Kamboçya’ya yerleşmek ve aylık 400$’a krala komşu yaşamak – biliyomuydun.com

Kamboçya’ya yerleşmek ve aylık 400$’a krala komşu yaşamak

Seyahat 13 Ocak, 21:01'de eklendi

Bir süreliğine Kamboçya’ya yerleşiyorum. Kralın sarayının hemen karşısında ev tuttum, komşum Kamboçya kralı

Hayatımın toplamda 4 yıla yakın bir süresini yurtdışında 20 kusur ülkede 1.000’den fazla şehirde geçirmiş biri olarak yerleşmek için seçimim Pek çok eksisi olan bir ülke ve şehir olmasına rağmen Kamboçya – Phnom Penh oldu.

diğer beğendiğim yerler: Avrupa’da Berlin (o kadar türke rağmen güzel şehir). Asya’da ise Bali (endonezya), Bangkok (tayland), Koh Rong (kamboçya), Katmandu (Nepal)

Phnom Penh, Kamboçya’nın artıları

IMG_4188

Yasal Kolaylıklar:

Bak bu çok ama çok önemli bir artı. Asyada ve avrupada, bildiğim kadarıyla hiç bir ülke Kamboçya kadar kolay ülkelerine kabul etmiyor sizi. Avrupa’ya bırakın yerleşmeyi, turist olarak gitmek için bile milyon tane belge istiyor adamlar, günlerce uğraştırıyorlar. Benim pek çok tanıdığım var oturum/çalışma izni almak için yıllarını heba eden. Gittikten sonra iyidir kötüdür o başka bir konu ama gidiş aşaması çok sıkıntılı.

Tayland’da uzun süre kalmak istiyorsan ya Avrupa’dakine benzer zorluklar var. (2-3 ayda bir ülkeden giriş çıkış yapacan ya da dil okuluna yazılacan ama 2-3 ayda bir yine göçmen bürosuna gidecen falan)

Endonezya da benzer, Nepal de. Ülkelerinde çalışmak için gelecek ve uzun süreli kalacak genç yabancılara biraz mesafeliler. (50 yaş üstü emekliler için genelde sınırlama yok)

Peki Kamboçya nasıl? çok basit aylık 20$ veriyorsun, istediğin kadar kalıyorsun. Limitsiz. yılda bir vize yenilemen kafi. Bu sırada istediğin işi yapabilirsin istediğin yerde kalabilirsin. Sana hiç kimse soru sormuyor. Burada slovak bi elemanla tanışmıştım, sokakta sosis satıyordu seyyar satıcı olarak. (ekonomi kısmına sonraki başlıkta değineceğim).

MVI_8646-part2-commercial_THUMB

Siyasi nedenler: (Türkiyedeki değil, kamboçyadaki siyasi nedenler)

Peki Kamboçya niye bu kadar kolay kabul ediyor? Cevabı basit, Önce vietnam savaşında pek çok yeri bombalanmış. Savaş sonrası kominist Pol pot döneminde (80’lerde) 8 milyon nufuslu ülkenin 2 milyonunu öldürmüş adam. Öldürdükleri de hep okumuş üniversiteli liseli insanlar. ülkeyi maximum ilkokul seviyesinde eğitimli köylülerden oluşturmayı hedefleyen Maocu kominist bi rejim denemiş, ülkeyi Somali seviyesinden de aşağıya düşürmüş. 92’de toparlanma evresine girmiş. Şu an nufusu 20 milyon falan. Doğru düzgün 50 yaş üstü okumuş yetişkin yok. Ekonomik durumları epey kötü, yıllık gelirleri 1.000$ civarı. (türkiye 10.000$, amerika, almanya, japonya falan 50.000$ civarı) Son 5-10 yıldır düzenli gelişen ekonomisi var. Şu anda iç karışıklık isyan falan yok. Komşu ülkelerle ciddi sorunları yok. Tek odaklandıkları ekonomik gelişme. ülkenin ne pkk sorunu var ne ışıd derdi var ne ırak ne suriye ne iran komşuluğu var. “Fatih’in torunlarıyız” edebiyatıyla kafa ütülemiyorlar, halledilemeyen iç karışıklıkları yok.

Bunun için yabancıların gelip burada kalması, ülkelerinin gelişmesine yardımcı olması onlar için önemli. Bu sebeple pek çok yasal kolaylık var. Yani siyasi şartlar gayet davetkar.

