Sattık yetmedi. Şimdi bir de tazminat ödeyeceğiz İDO’ya. Hem de neden biliyor musun? – biliyomuydun.com

Sattık yetmedi. Şimdi bir de tazminat ödeyeceğiz İDO’ya. Hem de neden biliyor musun?

Ekonomi 14 Ocak, 17:58'de eklendi

Şaka değil komik değil zaten. Daha önceden özelleştirilen İDO’nun yabancı ortağı Souter Investments Türkiye’yi dava etmeye hazırlanıyormuş. Çünkü özelleştirme yapılırken onlara da bir garanti verilmiş.

Demişiz ki biz bu adamlara, “biz bu köprünün ücretini 42 dolar olarak belirledik. bunun altına düşmeyeceğiz. yani sana bir etkisi olmayacak, çünkü kimse o parayı verip bu köprüyü kullanmaz. sana da bunu ihalede garanti ediyoruz, merak etme.”

Omangazi köprüsü içinde yapan firmaya bir güvence vermişiz, kimse kullanmıyor ama parayı ödememiz lazım. Kur da yükseldi, ne yapacağız? Bari günde 5-10 kişi daha fazla kullansın diye indirim yapmışız. Ne olmuş, 121 tl olması gereken ücret, 64 tl’ye düşmüş. İDO’dan daha fazla. İDO ne yapmış?

“Sen bana bunun garantisini verdin, bu indirimi yapman suçtur” diyerek bizi Washington’da ki mahkemeye veriyormuş.

Yani ne olursa olsun biz kaybediyormuşuz. Ordu’da oturan ve belki bu köprüyü de, İDO’yu da hayatı boyunca hiç kullanmayacak hikmet amca kaybediyormuş. çoğ güzel projeğ. megağğğğ proje.

İşte haberi;

İDO, Osmangazi Köprüsü’ne ABD’de dava açıyor

Marmara Denizi’ndeki iki yakayı birbirine bağlayan Osmangazi Köprüsü ve İDO arasındaki rekabet mahkemeye taşınıyor.

Marmara Denizi’ndeki iki yakayı birbirine bağlayan Osmangazi Köprüsü ve İDO arasındaki rekabet mahkemeye taşınıyor. Yılbaşında Osmangazi Köprüsü’nde fiyatların düşürülmesinin ardından geçişler yüzde 30 artınca İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş. (İDO), fiyat indirimini Washington’da mahkemeye taşıma kararı aldı.

Sabah’tan Metin Can’ın haberine göre, konunun yurtdışında mahkemeye taşınma sebebi ise İDO’nun yabancı ortağı Souter Investments oldu. İDO’da yüzde 30 oranında pay sahibi olan İngiltere merkezli şirket, köprü geçişlerinde herhangi bir indirim yapılmasının imzalanan sözleşmelere aykırı olduğunu iddia etti.

HAZIRLIĞINI TAMAMLADI

Otoyol A.Ş. tarafından işletilen Osmangazi Köprüsü’nün geçiş ücretinin 42 dolar (121 TL) olması gerektiğini ancak bu rakamın 18 dolara (64 lira) çekildiğini belirten Souter Investments, uluslararası tahkim mahkemelerine önbaşvuruda bulundu. Dava dosyasında sadece Osmangazi Köprüsü’ndeki indirimler de yer almıyor. İngiliz şirketin, İDO’nun en kârlı rotalarında başka firmaların sefer yapmasına izin verilmesi gibi konuları da ihale şartnamesine aykırılık gerekçesiyle dava dosyasına eklediği öğrenildi.

‘İHALEDE BİZE GARANTİ VERİLMİŞTİ’

Washington’daki davayı İDO’nun ana hissedarı olan Tepe- Akfen grubun yöneticileri de doğrulayarak, şu açıklamayı yaptılar: “Davayı biz değil yabancı ortağımız açıyor. 2011’de gerçekleşen İDO ihalesine girerken konsorsiyum üyelerine köprünün geçiş ücretinin 42 dolar + KDV garanti edildi. Biz de bu garantiyi alarak özelleştirmede yüksek fiyatlara çıktık.”

İDO 861 MİLYON DOLARA SATILDI

İDO’nun özelleştirilme ihalesini 2011’de 861 milyon dolar ile Tepe-Akfen-Souter-Sera Ortak Girişim Grubu kazanmıştı.

OSMANGAZİ KÖPRÜSÜ 1.1 MİLYAR DOLARA MAL OLDU

2009’da Yap-İşlet-Devret modeliyle ihaleye çıkan Gebze- Orhangazi-İzmir Otoyolu projesini, Nurol, Özaltın, Makyol, Astaldi, Yüksel ve Göçay’dan Otoyol A.Ş. kazanmıştı. Köprü 1.1 milyar dolara mal oldu.

Kaynak: İDO, Osmangazi Köprüsü’ne ABD’de dava açıyor

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.