebep olan geni tanımlamamız birkaç yılımızı aldı” dedi.

Ciddi şekilde yaralandıklarından bile bazen çok az ve kısa süreli acı hisseden, çoğunlukla ise zerre kadar acı hissetmeyen bu ailede mutasyona uğramış bir gen tanımlandı.

Bu gen garip bir şekilde acı hissinin önüne geçiyor. Bu özellik nesilden nesle de aktarılıyor. 

Marsili Sendromu olarak literatüre geçti

Üç kuşaktan beri acıya duyarsız olan Marsili ailesinin bu özelliği, bilim insanlarının sebebini tespit etmesi sonucu bir rahatsızlık olarak tıp literatürüne geçti. Adı da Marsili Sendromu oldu. 

Ailenin futbol oynayan bir üyesi üzerinde kullanılan X ışınları da, kişinin ayak bileklerinde sayısız mikro kırıklar olduğunu gösterdi.

Duyusal nörobiyolog John Wood, bilim insanlarının bu rahatsızlığı çözmesi halinde ailenin acısız hayattan vazgeçmek istemediklerini söylediğini aktardı.

Sıcak nesnelere karşı da duyarsızlar

Marsili ailesinin üyeleri, sıcak nesnelere karşı da duyarsızlar. Elleri yandığında herhangi bir refleks vermiyorlar. Ancak tabii ki elleri zarar görüyor. 

Bilim insanları bu rahatsızlığa sebep olan mutasyonun araştırılması ile dinmeyen ağrıları olan hastalara da çözüm bulunabileceğini söylüyor. 

Kaynak: https://www.independent.co.uk/news/science/italian-family-feel-pain-cannot-rare-genetic-mutation-university-college-london-a8110556.html

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.