ABD’de çocuk intiharları artıyor.

ABD’de 10-14 yaş arası çocuklar arasında intihar başlıca ölüm sebeplerinden biri haline geldi. Türkiye’de intihar vakaları daha düşük olsa da, ülkemizde de genel bir artış göze çarpıyor.

ABD’de 10-14 yaş arası çocuklarda intihar kaynaklı ölümler, trafik kazası kaynaklı ölümleri geçmiş durumda. Ülkede her yüz bin çocuktan ikisi kendini öldürüyor.

New York Times’ın haberine göre uzmanlar, daha çok erkek çocukların intihar ettiğini belirtse de kız çocuk intiharlarındaki artış erkeklerdekine göre daha hızlı. Artışın sebepleri arasında sosyal medyanın çocukların yaşamında artan yeri sayılıyor.

ABD'de çocuk intiharları artıyor. a6

ABD’de 10-14 yaş arasında çocuklarda ölüm sebepleri. Kaynak: NYT.

ABD GENELİNDE DE İNTİHAR ORANI ZİRVEDE

NYT haberinde, ergenlik intiharlarındaki artış sosyoekonomik sorunlarla ilişkilendirilmiyor. Ancak ülke genelinde intihar ile sosyoekonomik problemler arasında yakın bir bağ görülüyor.

Nisan ayında yayımlanan bir analize göre, ABD genelinde de intiharlar artmakta. İntihar oranı, ülkede son 30 yılın tepe noktasına ulaştı. Özellikle de orta yaşlı kuşakta hem kadın hem erkeklerde intihar oranları, 1999’a göre %40-60 arasında arttı. Ülkede toplam intihar oranı 100 binde 13’ü buldu. Bu oran dünya ortalaması civarında.

Erkeklerde intihar oranları dünya genelinde olduğu gibi kadınlardan birkaç kat fazlaysa da, kadınlardaki ek artışla bu farkın kapandığı görülüyor. 1999’la kıyaslandığında yalnızca 75 yaş üstü grupta ve siyahi erkeklerde artış görülmedi.

İhtihar yöntemi olarak da silah kullanımı oranı azalırken, kendini boğma veya asmanın sıklığı arttı.

Demografik gruplar arasında en yüksek artışlar Amerikan yerlisi kadınlarda ve orta yaşlı beyaz kadınlarda görüldü. Genel olarak da yoksul ve daha az eğitimli beyazlar arasında da intihar oranının yüksek olduğu görülüyor.

YOKSULLUĞUN ETKİSİ

İntiharda artışın sebepleri ise tartışma konusu. Bazı uzmanlar ekonomik sorunların intiharlarda en etkili etmen olduğunu düşünüyor. Nitekim ABD tarihinde intiharlar 1930’ların Büyük Depresyon döneminde tepe yapmıştı. O dönemde intihar oranı bugünkü oranın neredeyse iki katıydı.

ABD ekonomisinde son dönemde istihdam bir miktar artıyorsa da, 2008 krizinin sosyal ve ekonomik etkileri halen sürüyor. Ayrıca toplumda genel bir bunalım ve geleceksizlik hissi olduğu da tahmin edilebilir. Başkanlık seçim sürecinde aşırı sağcı söylemlerin yükselişinin bir açıklaması bu bunalım hissi.

Özellikle düşük gelirli kesimler arasında, sosyal ağları başka gruplara göre daha zayıf olan ABD’li beyazların intihara sürüklenmesi de şaşırtıcı değil.

TÜRKİYE’DE DURUM NE?

Türkiye’de intihar oranları ABD’deki oranlardan daha düşük: 2014’te 100 binde 4’tü. Ancak bu oranın 1990’da 100 binde 2,4 olması, tedrici olarak arttığını göstermekte.

Türkiye intihar vakalarında dikkat çeken bir örüntü, 15 ila 24 yaş arasında kadınlarda intihar oranının erkeklerden yüksek oluşu. Oysa diğer yaş gruplarında ve ayrıca ABD’de tüm yaş gruplarında erkek intiharları daha fazla.

İki ülke arasındaki bu farkın, Türkiye’de özellikle genç kadınlara yönelik sosyal baskının ve zorla evlendirilme gibi vakaların bir sonucu olduğu tahmin ediliyor.

Kaynaklar:

Sabrina Tavernise, 22 Nisan 2016, New York Times, “U.S. Suicide Rate Surges to a 30-Year High”,  http://www.nytimes.com/2016/04/22/health/us-suicide-rate-surges-to-a-30-…

Sabrina Tavernise, 3 Kasım 2016, New York Times, “Young Adolescents as Likely to Die From Suicide as From Traffic Accidents”, http://www.nytimes.com/2016/11/04/health/suicide-adolescents-traffic-dea…

Coskun vd, 2012, Archives of Suicide Research, “Suicide Rates among Turkish and American Youth: A Cross-Cultural Comparison”, http://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/13811118.2012.640612

Oner vd, 2015, Journal of International Medical Research, “Sex-related differences in methods of and reasons for suicide in Turkey between 1990 and 2010”, http://imr.sagepub.com/content/43/4/483.full