AKP’nin “Cinsel istismar” önergesine yüksek yargıdan destek

AKP’nin Meclis’e sunduğu “cinsel istismar” suçlarında mağdur ile failin evlenmesi durumunda cezanın ertelenmesini öngören önergeye tepkiler devam ederken, yüksek yargıdan AKP’ye destek geldi.

Hükümete yakın Star gazetesine konuşan bazı yüksek yargı organlarının üye ve başkanları cinsel istismar düzenlemesinin yapılması gerektiğini, geçmişte bazı faillere verdikleri cezadan dolayı vicdanlarının “rahat olmadığını” söyledi.

Düzenlemeye destek veren Yargıtay Onursal 1. Başkanvekili ve Yargıtay Ceza Genel Kurulu Başkanı Abdülkadir İlhan şunları söyledi.

15’İNDEN BİR GÜN ALDIYSA…
TCK’da 15-18 yaş arasında cinsel istismar “rızası varsa” suç teşkil etmiyor. Çocuğun iradesi ön plana geliyor. 15 yaşından bir gün almadığı takdirde, 15 yaşından küçük kabul ediliyor. Çocuklara karşı nitelikli suçlarda ceza 16 yıl. Tekerrür halinde 24 yıl. Bir gün farkla 15 yaşını aldı diye çocuklarımıza sınırsız özgürlük hakkı veriyoruz. Anne baba, aile karışamıyor. Ama bir gün farkla da hiçbir özgürlük hakkı vermiyoruz. Bu çocukların iffetini aile değil, devlet korumaya kalkıyor. Ve çocuğun, ailenin rızası aranmaksızın bu fiili işleyenlere, iştirak edenlere 24 yıl gibi ağır hapis cezası veriliyor.

NİKAH OLAMIYOR
15 yaşından gün alan ve sınırsız cinsel özgürlük hakkı olan çocuk ‘medeni nikahımı yaptırmak istiyorum’ dediğinde kanun buna engel teşkil ediyor. Medeni Kanun’da evlenme yaşı 17.

KATİL OLABİLİYOR
Bu 2 senelik süre içinde bu çocuklar gayrı meşru ilişkiye giriyorlar. 15-17 yaş arasındaki çocuklar resmi evlenemedikleri için kurdukları gayrı meşru ilişki sonucunda hamile kaldıklarında ya ailenin haberi olmadan bu ceninleri gizlice kapı kapı dolaşıp doktorlara aldırıyorlar. Aldıramıyorlarsa doğum yapıp ya cami avlusuna, ya bir kreş önüne terk ediyorlar. Bunu da yapamıyorlarsa doğurdukları çocuğu öldürerek katil durumuna geçebiliyorlar.

SIKINTIYI GÖRDÜM: Bunlar bizim çare bulamadığımız, kanayan yaralarımız. Ben 2012’de buna benzer terk ve öldürme olaylarında annenin çektiği sıkıntıyı ve katil damgasını yiyerek cezaevine düşmesini, genel kurul’daki arkadaşların yaşadığı üzüntüyü yaşadık. Bunu kimseye anlatamayız.

ÜZÜLEREK UYGULADIK
Kanun uygulayıcı olarak vicdanen rahatsız olsak da ,üzülsek de kanununun vaaz ettiği şekilde uygulamak mecburiyetindeyiz. Üzüle üzüle, bu kararları onadık. Zaten rahatsızdık.

O KARARLARI İMZALADIĞIMDA VİCDANIM SIZLIYOR

TBMM Aile Bütünlüğünün Korunmasını Araştırma Komisyonu’nun 3 Mart 2016 tarihli toplantısına katılan Yargıtay 14.Ceza Dairesi Başkanı Mustafa Demirdağ da, küçük yaşta evlenen şahsa cinsel istismardan ceza verilmesini eleştirdi. Demirdağ, “Biz bu cezayı verdiğimiz durumda zaten mağdurelerin çoğu kendi ayakları üzerinde durabilecek kişiler değil. Bir kadın 3 tane çocuk, bunların sonu ne olacak” diye sordu. Demirdağ, ilk derece mahkemesinin verdiği kararlarını kanun uyarınca imzaladıklarını ifade ederek, “o karaları imzalıyoruz, imzaladığımızda benim vicdanım sızlıyor” dedi.

untitled-1251  AKP'nin "Cinsel istismar" önergesine yüksek yargıdan destek Untitled 1251

Odatv.com