”Türkiye’den Başka Yerde Yaşayamam” Dedirten 10 Sıra Dışı Olay! – biliyomuydun.com

”Türkiye’den Başka Yerde Yaşayamam” Dedirten 10 Sıra Dışı Olay!

Yaşam 4 Şubat, 14:43'de eklendi

”Türkiye’den Başka Yerde Yaşayamam” Dedirten 10 Sıra Dışı Olay!

Gün geçmiyor ki “Başka yerde yaşayamam!” dedirten haberlerle karşılaşmayalım.

Kimi üzen, kimi neşelendiren ancak hepsi insanımıza ve ülkemize özgü olan bu tuhaf olaylar yoğun gündemin arasında bizi güldüren nadir şeylerden.

1. Altını ve Parayı Es Geçip Etin Değerini Fark Eden Soyguncular

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Adana’da bir kasabı soyan üç soyguncu çaldıkları yüzlerce kilo etin bir kısmıyla kendilerine mangal ziyafeti çekti. Altın ve para yerine en az onlar kadar değerli ve gerçekten lezzetli bir tercihte bulunan soyguncuların bir de mangal keyfini ihmal etmemeleri hepimizi epey şaşırttı. Başka bir ülkede keyfine bu kadar düşkün soygunculara rastlamak oldukça zor.

2. Ananası Evcilleştiren Performans Sanatçısı

Onu Ankara metrosunda zincirlediği ananası dolaştırırken tanıdık. Oldukça şık giyimi ve ciddiyeti elden bırakmayan tavrıyla bir hayli dikkat çekti. “Yeni bir akım mı başladı?” diye birbirimize sorarken olayın iç yüzü Instagram’da aydınlığa kavuştu.

Genç sanatçının “zebradekidesen” kullanıcı adıyla Instagram’da yaptığı açıklamaya göre her şey bir performans sanatından ibaretti. Olayın en zor yanının ciddi kalmak olduğunu söylenen sanatçı, içimizde böyle şeylerle daha fazla karşılaşma isteği uyandırdı.

3. Happy Birthday- Şırdan Edition

Hepimizi şaşırtan haberleriyle gündeme her geldiğinde çıtayı biraz daha yükseltmeyi başaran Adana’da sıradan doğum günlerine yer yok. Zengin Adana mutfağından ilham almayı başaran Adanalılar doğum günlerine bazen ilginç dokunuşlar yapabiliyorlar. Biz bu dokunuşa yaş şırdan dedik. Midemizde her zaman yeri olan şırdan, doğum günlerinin aranan lezzetlerinden birisi olursa şaşırmamak lazım.

4. Rüyada Görmüş Gibi Uyanınca İlk İş Olarak Ciğer Yemek

Dedik ya Adana her gündeme geldiğinde çıtayı biraz daha yükseltiyor diye, işte o haberlere bir örnek. Adana’da 100 yılı aşkın bir süredir pazar sabahları ciğerle karşılanıyor. Her pazar sabahı, Kazancılar Çarşısı’ndaki Ciğerciler Sokağı’nda bir araya gelen ciğer müptelaları, tahta masalarda salata ve mezelerle servis edilen ciğer kebap eşliğinde kahvaltı yapıyorlar.

Alışkın olmayanlar tarafından bir sabah kahvaltısı olarak ilk başlarda yadırganan ancak kuşaktan kuşağa aktarılan bu değişik geleneğin ve lezzetin hiç kaybolmamasını diliyoruz.

5. Fiyatı Dolardan Hızlı Yükselen Lahmacunun Borsası

Gözde tatil beldelerinden olan Bodrum’da lahmacunun acısına bir de fiyatı ekleniyor. Yerli yabancı pek çok turistin ziyaret ettiği beldede lahmacun fiyatları turizm sezonunda neredeyse para birimleriyle yarışıyor. Güzide lezzetimiz lahmacunun her gelir grubundan ilgi görmesi hakikaten insanı sevindirse de yüksek fiyatı yüzünden tepki çektiği zamanlar olmuyor değil. Öğrenci evlerinden, iş yerlerine kadar giren lahmacunun Bodrum’daki borsaya endekslenmemesi en büyük temennimiz.

