Al sana zihniyet; “İslam’ın caiz diye nitelendirdiği bir şeyin pedofili diye nitelendirilmesi doğru değil”

CNN Türk canlı yayınında AKP’nin Meclis’e getirdiği, “cinsel istismar” suçlarında mağdur ile failin evlenmesi durumunda cezanın ertelenmesini öngören önerge konuşulurken skandal sözler sarf edildi…

Şirin Payzın’ın sunduğu Ne Oluyor programında konuk olarak bulunan Vahdettin İnce, çocuklara cinsel istismar konusunda “İslam’ın caiz diye nitelendirdiği bir şeyin pedofili diye nitelendirilmesi doğru değil”  dedi.

Vahdettin İnce sözlerinde ısrar edince stüdyodaki konuklar İnce’ye tepki gösterdi. Sosyal medyada da İnce’nin bu sözlerinin ardından büyük tepki gösterildi.

İşte o konuşma…

Vahdettin İnce kimdir?

CNN Türk yayınlanan Şirin Payzın ile Ne Oluyor? programına katılan Vahdettin İnce kimdir? Vahdettin İnce söylediği sözlerle gündeme bomba gibi düştü. Yazar İnce, dini nikahla evlendirilen 13 yaşındaki bir çocuğun da evliliğinin kabul edilebilir olduğunu savundu.

VAHDETTİN İNCE NE DEDİ?
‘Bizim kültürümüzde reşit olmak ile Avrupa’da reşit olmak aynı değildir. Bizde reşit olmak kız çocuğu için muayyen halleridir, erkek çocuğu için ihtilam durumudur. Toplum değerlerini göz önünde bulunduracaksan yasayı buna göre kurarsın’ diyen Vahdettin İnce, Şirin Payzın ile Ne Oluyor? programında büyük bir tartışmaya neden oldu.

İnce, sözlerinde, 18 yaşından küçük bir kızın tecavüzcüsüyle gibi nitelendirilmesinin yanlış olduğunu bunun nedeninin yasaların Avrupa yasalarından tercüme edilerek yazıldığını söyledi. İnce, son olarak, dini nikahla evlendirilen 13 yaşındaki bir çocuğun da evliliğinin kabul edilebilir olduğunu savundu.

VAHDETTİN İNCE KİMDİR?

1961 yılında Van’ın Erciş ilçesine bağlı Dinlence köyünde doğdu. İlkokulu köyünde, ortaokulu Erciş’te, liseyi de Muş İmam-Hatip Lisesinde okudu. 1985 yılında da Erzurum Atatürk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arap-Fars dilleri ve edebiyatları bölümünden mezun oldu.

İnce, Çeşitli kanallarda siyasi tartışma programlarının moderatörlüğünü yapmıştır.  ”Vahdettin İnce ile GÜNDEM on4 ,TRT Kürdi’de Toplum ve Siyaset “Civak û Siyaset” bu programlardan bazılarıdır. Gazeteci Mehmet Ocaktan’ın Genel Yayın Yönetmenliğini yaptığı karar.com’da köşe yazarıdır. ”Kürdinsan Bir Kürt Sosyolojisi Denemesi” isimli kitabın yazarıdır. Şimdiye kadar bir çok eserin çevirisini yapmıştır.

Vahdettin İnce 1 Kasım seçimleri öncesinde Ak Parti Van 3.Sıra Milletvekili Adayı olmuştu.

kaynak: http://odatv.com/canli-yayinda-skandal-sozler-1811161200.html