Staj yapmak için üste para verir miydiniz? Bu Türkiye’de gerçekten oluyor! – biliyomuydun.com

Staj yapmak için üste para verir miydiniz? Bu Türkiye’de gerçekten oluyor!

Sağlık 16 Ocak, 13:54'de eklendi

5 bin liralık staj kabusu Ankara’da

Ekim ayında İstanbul’da başlayan staj parası kabusu Ankara’ya sıçradı. Özel sağlık liselerinde öğrenim gören ve kamu hastanelerinde staj yapan öğrencilerden staj ücreti olarak 5 bin lira isteniyor.

Sağlık Bakanlığı, bu uygulamanın yasal olmadığını belirtmesine karşın, kamu hastaneleri bu kez de öğrencilerden değil, okullardan istediğini belirtiyor. Özel okullara bu nedenle icra takibi gönderilirken, yasalara göre staj yapan öğrencinin para vermesi değil, staj yaptığı yerden para alması gerekiyor.

Geçtiğimiz Ekim ayında İstanbul’da yaşanan 5 bin liralık staj parası kabusu şimdi de Ankara’da yaşanıyor. İstanbul’da özel sağlık meslek liselerinde öğrenim gören ve kamu hastanelerinde staj gören öğrencilerden 5 bin lira staj parası istenmiş, Sağlık Bakanlığı da bu paranın yasal olmadığını, işletmelerin öğrencilere staj parası ödemesi gerektiğini belirtmişti. Ancak İstanbul’da bu sorun tam olarak çözülmezken, aynı durum Ankara’da yaşanıyor. Bu kez de staj parası öğrencilerden değil, okuldan isteniyor. Okul da bu parayı öğrencilerden istiyor. Diğer yandan, yasalara göre staj yapan öğrencinin staj yaptığı kuruma para ödemesi söz konusu olmazken, staj yaptığı kurum, öğrenciye asgari ücretin yüzde 30’unu ödemek zorunda.

Öğrencilerden değil, okullardan istiyoruz.

Konuyu sozcu.com.tr’ye değerlendiren Özel Sağlık Meslek liseleri Derneği (ÖSAMDER) Başkanı Ulaş Velioğlu, sağlık meslek lisesi öğrencilerinin eğitim öğretimlerinin son yılında sağlık kuruluşlarında yapmaları gereken beceri eğitiminin İstanbul’dan sonra Ankara’da da kabusa dönüştüğünü belirterek, şöyle devam etti:

“İstanbul’daki Sağlık Meslek Lisesi öğrencilerinden istenen kişi başı 5 bin lira staj ücreti çok büyük mağduriyetler yarattı ve yaratmaya devam ediyor. Yaşanan sorunu ilgili makamlara iletmek için gereken tüm girişimlerde bulunan derneğimiz Ekim 2016 tarihinde düzenlediği basın toplantısında yaşanan krizi basınımız vasıtasıyla kamuoyuyla paylaşmıştı.

Bu haksızlığa karşı duyarlılık gösteren Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Sayın Eyüp Gümüş, imzalı bir yazıyla talep edilen kişi başı 5 bin lira staj parasının yasal olmadığını ve işletmelerin staj yaptırdığı öğrencilere gereken parayı ödemesi gerektiğini belirtmişti. Sorunu çözeceğini düşündüğümüz bu yazıyı İstanbul Kamu Hastaneleri Yöneticileri, ‘Biz parayı öğrencilerden ve velilerden değil okullardan istiyoruz’ diyerek yine sorunu çözümsüzlüğe sürükledi.

Yıllık ortalama 7-8 bin lira eğitim bedeliyle çok zor koşullarda eğitim veren okullarımızdan bu paranın 5 bin lirasını talep eden Kamu Hastaneleri Genel Sekreterlikleri ve Hastane yöneticileri suç işlemeye devam ediyorlar.”

Kaynak: sozcu.com.tr

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.