Adet döneminde cinsel ilişki ağrılara iyi geliyor mu?

Geçtiğimiz günlerde ünlü Doktor Justin Lehmiller’a okuyucularından gelen bir soru oldukça ilgi çekti: 

‘Okuduğum birçok dergi ve blogta menstrüasyon döneminde cinsel ilişkiye girmenin krampları azalttığından bahsediyor. Bunun doğruluk payı nedir? Herhangi bir araştırma yapılmış mı? O dönemde se*s yapmanın riski bulunuyor mu?’

Se*s yapmanın adet döneminde kramplara ve ağrılara iyi geldiği fikrinden hareketle, bunu iddia eden birçok web sitesi bulabilirsiniz. İnternette hızlı bir araştırma yaptığınızda gerçekten de WebMD, Kinsey Confidential, Medical Daily ve ABC News gibi önemli web siteleri de benzer iddialarda bulunuyorlar.

adet-donemi-1280x720  Adet döneminde cinsel ilişki ağrılara iyi geliyor mu? adet donemi  1Adet döneminde cinsel ilişkiye girmenin ağrı azaltıcı etkisi olduğu söylense de, henüz elimizde bu konuyla ilgili kanıtlanmış bir araştırma bulunmuyor.

Yine de, bu sitelerden hiçbiri spesifik bir araştırmaya ya da kaynağa atıfta bulunmuyor.  İnternetteki kaynakların birçoğu adet döneminde cinsel ilişkiye girmenin faydalarından bahsederken ‘Araştırmalar gösteriyor ki’ ya da ‘Çalışmalara göre’ gibi cümleler kullanıyor.

Ağrıların azalmasının nedeni sinir devim salgısı ve hormonlar olabilir

Araştırmalarla ilgili belirsiz iddiaların ötesinde, birkaç makale, cinsel uzmanların org*zm sırasında ağrı azaltıcı etkisi olan sinir devim salgısı ve hormonların nasıl salgılandığına dayanıyor. Aynı zamanda uzmanlar org*zm sırasında uterus kontraksiyonunun kramplara da iyi geldiğini vurguluyorlar.

Uzmanların iddiaları teoride mantıklı gelse bile, bu durum doğruluğundan şüphe duymamıza engel değil, özellikle elimizde adet döneminde cinsel ilişkiyle ağrının azalması arasında anlamlı bir ilişkiye dayanan bir araştırma bulunmuyorken.

Elimizde bu fikrin arkasında durabileceğimiz, rahatlıkla işaret edebileceğimiz deneysel bir kaynak olmadığı için, menstrual dönemdeki se*sin, krampı azalttığı iddiası konusuna tedbirli yaklaşmamız gerekiyor. Eğer gerçekten iddia edildiği gibi olsa adet döneminde şiddetli ağrı yaşayan insanlar için olumlu bir gelişme olacak olsa da, kanıt olmadan bu tarz söylemlerde bulunmak işi tersinden yapmaya benziyor. Aynı zamanda mastürbasyon yapmanın da benzer fayda sağladığını söylememiz de mümkün.

Bu noktada referans gösterebileceğimiz araştırma, bir grup kadın katılımcının se*süel aktivitesi ve bir sonraki menstrüasyon dönemine kadar yaşadığı ağrıların sıklığını rapor ettikleri bir araştırma olmalıydı. Bu tarz bir araştırmaya sahip olana dek, sadece menstrual se*sin olası faydalarından bahsedebiliriz.

Risklere ilişkin olarak ise, hiçbir araştırma adet döneminde cinsel ilişkiye girmenin cinsel ilişkide ortaya çıkabilecek riskler dışında bir risk oluşturduğundan bahsetmiyor.

Spesifik olarak, menstrual dönemde gerçekleşen cinsel birleşme sonucunda spermin potansiyel olarak dişi üreme bölgesinde günlerde yaşaması imkan dahilinde. Yine de, hamilelik riski diğer menstrual döngüdeki aşamalara kıyasla çok çok az seviyede. Aynı zamanda cinsel yolla bulaşan hastalığa yakalanma riski de ortaya çıkıyor olsa da, bu her cinsel ilişki sırasında yaşanabilecek bir durum. Bazı araştırmacılar bu noktada, menstrual se*sin HIV gibi bazı cinsel yolla bulaşan hastalığa yakalanma ihtimalinin arttığına dikkat çekiyor. Bu yüzden, her zaman güvenli cinsel ilişki için önlem almayı unutmamalısınız.

Kısacası, henüz menstrüasyon döneminde cinsel ilişkiye girmenin riskli mi faydalı mı olduğunu bilmiyoruz, fakat emin olduğumuz bir şey var ki, bu alan hala araştırılması gereken bir alan olarak karşımıza çıkıyor.

Kaynak: lehmiller.com