Ekonomik nedenler:

Kamboçya ucuz ülke. asgari ücret 80$ civarı, ortalama bir memur maaşı 120$ falan. öyle olunca 400$ verip krala karşı süper manzaralı 150metre kare civarı yayla gibi evde oturabiliyorsun. Hemde dayalı döşeli eşyalı. eşyalar da çok güzel. sunta değil direk ağaçtan oyulmuş ahşap. Aynı paraya Cihangirde maximum 4metre kare bir oda kiralarsın ya da mecidiyeköy gülbağda falan gecekondumsu apartmanların kapıcı dairesinden bozma bodrum katlarında yaşarsın. Ya da Tuzla, Sarıyer, Beylikdüzü gibi istanbul olmayan istanbulda ortalama bir evde yaşarsın. (ömrün trafikte geçer, taksim kadıköy gibi gerçek istanbula eğlence için gidişin yılda 3-5’i geçmez)

Artı kamboçya her daim sıcak, kombi diye bir şeye gereksinim yok. Elektrik türkiye ayarında ama çeşme suyu neredeyse bedava (bizim kiramıza su da dahil misal). İnternet çok hızlı ve aylık 12$’dan başlıyor. (sınırsız 2mbs. Geceleri 23.00 ile 07.00 arası 15mbs’ye kadar çıkabiliyor)

Bir kaç fiyat vereyim: Damacana 1$, Benzin 1.4$, bira 0.5$, smirnof absolute bakardi falan 9-11$ civarı (70cc) 1kg kırmızı et 3-5$ falan, 8gb samsung S5 telefon 580$ (faturalı), Temizlikçi kadın 2-3$ (türkiyede 100tl falan bu sanırsam, en devasa fark bu olabilir) Taksi 1$ dan pazarlığa başlıyorlar (taksimetre yok) ama tüm gün 7-8 saat falan taksiyi ve taksiciyi tut, benzinle beraber 8-10 $’a anlaşabilirsin. 15$’ı geçmez. O paraya taksimden kadıköye gidemezsin.

elektronikte de türkiyeye kıyasla (doğubanka kıyasla) %10 ile % 30 civarı daha ucuz olanı bulabiliyorsun. (yabancı olduğum için bana fiyatlar hep yüksek ama pazarlıkla elde edebiliyorsun)

Misal ben şu anda kullandığım kamerayı (Canon 5d mark3) 2 yıl önce yine burdan almıştım. (sadece body, lens olmadan) O zaman türkiyede yoktu çıkınca 3.600$ – 3.800$ civarına satıyorlardı doğubankta. Erkayalar zaten 5.000$ – 6.000$ mı ne öyle bişey istiyorlardı konuşmaya bile gerek duymuyordu insan. Amazon fiyatı 3.400$’dı. Ben kamboçyada 3.000$’a almıştım. (hem de garantili)

Şimdi yukarda saydığım yaşanılır yerlerle karşılaştırırsak, Berlin’de tahmin edeceğiniz üzere bu söylediğim rakamlara ulaşmak imkansız elbet. Tayland yakın (tayland 7/11 sayesinde market ürünlerinde bazı şeylerde daha da ucuz olabiliyor ama genel olarak Kamboçya biraz daha ucuz. (Avrupa yaşam standartları için) özellikle ev faktörü işin içine girince. (bangkokta evler kamboçya kadar ucuz ve konforlu değil)

Fotoğraf modeli konusunda da epey ucuz. Türkiye’de iyi seviye modeller oyuncular 500$ civarı para isteyebiliyor günlük, 250$’ın altına indiremiyorsun çoğunlukla. Burda epey eforlu apsara çekimi için günlük 40$ anlaşmıştım. ulaşım, yemek, kıyafet, makyaj vs. herşey içinde!

MVI_8276-commercial_THUMB

İnsanları:

Türkiye’de genç ve güzel bir kadın mini etekle motor kullansa ne olur? işte türkiye’ye dair aklınıza gelen hiç bir şey burada olmuyor. O kadın en ufak bir cinsel tacize maruz kalmadan rahatça gideceği yere gidebiliyor. Bir yanda şişme kadınların yok sattığı, ata eşşeğe hatta damacanaya tecavüz edenlerin ülkesi var, 13 yaşındaki çocuğa 30 kişi tecavüz edebiliyor türkiye’de ve doğru düzgün ceza da almıyorlar, saçma sapan indirimler var. öte yandan burada, kamboçya’da, rahat huzurlu saygılı cinsel olarak iyi-kötü doygun insanların ülkesi var.

