Rahim Ağzı Kanserini ‘Buluşuyla’ Bir Türk Kadını Yenecek: Dr. Melike Karakaya ile Tanışın! – biliyomuydun.com

Rahim Ağzı Kanserini ‘Buluşuyla’ Bir Türk Kadını Yenecek: Dr. Melike Karakaya ile Tanışın!

Sağlık 27 Ocak, 19:19'de eklendi

Sizinle çok güzel bir haber paylaşacağım dostlar! Ben bu haberi okurken büyük bir kıvanç ve heyecan duydum ve bu duyguları size de bulaştırmak istiyorum!

Sizlere kıymetli bir kadını, değerli bir araştırmacıyı ve onun devrim niteliğinde buluşunu takdim etmek istiyorum. Ayrıntılar için buyrun içeriğimize!..

Günümüzün en tehlikeli ve en çok ölüme sebebiyet veren hastalıklarının başında gelen kanser geliyor.

100’den fazla kanser hastalığı ve çok sayıda çeşidi olmakla beraber, hepsi anormal hücrelerin kontrol dışı çoğalması ile başlar.

Bu kanser türlerinden biri ise her yıl 270 bin kadının hayatını kaybetmesine neden olan ve bu açıdan ikinci sırada yer alan rahim ağzı (serviks) kanseri.

Bu sebeple bilimciler ve hekimler bu soruna çözüm bulabilmek adına harıl harıl çalışıyorlar.

Bu çalışmalardan biri ise ne mutlu ki, ülkemizden geldi. İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi, Mühendislik Bilimleri-Nanoteknoloji Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak çalışan Dr. Melike Karakaya, rahim ağzı kanserinin teşhisini kolaylaştıracak bir buluşa imza attı.

Kıymetli hocamız, TÜBİTAK’ın da desteklediği doktora projesinde rahim ağzı kanserini erken teşhis edecek kağıt tabanlı “mikroakışkan çip” geliştirdi.

Çalışır prototipi üretilen ve seri üretime geçildiğinde eczanelerden alınarak evde uygulanabilmesi hedeflenen cihaz, basın toplantısı ile tanıtıldı.

Melike Hoca’mızın gerçekleştirdiği çalışma, rahim ağzı kanserinin teşhisini epey kolaylaştıracak nitelikte.

Toplantıda konuşan İzmir Katip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Rektörü Prof. Dr. Galip Akhan,  “Melike Karakaya hocamız çok iyi bir çalışma gerçekleştirdi. Tez çalışması sırasında TÜBİTAK’dan burs aldı. Boston Üniversitesi ile birlikte çalıştı. Rahim ağzı kanserinin teşhisinde yapılan testi kolaylaştırdı. Smear testinde örneklerin alınması ve test edilecek merkeze götürülmesi zor oluyordu. Bir uzmanın bu örnekleri tek tek incelemesi gerekiyordu. Hocamızın çalışması sonucunda bu test sayesinde bir uzmana ihtiyaç olmadan 10 dakika içerisinde sonuç alınabilecek. Geliştirilen çipi her doktor muayenehanesinde uygulayabilecek” dedi.

“Buradaki ihtiyacı görerek, mühendislik alanını sağlık ile birleştirip ülkemize sağlık alanında fayda sağlayacak bir cihaz geliştirmek istedik…”

Melike Karakaya da 45 yaş altı kadınlarda kanserden ölümlerin üçüncü sırada olduğunu, 30 yaşını geçen her kadının yılda bir kez smear testi yaptırması gerektiğini söylüyor.

Melike Hoca, “Buradaki ihtiyacı görerek, mühendislik alanını sağlık ile birleştirip ülkemize sağlık alanında fayda sağlayacak bir cihaz geliştirmek istedik. Rahim ağzı kanserini erken teşhis yapabilen bir cihaz geliştirmeyi düşündüm ve şuan sonuca vardık. Bu cihazı Sağlık Bakanlığı’nın katkısıyla seri üretimini yapmak istiyorum. Erken teşhis rahim ağzı kanseri çipi sadece Türkiye için değil tüm dünyada kadınlar için önemli” diye belirtiyor.

13 ay süren çalışmalarla üretilen buluşun maliyeti ise sadece 1 dolar! Bunun yanında gerçekten müthiş niteliklere sahip:

Seri üretime geçildiğinde çip eczanelerden alınarak evde uygulanabilecek. 30 dakika içinde sonuç verebilecek.

Hasta aldığı sürüntü örneğini cihazla birlikte verilen alkollü çözeltide seyreltip, preparata damlatacak. Aynı gebelik testi gibi negatif ya da pozitif diye bir sonuç elde edilecek.

Biz de buradan değerli araştırmacı Dr. Melike Karakaya’ya yüz binlerce kadının sağlığına kavuşmasında katkı sağlayacağı için şükranlarımızı sunuyoruz. Başarısından dolayı da yürekten alkışlıyoruz ve bu başarıların devamını diliyoruz!

İyi ki, sizin gibi değerli araştırmacılar var Melike Hocam!

kaynak: http://www.dha.com.tr/turk-doktordan-muthis-bulus_1442836.html

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.