AKP çetesinden Urfa’da yolsuzluk: Halkın arazileri gizlice başkalarına tapulandı

Urfa’da AKP kurduğu çete ile halkın 100 yıldır ektiği tarlaları gizlice tapulayıp, yeniden köylülere satmaya çalışıyor. Avukatlar “korktukları” nedeniyle davaya dahil olmazken, köylüler yetkililerin hiçbir şey yapmadığını belirtti

Urfa’nın Karaköprü ilçesine bağlı bir mahalle olan Horzum Köyü’ndeki araziler köylülerin bilgisi dışında AKP’li vekillerin akrabalarının ve çeşitli bürokratların üstüne geçirildi. AKP Urfa eski milletvekili Müfit Yetkin’in, akrabaları üzerinden tapuladığı hazine arazilerini daha sonra yüzyıllardır o arazileri ekip biçen asıl sahiplerine, kurmuş olduğu çete üzerinden yeniden satmak adına büyük bir rant ve yolsuzluğa imza attığı ortaya çıktı.

Köylüler yaklaşık 100 yıldır ekip biçtikleri arazilerinin kendi bilgileri dışında başkaları adına tapu edildiğini belirtti. Yaklaşık 805 dönümlük hazine arazisinin tapu edildiğini belirten 90 haneli Horzum Köyü halkı, yaptıkları tüm müracaatlardan bir sonuç alamadıklarını belirtti.

Arazilerinin kendilerinden habersiz bir şekilde AKP Urfa eski milletvekili Müfit Yetkin’in halası Emine Yetkin’in üzerine tapulandığını belirten Horzum Mahallesi Muhtarı Mustafa Kılıç, gizli yapılan bu tapulama işleminden ancak 6 ay sonra haberdar olduklarını söyledi.

AKP mafyası: Gizli tapulama, sahibine yeniden satma, tehdit

Gizlice tapulanan arazileri satmak için kendilerine mektup gönderildiğini belirten Kılıç, avukatların “Korkuyoruz” diyerek davaya girmek istemediklerini belirterek şunları söyledi:

“4-5 ay önce reforma gittik. Bize ‘Sizin hazine tarlanızı gizliden tapulamışlar’ dediler. Kimin olduğunu sorduğumuzda da ‘A.Ş, H.D. ve M.D. adlı avukatlar’ dediler. Bazı müdür ve memurlar da bu kişilere yardımcı olmuş. ‘Bu hazine köylüye ait değil midir? 100 yıldır bu dedelerimizindir’ dediğimizde, ‘Yok bunlar tapulanmış, ne yapıyorsanız yapın’ dediler. Bir ara bize mektup gönderdiler. Mektupta ‘Bir dönüm araziyi 15 bin liraya size verelim’ dediler. Mahkemeye gittiğimizde avukatlar bize ‘Bu adamlar işin içerisinde iseler biz giremeyiz, onlardan korkuyoruz’ dediler.”

Herhangi bir tebligat gönderilmeden alınan bu kararı kabul etmediklerini ifade eden Kılıç, “Bu arazilerimizi tapulaştıranlar mafyadır. Milleti ve oradaki memurları kandırarak kendi üzerlerine tapu ediyorlar. Gelip bizim köyden tarla kaldırabilirler mi? Katliam çıkar. Bunlar köylere gidip zorla alıyorlar. Bize gelip anlaşalım diyorlar. Neden dolayı anlaşalım. Daha sonra bize ‘siz ses etmeyin dönümünü 3 bin TL’ye size verelim. Yeter ki ses etmeyin’ diyorlar. Nasıl ses etmeyelim, tarlamız gidiyor. Hatta biz sorunu çözmek için eski milletvekili Müfit Yetkin’in yanına gidiyoruz ama o da bize ‘avukatların yanına gidin bizim yanımıza gelmeyin’ diyor. Avukat da suçu bunların üstüne atıyor. Çiftçi olarak nereye gidelim. AKP İl Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül’ü de aradık. O da ‘halledeceğiz’ dedi, bekliyoruz ama halen hallolmadı. Biz nereye gideceğiz. Yüz senedir elimizde olan tarlalarımızı alıyorlar” dedi.

Sendika.Org