Cinsel olarak açlıktan Türkiye’de ve tüm ortadoğuda insanlar barut gibi. cinsel tatminsizlikleri günlük hayatlarına yansıyor, en ufak şeyde patlıyorlar. Her yerde bağırış çağırış. misal Türkiye’de taksicilerde hemen her zaman bir levye benzeri bir şey bulunur, burada hiç görmedim öyle bir şey.

Burada olman buradaki insanlar için önemli bir şey. Yabancıların gelmesini sırf devlet değil, yerel halk da çok istiyor. ekonomiye olan katkının farkındalar. Onlar için “yürüyen dolar”sın. Ve seni rahatsız eden edebilecek hiç bir şey yok. Ne “kahrolsun amerika” ne “yahudi dölü” ne “AB’ye hayır” ne “pis kürtler” ne “araplara güvenilmez” ne “aşağılık ermeniler” benzeri  “kamboçyalının kamboçyalıdan başka dostu yoktur” saçmalığında hiç ırkçı yaklaşımları yok. (pol pot döneminde yeterince çekmişler o tarz dertleri) Şu anda küreselleşmeye entegre olmaya çalışıyorlar, tek dertleri bu.

Avrupa’da yabancı olmak kötü istenmeyen bir şey iken asyada yabancı olmak değerli bir şey.

İklim / coğrafya:

Kabaca dünya nüfusunun yarısı, dünyanın 8’de birini kaplayan muson havzasında yaşıyor. (Kabaca Çin- Hindistan – Endonezya üçgeni) Bu bölge muson yağmurları sayesinde dünyanın en verimli bölgesi, kuraklık sıkıntısı yok, toprak nufusa yetecek kadar verimli.

Yani iklim ve coğrafya olarak da en elverişli bölge.

E4_09624

Kişisel Sebepler:

Normalde fotoğraf ve videoyla uğraşmıyor olsam, ne bileyim kira geliri gibi sabit bir gelirim olsa ya da yazarlık falan yapıyor olsam, yine Kamboçya’ya gelirdim ama Phnom Penh’e değil de Koh Rong adasına yerleşirdim. kusursuz kumsal, kristal suyu, tertemiz doğası çok iyi, cennet köşesi gibi bir yer orası.

Ama orada stüdyo açmak, lazım olduğunda kamera ışık vb ekipman almak, düzenli olarak modeller bulmak falan imkansız. o sebeple her şeyin elimin altında olacağı büyük bir kentte, tercihen bir başkentte kalmak benim için daha avantajlı. (Benzer sebeple Bali de dezavantajlı)

Ülkenin Potansiyeli:

Şimdi geriden gelen bir ülke olmakla beraber hızla gelen bir ülke var. Neyin tutup neyin tutmayacağı üç aşağı beş yukarı dünyada denenmiş başarılmış örnekler mevcut. Buraya gelip işini açmak isteyen biri başarılı örnekleri tekrarlayarak çok kolay başarı sağlayabilir.

Misal yemeksepeti benzeri online yemek siparişi tüm dünyada tutan bir uygulama. 2 ay önceki gelişimde burada yoktu, şimdi biri açmış. 2 sene market oluşuncaya kadar zararı (daha doğrusu kar etmemeyi) göze alabilmişlerse 2 sene sonra epey bir vole vururlar burada.

ya da gel simit sarayı benzeri ucuza poğaça falan satan bir yer aç. zinciri kurabilirsin. (türkiyede köşeler kapılı)

Amerika’da çıkmış, Türkiye’de tutmuş hemen herşey burada da tutar. Ufak yerelleştirmeler yapman kafi. misal KFC türkiye’de ayran satarken burada ayran yok ama pilav satıyor. ama sistem aynı sistem.

Türkiye bu kafayla giderse, Kamboçya Türkiye’yi 10 yıla falan yakalayabilir. Türkiye’nin bir ekonomik kriz ile 10.000$ olan kişibaşı yıllık geliri 6.000$- 8.000$’lara düşebilir, (dolar 2.10’dan 3.00’e çıksa kişi başı yıllık  gelirimiz 7.000$’a düşüverir.) ondan sonraki siyasi çalkantılarla falan 3-5 sene de kendini tam toplayamaz.