6. Turistten Sosyal Medya Fenomeni Yaratan Dondurmacı

Mahmood Algahim’in babası tatil için geldiği İstanbul’da mizah anlayışı gelişmiş olan dondurmacılarımızın gazabına uğrayan kurbanlardan birisi. Alt tarafı ücreti karşılığında dondurma alma işi, birbiri ardına gelen dondurmacı şakalarıyla tam bir mizah tufanına dönüşüyor. Sabrı ve sempatik tavırlarıyla sinirlense de belli etmeyen şirin baba, bir dönem sosyal medyanın fenomen isimlerinden birisi olmayı başarıyor.

7. Kahramanmaraş’ın Çaylı Dondurması

Kahramanmaraş’ta yıllardır dondurma üreten ve ABD’den Arap ülkelerine kadar ihracat yapmayı başaran dondurma üreticisi Mustafa Perkel, Ramazan’daki oruçtan sonra gelen tatlı ve çay isteğini aynı anda karşılamak isteyince ortaya bu değişik lezzet çıktı.

Yapılan Ar-Ge çalışmalarından sonra patenti alınarak seri üretimine başlanan dondurma, şu ana kadar oldukça beğenilmiş durumda. Siyah ve yeşil çaylı olmak üzere iki çeşidi bulunan dondurma, siyah çaylı seçeneğiyle demli çay tiryakilerine hitap ederken, yeşil çaylı seçeneği ile diyet yapanları hedefliyor.

8. 2023 Metre Börekle Gelen Guinness Rekoru

Dünyadaki türlü çeşitli gariplikleri bünyesinde barındıran Guinness Rekorlar Kitabı’ndan Türkler hiç eksik olmuyor. Bursalı börek ustası Hasan Acar, 300 yardımcısıyla birlikte 6 saat gibi kısa bir sürede hazırladığı 2023 metre uzunluğundaki kol böreğiyle Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyi başardı. Süreç boyunca Hasan Usta’ya Guinness danışmanlığı yapan Prof. Dr. Orhan Kural ise, rekorun uzun bir zaman kırılamayacağından emin. Rekor tescillenip resmileşse de, o kadar böreği kimin yediği gizemini koruyor.

9. Sıradan Bir Tostçu Olmakla Yetinmeyen Tostçu Erol

Otobüsten inip telaşla işe veya okula koşmadan önce uğrayıp karnımızı doyurduğumuz tostçulardan bir hayli farklı olan Tostçu Erol, kısa zamanda İnternet dünyasının aranan simalarından birisi haline geldi. Binlerce takipçisi olan ve hazırladığı tost yapma videoları milyonlarca kez izlenen ustanın hazırladığı Atom Tost ise tamamen kendi tarifi.

Her türlü sosyal medya ortamında faaliyetlerine aralıksız devam eden Tostçu Erol, meslektaşlarından farklı olarak sosyal medya üzerinden sipariş almasıyla öne çıkıyor. Snapchat’te de hayranları ve müşterileriyle buluşmaktan geri kalmıyor.

10. Ekmek Parası Kavramında İnovasyona Giden Dilenci

Dilenciler zabıtaları atlatmak için yaratıcılığın sınırlarını zorlamaya devam ediyor. En son karşılaştığımız örnek ise, eve giderken fırından aldığımız sıradan bir ekmeği para kasasına dönüştürme fikri.

Dilencinin üstünden hiç para çıkmamasından şüphelenen zabıta memurları, poşetin içindeki ekmeğin kesik olduğunu fark edince bu yöntem de dilencilik literatüre girmiş oldu. Dilenci ekmeğin içine yaklaşık 70 TL sığdırmayı başarmış.

kaynak: http://yemek.mynet.com/

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.