ABD vergi dairesi, Bitcoin kullananların peşinde

ABD vergi idaresi IRS, vergi kaçırmak için Bitcoin kullananları tespit etmek için harekete geçti.

Dijital para birimi Bitcoin yaygın kullanımı sayesinde çok büyük ilgi görüyor ve önemli bir yatırım aracı olarak da görülüyor. Ancak aynı zamanda gelirlerini saklamak veya yasal sisteme sokmadan online alışverişler yapmak isteyenler için Bitcoin güvenli bir alternatif sunuyor.

Shiftdelete’in haberine göre, vergi dairesi Bitcoin kullananların peşindeABD vergi idaresi IRS, şimdi Bitcoin kullanarak vergi kaçıranları tespit etmek için harekete geçti. IRS bu amaçla, ABD’deki en büyük dijital para borsası Coinbase’e gönderdiği emirde, 2013 ve 2015 arasında yapılan tüm Bitcoin işlemleri ve kullanıcılarının bilgilerini talep etti.

Bu, IRS’in tüm kullanıcıları, e-mail hesaplarını, IP numaralarını araştırarak Bitcoin kullanıcılarının gerçek kimliklerini tespit etmeye çalışacağını ve Bitcoin üzerinden, beyan ettiği gelirie göre orantısız alışveriş yapanlara ağır cezalar keseceğini gösteriyor.

Ayrıca IRS müfettişleri, bazı kullanıcıların Bitcoin üzerinden vergi kaçırmanın yolunu bulmuş olduğunu fark etmiş durumdalar ve bu yöntemi kullanan diğer kullanıcıları tespit ederek, resmi gelirleri üzerinden ödemesi gereken vergiyi Bitcoin yöntemiyle kaçıranları arayacakları anlaşılıyor.

Öyle görünüyor ki, vergi dairesi kafayı taktığında, Bitcoin kullanımı bile yasalardan kaçmak için yeterli olmayacak.

(Shiftdelete)