Kamboçya’nın böyle riskleri yok. Ülkenin resmi para birimi Amerikan Doları. Ülkede tüm fiyatlar dolarla. taksiye dolarla biniyorsun, markette ekmeği dolarla alıyorsun. kendi parasını (Riel) para üstü olarak kullanıyorlar. (misal 1,50$ yemek yiyorsun sana kendi parasıyla 2.000 riel veriyor. 1$ altındaki bozuk centler geçmiyor)

Ülkenin para birimi dolar olduğu için dolar indimi çıktımı stresi olmuyor. (misal taylandda doları 32.45’ten bozdurabiliyordum, sonra bişey oldu dolar düştükçe düştü, 31.50’ye kadar geriledi 1buçuk ayda. (100$’da 3$ fark ediyor. 10.000 dolarda 300$ fark eder. boşa giden 300$. 1 yılda neredeyse 1 aylık kira fazladan ödemek gibi bir şey)

kısacası sürekli döviz bozdurmak zorunda olmamak çok çok büyük bir avantaj.

1980214_10152048890593477_774640811_o

 

Özetle niye diğer yerler değil:

İstanbul: güzel şehir ama siyasi belirsizlikler, aşırı vergiler, kümes gibi evler, mutsuz insanlar, sürekli gaz bombaları vs vs gibi nedenlerden kaçmaktayım.

Berlin: Seni istemiyorlar. yabancı olarak yer bulman çok zor. (-ki bunu abim teyzem ve bi tomar akrabam alman vatandaşı olan biri olarak söylüyorum). Ayrıca pahalı, fakir bir hayat sürersin. (o fakirlik türkiyedeki zenginlikten pek çok iyi yanı olan bir fakirlik gerçi ama kamboçyayı baz aldığım için türkiye almanya karşılaştırmasına girmiyorum)

Bali: Muazzam yer. Ama model falan bulmam zor, profesyonel kamera ekipmanı satan yeri pek yok. Ayrıca kalmak da pek kolay değil.

Bangkok / Tayland: Bangkok inanılmaz bir şehir, herşey var, çılgın gece hayatından, mistik tapınaklara, lezzetli thai yemeklerinden, ucuz elektronik ve giyeceklere kadar her şey mevcut. Kötü yanı, çok fazla uyaran şey var. ucuz da olsa sana hem para harcatıyor hem de dikkatini dağıtıyor, çalışmak çok mümkün olmuyor. Öte yandan Tayland’da senin orada yaşamanı istemiyor. iş açacaksan başka, benim gibi elini kolunu sallayarak gelenleri istemiyor. Bankada param var desen de 3 ay max kalabiliyorsun. hep bir gir çık yapman gerekiyor.

Kathmandu: Çok dingin bir şehir, huzur dolu. insanları muhteşem içten. Ama iklimi kötü, kışın kar yağmasa da soba gerektirecek seviyede soğuyor. yazın da deli gibi muson yağıyor. (kamboçyaya düşen yıllık yağışın nerdeyse 10 katı düşüyor) sokaklarda yürüyemiyorsun. bir de orada da kalmak çok kolay değil. tayland kadar zor değil, berlin kadar hiç değil ama yanlış hatırlamıyorsam her 3 ayda bir vize uzatman gerekiyor (ve bu vize çalışma izni vermiyor) 2 kere uzattıktan sonra ülkeden gir çık yapman gerekiyor. yani 9 ayda kalabiliyorsun max. (NOT: nepalde 15günlük vize uzatmasına giderken göçmen bürosunun duvarında okumuştum bunu. yanlış hatırlamıyorsam böyleydi, ama yanlış hatırlıyor da olabilirim. eğer oraya uzun süreli gitmeyi düşünürseniz iyice araştırın, yanıltmış olmayım)

Sonuç:

Türkiye kötüye gidiyor ama bunlar iyi günlerimiz. Daha da kötü olacak. Daha da kötü olmadan tedbirinizi alın, bir ayağınız dışarıda olsun.

Buraya gelmeyi düşünürseniz bana mesaj atın, yardımcı olmaya çalışırım..

E4_09640

Kaynak: http://www.dunyabirmasaldir.com/kambocyaya-yerlesmek-ve-aylik-400a-krala-komsu-yasamak/

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.