Adıyaman’daki tacizin üstü örtülüyor

Adıyaman Gerger bir İmam Hatip Lisesi’nde 30 öğrenci cinsel istismara maruz kaldı. Yerel yöneticiler olayın üzerini örtmeye çalıştı.

Adıyaman’ın Gerger ilçesindeki İmam Hatip lisesinde öğrenim gören yaklaşık 30 öğrenciye cinsel istismar yapıldığı gerekçesiyle okul görevlisi 1 hademe tutuklandı, 3 idarecinin görev yeri değiştirildi. Taciz iddiası basından ve kamuoyundan gizlendi. Konu sosyal medya hesaplarına yansıyınca, kamu görevlileri harekete geçerek yazılanların silinmesi için baskı yapmaya başladı.

Öte yandan, taciz  olayının duyulması üzerine Adli ve idari soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında okul hademesi tutuklanırken; 3 öğretmenin de görev yerleri değiştirildi. Cinsel istismarın 2 yıldır devam ediyordu. Kız ve erkek toplamda 30 çocuk istismara maruz kaldı.

Genellikle köylerden gelen, gelir düzeyi düşük öğrencilerin kaldığı okul ve yurdun olduğu binada güvenlik görevlisi bulunmuyor.

CHP: TACİZİN ÜSTÜ ÖRTÜLMEYE ÇALIŞILIYOR

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş taciz iddiaları sonrası yaşananlara tepki gösterdi. Yarkadaş, “Taciz haberini öğrenen ve Facebook’ta bu konuyu duyuran siyasetçilere, yazdıklarını silmeleri için baskı yapılıyor” dedi.

‘TACİZİ DUYURANLARA BASKI YAPILIYOR’

Taciz iddiasını sosyal medyada duyuran bir yerel gazeteci ile CHP Gerger İlçe Başkanı Abdurrahman Acar’ın da bu baskılara maruz kaldığını belirten Yarkadaş, “Gerger’deki okulda dehşetengiz bir taciz iddiası var. Bir gazeteci bunu sosyal medyada yazıyor. Emniyet ve Savcılık, bu paylaşımların silinmesi için baskı yapıyor. Aynı konuyu İlçe Başkanımız Abdurrahman Acar da gündeme getiriyor. İlçe Başkanımıza da baskı yapmaya çalıştılar. Başkanımız geri adım atmadı. Ne yazık ki; kamu görevlileri taciz iddialarının üstünü örtmeye çalışan bir tutum içinde…” dedi.

CHP’nin yaklaşık 30 öğrenciye yönelik taciz iddiasının üstünün örtülmesine izin vermeyeceğini belirten Yarkadaş, Gerger’de yaşayan ailelerin de konuya duyarlı olması gerektiğini söyledi.

Olayı TBMM’ye taşıyacağını ifade eden CHP’li Yarkadaş, bir soru önergesi ve araştırma önergesiyle konuyu yakından takip edeceklerini söyledi.

kaynak: https://www.evrensel.net/