‘6 yaşındaki çocuklar evlenebilir’ diyen Nurettin Yıldız’ı konuşturmayan Sinop halkı yargılanıyor

“6 yaşındaki çocuklar evlenebilir”, “Çalışan kadın fuhuşa hazırlık yapan sürece destek olmuş oluyor” diyen Sosyal Doku Vakfı Nurettin Yıldız’ı konuşturmayan Sinop halkına açtığı davanın duruşması görüldü. 30 davalının savunmasını haklı bulan bazı davacılar duruşmadan ayrıldı.

Nurettin Yıldız’ın konuşmacı olduğu toplantıyı protesto eden Sinop halkının duruşması bugün görüldü. Sinopluların savunmasını haklı bulan bazı davacılar ‘bu insanlar haklı, dava edecek bir durum yok’ diyerek salondan ayrıldı.

Sinopluları savunan 6 avukat duruşmada hazır bulundu. Davacıların salonda haremlik selamlık oturması da dikkat çekti.

1480574910whatsa  '6 yaşındaki çocuklar evlenebilir' diyen Nurettin Yıldız'ı konuşturmayan Sinop halkı yargılanıyor 1480574910WhatsA

Savunma yapan avukatlar Nurettin Yıldız’ın sosyal medyada yayınlanan özellikle çocuklara yönelik söylemlerine tepki amaçlı protesto hakkının gösteri ve toplantı yasalarına uygun olarak yapıldığını belirtti.

KESK Sinop İl Başkanı Metin Gürbüz savunmasında “Bu şahsın ‘6 yaşındaki çocuklar evlenebilir.  Kadınlar sokakta dolaşmamalıdır’ gibi beyanları hem sosyal medya hem ulusal medyada yer aldı. Türkiye’de bugüne kadar en fazla şiddete maruz kalan kesim çocuklar ve kadınlardır. Bizim savunduğumuz değerler inanç özgürlüğünü de sağlıyor. Bu söylemler TCK’nın 214 ve 217 maddelerine göre suç unsurudur. Siz 6 yaşındaki kız çocuğu ile evlenemezsiniz, tecavüz etmiş olursunuz. Dolayısıyla bu söylemler toplumda infial yaratmıştır. Yıldız sadece Sinop’ta değil Çorum’dan Gaziantep’e, Kahraman Maraş’a kadar toplantı yaptığı her yerde bu reaksiyonla karşılaşmıştır. İnsanlar Nurettin Yıldız’ın demokratik haklarını kullanarak kendi kentlerinde konferans vermesini istemediklerini ifade etmiştir. Biz de anayasal haklarımızı kullandık”

Hakimin ‘kitleyi siz mi yönlendirdiniz?’ sorusu üzerine Gürbüz, “Ben KESK dönem sözcüsü olarak basın açıklamalarını yaptığımdan ön plana çıkıyorum ama kitleyi yönlendirme gibi bir eylemim yoktur” dedi.

Hakim, Metin Gürbüz hakkında ayrıca hakaret davası talebinde bulunulduğunu belirtti. Öğretmen Reyhan Ünaldı ise savunmasında “Ben çocuk gelişim öğretmeniyim. 6 yaşında ve 9 yaşında çocuklarla evlenilebileceğini dile getiren din satıcılarına karşı dün yaptıysam bugün de aynısını yaparım. Böyle bir söyleme herkes tepki vermez mi?” dedi.

Savunmaların ardından sanık avukatları, iddianamenin çürük ve mesnetsiz olduğunu belirterek beraat talebinde bulundu. Hakim duruşmayı 27 Şubat 2017 tarihine ertelerken, davalılar hakkında adli kontrol şartı kaldırıldı.

NE OLMUŞTU?

Çocuk istismarına ilişkin söylediği sözlerle tanınan gerici Nurettin Yıldız’ın Sinop’ta katılacağı panel halk tarafından engellenmiş, Yıldız konuşturulmamıştı. Yıldız’ı protesto eden Sinop halkından 19 kişi gözaltına alınmıştı.

İHH Vakfı Sinop yönetimi, etkinlik için yeterli güvenlik önlemi almadığı iddiasıyla Sinop Valisi ve emniyet müdürleri ile eylemi gerçekleştiren Sinop halkı hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu.

kaynak: http://ilerihaber.org/