3’ü general 60 darbeci, Kandile’e kaçıp PKK’ya sığındı

3’ü general 60 darbeci, Kandile’e kaçıp PKK’ya sığındı

15 Temmuz darbe girişiminden sonra firar eden 9’u general 288 muvazzaf askerden 60’ının, terör örgütü PKK’ya sığındıkları iddia edildi.

Darbe teşebbüsünün başarısız olduğunun anlaşılmasından sonra darbeciler kaçmanın yollarını aramaya başladı. İddiaya göre, 3 tuğgeneralin aralarında yer aldığı 60 darbeci, Sikorsky helikopterler ile Silopi’ye gitti.

Sözcü’de yer alan habere göre, firari darbeciler, Gölbaşı’ndaki Özel Kuvvetler Komutanlığı Karargahı’nı ele geçirmek istediği sırada kahraman Astsubay Ömer Halisdemir tarafından alnından vurulan Özel Kuvvetler Birinci Tugay Komutanı Tuğgeneral Semih Terzi’ye bağlı, Silopi’deki Özel Kuvvetler Harekat Üssü’ndeki FETÖ’cü unsurların yardım ettiği iddia edildi. FETÖ’cü ekibin çeşitli birliklerden kaçarak Silopi’ye gelen 60 darbecinin, Habur Sınır Kapısı’ndan Irak’ın kuzeyine geçmesine aracılık ettiği öne sürüldü.

GENELKURMAY VE MİT TESPİT ETTİ

Habere göre, MİT ve Genelkurmay’ın tespitlerine göre, 3 tuğgeneral ile çeşitli rütbelerdeki darbeciler, Zaho’da PKK’lı teröristlerce karşılanıp Kandil’deki ana kampa götürüldü.

İstihbarat birimlerinin Kandil’deki PKK kampında saklanan 3 genaral ile üst rütbeli subayların kimliklerini de tespit ettiği öne sürüldü. Hainler arasında kurmay subayların da olması dikkat çekti. Firarilerin yakalanma ve iade edilme riski olmadığı için PKK’ya sığındığı belirlendi. Darbecilerin örgütün temin edeceği sahte pasaportlar ile Avrupa ülkelerine geçmeyi planladığı yönünde istihbari bilgiler alındı.

ulusalkanal.com.tr
3’ü general 60 darbeci 3’ü general 60 darbeci 3’ü general 60 darbeci 3’ü general 60 darbeci  3’ü general 60 darbeci 3’ü general 60 darbeci, Kandile’e kaçıp PKK’ya sığındı a bos 89