Aklınıza mukayyet olma kılavuzu

Türk insanı yaz boyu o kadar travma yaşadıktan sonra, önümüzdeki 8 ay 3 gün üst üste tatil olmaması bence küresel bir kumpas. Vatandaş memleketine gidemesin, ayağını denize sokamasın, en azından üç gün üst üste kanepede yatıp meyve yemesin mi? Çözüm bende!

Bu yazdan sağ salim, eliniz ayağınız ama hepsinden önemlisi aklınız yerinde çıktıysanız, önce bir kendinizi tebrik edin.

Herhangi (üstelik de çok talihli olmayanından) bir ülkede, bir vatandaşın bütün ömrü boyunca yaşayabileceği her şeyi bir yaz mevsimi içinde yaşadık!

Şimdi geldik ikinci sınava. Gelecek yaz 24 Haziran’da başlayan Ramazan Bayramı’nın cumartesiye rastlaması bir yıkım. Belki sonraki haftayı komple tatil ilan ederler diye ümitlenebiliriz. Ancak o tarihe kadar, adeta tüm evren bize karşı. Önümüzdeki 8 ay boyunca hiiç tatil yok iyi mi? 29 Ekim de 23 Nisan da pazar gününe denk geliyor, haydi bunu normal karşılayayım..

Ama artık 31 Aralık’ın cumartesi gününe rastlamasında ben art niyet, hatta küresel bir kumpas ararım! Evelallah milletçe bunun da üstesinden geleceğiz. Kâinat ve miladi-hicri takvimler el ele verip bize komplo kurduysa, kendi tatil kafamızı kendimiz yaratacağız. Hafta sonları aşağıda verdiğim tavsiyelerle tatil yapamıyorsanız, tatili ayağınıza getirin.

-Cumadan itibaren hafta sonlarını 9 günlük bayram gibi, Seyşeller’e gitmiş gibi değerlendirin. Mesela telefonu kapatın, yurtdışında çok yazar!

-Twitter’ı, Instagram’ı unutun. Negatif eşin dostun numaralarını hafta sonları engelleyin. Gazete okumayın, haber kanalı seyretmeyin. İsveç’ten daha problemsiz bir ülkede yaşadığınızı varsayın.

-Kendinize bahçeli,  balkonlu, manzaralı evi olan bir ahbap bulun, bir gün elinize sarmanızı alıp oraya çökün. Kimse yemekle gelene hayır diyemez.

-İyi havalarda sıkı giyinip parka, ormana, yeşile yayılın. Mangalcı olmayabilirsiniz, e siz de hasır sepetlerle Avrupai piknik yapın.

-Herhangi bir spor veya dans salonunda daha önce denemediğiniz bir şey deneyin. Parasız oluyor o deneme seansları. Salsa, oryantal, pilates, tango… Belki sever, belki rezil olursunuz. Fark etmez. Tatil köylerinde olmadık saçmalıklar denemiyor musunuz?

-Yaşadığınız şehirde turistmiş gibi davranın. AVM’lere vurmayın kendinizi. Gitmediğiniz müzeleri, sarayları, camileri, sergileri filan gezin. Bir oyuna, konsere gidin. En son ne zaman tiyatroya gidildi? Dizinin tekrarı var ayol, kalk şunun karşısından.

-Bak bu da benden. Tibet’in gençlik pınarı diye beş esneme hareketi var. Masa başı insanıyım, pek iyi geldi. İnternetten bakın, her sabah veya en azından “Tatil günlerinizde” yapın. Hem vücudu hem zihni açıyor. Ya da bana öyle geliyor. İyi düşünün iyi olsun. Ezcümle, vatandaş birbirine saldıracak raddeye gelmiş, herkes delirmişken, tatil yok diye iyice bunalmayın. Gevşeyin, nefes alın ve aklınıza mukayyet olun!

ELE AVUCA SIĞMAZDI DELİ GOLLUM

‘Gollum davası’ sürüyor, Türk mühendisler uçuyor. Ne kadarından haberdarsınız?

Mehmet İREN

1-MHP Bodrum İlçe Teşkilatı’nın ‘Kadına Şiddete Hayır’ diyerek açtığı afişte yer alan ve “Bir kadına tekme atmak yalnızca…” diye başlayan slogan ne diye bitmektedir?

a-Kadın futbolunda kabul edilebilir

b-Karnındaki bebeğin hakkıdır

c-Bir kadına tekme atmak değildir

d-Devekuşlarına has bir harekettir

e-Bu ülkede görülür

2-Türk mühendisler bir otomobili 8 ay gibi kısa bir sürede neye dönüştürmeyi başardılar?

a-Transformers’a

b-Uzay mekiğine

c-Tanka

d-Uydu antenine

e-Traktöre

Mersin’in Mut ilçesine hangi ünlünün heykelinin dikilmesi istenmektedir?

a-Rihanna

b-Haluk Levent

c-Yılmaz Vural

d-Marcio Nobre

e-Canan Karatay

Yüzüklerin Efendisi’ndeki Gollum karakteri ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın resminin yan yana konması sebebiyle açılan ve kamuoyunda ‘Gollum Davası’ olarak bilinen hakaret davasında bilirkişi raporu geldi. Buna göre…

a-Gollum kötü biri değil aslında mazlum

b-Bu işte Saruman’ın parmağı var

c- Gollum kötü de Gandalf iyi mi

d- Çok ayıp bir şey

e- Yüzüklerin Efendisi’nde komple sıkıntı var, demokratik bir ortamda efendi mefendi olmaz

1-B, 2-A, 3-E, 4-A

Gülse Birsel -hurriyet.com.tr