Agos’a, ‘Bir gece ansızın gelebiliriz’ tehdidi suç sayılmadı, sanıklar beraat etti

Agos gazetesi önüne siyah çelenk bıraktıktan sonra sosyal medya üzerinden ‘Bir gece ansızın gelebiliriz’ diye tehditte bulunan iki kişi, suç unsuru olmadığı gerekçesiyle beraat etti.

DHA’nın haberine göre İstanbul 62. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya gazete adına katılan Genel Yayın Yönetmeni Yedvart Danzikyan, Hrank Dink cinayetinden önce de ‘Bir gece ansızın gelebiliriz’ sloganıyla toplanıldığını hatırlatarak, “Sonrasında da Hrant Dink’in başına gelenler malum. Bu nedenle biz bu durumu tehdit olarak algıladık ve hepimiz tedirgin olduk” dedi.

İddiaları kabul etmediler

Sanıklardan Bilal Gökçeyurt, gazetede önüne biri Milliyetçi Türkiye Partisi diğeri de Turan Ocakları adına iki çelenk koyduklarını belirterek sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımları kendisinin yapmadığını savundu.

Diğer sanık Ercan Uçar da paylaşımın yapıldığı sosyal medya hesabının kendisine ait olmadığını kaydetti: “Basın açıklamalarımızı ve metinlerimizi genel başkanımız Ahmet Yılmaz hazırlamıştır. Benim bir ilgim yoktur. Suç işleme iddiasını kabul etmiyorum.”

Beraat kararına itiraz

Mahkeme, sanıkların, suçun unsurları oluşmadığı gerekçesiyle beraatine karar verdi. Agos’un avukatı Hakan Bakırcıoğlu, hukuka aykırı olduğunu belirterek karara itiraz etti.

İddianamede şüpheliler hakkında, ‘hakaret ve tehdit’ suçlarından ayrı ayrı dokuz aydan dört yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılması talep edilmişti.

diken.com.tr