Ülkedeki huzura bak, gidip rahat rahat çığlık atalım… – biliyomuydun.com

Ülkedeki huzura bak, gidip rahat rahat çığlık atalım…

Dünya 4 Şubat, 16:50'de eklendi

İsveç’te camdan çığlık atarsanız bunu kimse yardım olarak algılamazmış.

Size çığlık atarak karşılık verirlermiş 1970 yılından kalma bir gelenekmiş

Çığlığa çığlıkla karşılık vermek size pek mantıklı gelmeyebilir. Ama bu İsveçliler arasında yaygın bir gelenek. ‘Flogsta Çığlığı’ adı verilen bu gelenek, Reddit paylaşım platformunun kullanıcısı BuffPiggy’nin çektiği videoyla tekrar ortaya çıktı.

Videoda öğrenci saat 10’da pencereyi açıyor ve çığlık atıyor. Ona ilk olarak bir başka çığlık cevap verirken, daha sonra bir kurt uluması duyuluyor. Daha sonra mahalledeki diğer kişiler de çığlık furyasına katılıyor.

1970’lerde başlayan gelenek, Uppsala şehrinin Flogsta mahallesinde ortaya çıkmıştı. Uppsala Üniversitesi’nde okuyan pek çok üniversite öğrencisinin yaşadığı Flogsta’da bir gece birisi çığlık atmış, mahalledeki diğer kişilerden de karşılık almıştı.

O günden beri saat akşam 10 olduğunda herkes başını pencereden uzatıyor ve avazları çıktığı kadar bağırıyor.

Wikipedia’ya göre bazı kişiler bu geleneği bir öğrencinin başlattığını, sınav stresi yüzünden çığlık attığını söylüyor. Bazıları ise intihar eden bir öğrenciyi anmak için çığlık atıldığını, geleneğin bu şekilde başladığını iddia ediyor. Benzer bir gelenek Lund mahallesi ile Lappkaerrsberget adlı öğrenci bölgesindeki yurtlarda da sürüyor. Sınav stresiyle uğraşmak çok zor tabii…

Kaynak: Radikal

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.